آسکی داخلی | نحوه موفقیت در آزمون آسکی OSCE داخلی

آسکی داخلی

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی داخلی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل معرفی آزمون آسکی داخلی، مراحل مختلف آزمون آسکی داخلی، فواید شرکت در امتحان آسکی داخلی، دلایل عدم موفقیت در آزمون آسکی، برای موفقیت در آزمون آسکی باید چه اقداماتی را انجام داد؟ می شود.

معرفی آزمون آسکی داخلی

همانطور که میدانید آزمون آسکی داخلی و دیگر رشته ها یک آزمون بالینی ساختار یافته عینی است. OSCE داخلی مخفف Objective Structured Clinical Examination internal Medicine می باشد، این آزمون مبتنی بر مهارت و تجربیات بالینی است داوطلبانی که در این آزمون شرکت می کنند علاوه بر اینکه باید روی مطالب رفرنس هاریسون تسلط کامل داشته باشند باید دارای مهارت بالایی بالینی نیز باشند و بتوانند در مقابله با بیمار اقدامات موثری جهت تشخیص بیماری انجام دهند تا در نهایت به موفقیت در آزمون OSCE داخلی منجر شود.

مراحل مختلف آزمون آسکی داخلی

آزمون آسکی داخلی و دیگر رشته های پزشکی دارای دو مرحله مجزا می باشد. مرحله اول شامل سوالات کیس محور که بصورت الکترونیکی برگزار می شود و مرحله دوم روی کیس حقیقی و تاکید بر تشخیص بیماری است. مرحله اول را آزمون PMP و مرحله دوم را آزمون ایستگاهی (شفاهی) می نامند. در آسکی داخلی آزمون PMP بصورت الکترونیکی فضای طراحی شده در این آزمون شبیه سازی شده فضایی است که شما در حال دیدار با بیمار هستید و باید از مرحله آزمایش تا تشخیص بیماری اقدامات لازم را انجام دهید. سوالات کیس محور این آزمون بصورت چهار گزینه ای می باشد.

آزمون ایستگاهی یا آزمون شفاهی آسکی داخلی بسیار دشوارتر از آزمون PMP است، بدلیل اینکه داوطلبان باید دارای مهارت بالینی بسیار بالایی باشند تا بتوانند از لحظه ارتباط با بیمار تا زمان تشخیص بیماری را مدیریت کنند. هر ایستگاه دارای تجهیزات پزشکی مختلفی می باشد و تعداد ایستگاه ها برای هر کدام از رشته های پزشکی متفاوت است. ممکن است داوطلبی دارای مهارت بسیار بالای باشد اما بدلیل استرس ناشی از امتحان نتواند در آزمون موفق شود، برای کاهش استرس داوطلبان بهتر است قبل از آزمون آسکی با سوالات، تجهیزات و روند امتحان آشنایی کامل داشته باشند. تا بتوانند استرس خود را مدیریت کنند.

فواید آزمون آسکی داخلی

امتحان آسکی داخلی توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار و برای تمامی داوطلبان بصورت استاندارد است. این امتحان  دارای فواید بسیاری برای پزشکان عزیز رشته داخلی و دیگر رشته های پزشکی می باشد بدلیل اینکه در این آزمون می توانند مهارت های بالینی خود را مورد ارزیابی قرار دهند. مراحل مختلف و سناریوهای آسکی داخلی برای همه داوطلبان یکسان است. یکی از ویژگی های این امتحان ایمنی بسیار بالای آن است چرا که خطری برای بیمار ندارد و پزشکان میتوانند به راحتی معاینه و تشخیص بیماری را انجام دهند، از طرفی هیچ گونه ریسک قانونی برای داوطلبان وجود ندارد.

نحوه امتیاز دهی بصورت کلی نمی باشد و به تک تک مراحل ایستگاهی امتیاز منحصر بفردی داده می شود. آسکی داخلی باعث یادآوری تمامی مطالب رفرنس و مهارت های بالینی می شود و بسیار شبیه به فضای واقعی است. باتوجه به مزایای که گفته شد تعداد پزشکانی که در این آزمون موفق نمی شوند زیاد است که در ادامه دلیل عدم موفقیت داوطلبان را بیان خواهیم کرد.

امتحان آسکی داخلی

دلایل عدم موفقیت در آزمون OSCE داخلی

 • استرس و اضطراب
 • نداشتن اعتماد بنفس
 • ناتوانی در مدیریت آزمون
 • عدم آشنایی با سوالات
 • مهارت بالینی کم
 • عدم آشنایی با روند آزمون
 • داشتن اعتماد بنفس کاذب
 • عدم تسلط روی مطالب رفرنس
 • عدم آشنایی با تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی
 • عدم آمادگی جهت شرکت در آزمون
 • آشنا نبودن با سوالات کیس محور PMP  و نحوه پاسخ دهی به سوالات

یکی از دلایل مهمی که باعث عدم موفقیت داوطلبان آسکی داخلی می شود فرصت یک روزه برای آمادگی آن است. همانطور که میدانید پس از موفقیت در آزمون کتبی بورد که 150 سوال چهار گزینه ای است داوطلبان 24 ساعت تا برگزاری آسکی داخلی زمان دارند. این فرصت یک روزه باعث عدم تمرکز داوطلبان می شود و اگر از آمادگی کمی برای آزمون برخودار باشند امکان عدم موفقیت را بهمراه دارد. داوطلبان باید دارای آمادگی و مهارت بسیار بالایی باشند تا بتوانند در این فرصت کم به موفقیت برسند.

بالتبع هر فرد باتوجه به شرایط خود روشی را جهت آمادگی آسکی داخلی اتخاذ می کند. ممکن است بسیاری از داوطلبان برای آمادگی در این فرصت اندک اقدام به مرور کتاب رفرنس هاریسون انگلیسی، مرور جزوات مختلف در محیط های خلوت و مشاهده ویدیوی آموزشی کنند. یکی دیگر از اقداماتی که ممکن است داوطلبان انجام دهند گرفتن مشاوره از افرادی که دارای سابقه شرکت در آزمون را دارند می باشد که این مورد میتواند بسیار سخت باشد، بدلیل اینکه پیدا کردن فردی که دارای تخصص داخلی و دارای سابقه شرکت در آزمون آسکی داخلی باشد و بتواند تجربیات خود و مواردی کلیدی را در این فرصت کم در اختیار شما قرار دهد بسیار دشوار است. در ادامه مراحل مختلف برای موفقیت در آسکی داخلی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نحوه موفقیت در آزمون آسکی داخلی

برای موفقیت در آزمون آسکی داخلی داوطلبان باید تسلط کافی روی مطالب مهم رفرنس هاریسون را داشته باشند و دارای سطح مهارت های بالینی زیادی باشند. برای تسلط کافی روی مطالب مهم رفرنس باید از کتاب هایی که دارای خلاصه مفهومی و روان طبق رفرنس می باشد استفاده کنید. خواندن تمامی مطالب کتاب رفرنس زبان انگلیسی و کتاب های ترجمه شده رفرنس بسیار زمان بر است پس باید از کتاب های ترجمه و تلخیص شده بصورت روان و مفهومی استفاده شود تا بتوانید زمان را مدیریت کنید.

برای موفقیت در آزمون آسکی داخلی آشنایی با سوالات مختلف آزمون های سال های گذشته میتواند کمک شایانی به موفقیت شما کند. چون با روند سوالات آشنا می شوید و میتوانید از سطح سوالات سال های گذشته آگاهی داشته باشید. باید سوالات را بهمراه پاسخ تشریحی مطالعه کنید تا بتوانید از نقاط ضعف و قوت خود آگاه شوید. دقت داشته باشید که پاسخ سوالات باید طبق آخرین رفرنس باشد. برای آمادگی در آزمون PMP نیز می توانید از آزمون های شبیه سازی شده موسسه رهپویان شریف که طبق آزمون اصلی نیز می باشد بهره مند شوید.

همانطور که گفته شد عدم آشنایی با روند امتحان و تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی میتواند باعث عدم موفقیت شما در آزمون آسکی داخلی شود. همچنین پیدا کردن افرادی که هم تخصص شما باشند و بتوانند تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهند بسیار دشوار است به همین منظور بهتر است برای آشنایی با روند آزمون، تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی و استفاده از تجربیات اساتید متبحر بورد میتوانید از همایش آسکی و دوره آنلاین آسکی بهره مند شوید و آمادگی خود را برای آسکی داخلی افزایش دهید.

چگونه میتوان محصولات آمادگی آزمون آسکی را تهیه نمود؟

محصولات آمادگی آسکی داخلی را باید از موسسه ای که دارای تجربه بسیار بالایی می باشند و محصولاتش از لحاظ کیفی بسیار بالا است تهیه کنید. موسسه رهپویان شریف با 12 سال سابقه در ارائه محصولات، همایش و دوره های آموزشی آمادگی آزمون ارتقا و بورد یکی از بهترین ها در این زمینه می باشد. تمامی محصولات این موسسه توسط اساتید متبحر طراحی و تولید می شود. محصولات متنوع این موسسه شامل سری کتاب های کیمیا، سری کتاب های اکسیر، فیلم آسکی، اپلیکیشن فلش کارت، آزمون شبیه سازی PMP، همایش و دوره آنلاین آسکی می باشد. که در ادامه در مورد این محصولات توضیح خواهیم داد.

مجموعه کتاب های کیمیا ترجمه و تلخیص شده رفرنس هاریسون بصورت روان و مفهومی توسط اساتید متبحر می باشد که در انتهای هر فصل از کتاب کیمیا سوالات آزمون ارتقا و بورد پنج سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی طبق آخرین رفرنس قرار دارد. داوطلبان میتوانند پس از مرور رفرنس به سوالات پاسخ دهند و از نقاط ضعف و قوت خود آگاه شوند.

مجموعه کتاب های اکسیر دارای سوالات آزمون ارتقا و بورد 10 سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی طبق آخرین تغییرات رفرنس می باشد که داوطلبان میتوانند با سوالات ده ساله گذشته آشنا شوند.

دو مجموعه کتاب کیمیا و اکسیر میتواند کمک شایانی به داوطلبان در آزمون کتبی بورد تخصصی کند.

همایش آسکی موسسه رهپویان شریف همه ساله با حضور اساتید زیده و متبحر رشته داخلی در زمان و مکان مشخص برگزار می شود تا اساتید تجربیات خود را در اختیار داوطلبان قرار دهند. در این همایش داوطلبان میتوانند با روند آزمون، تجهیزات مورد استفاده در هر ایستگاه و نحوه مدیریت آزمون آشنا شوند و اگر سوالی در مورد آزمون دارند در این همایش مطرح کنند تا اساتید آنرا پاسخ دهند.

کتاب آسکی داخلی

داوطلبان برای آمادگی آزمون آسکی میتوانند از فیلم آسکی نیز استفاده کنند فیلم های آسکی برگرفته از همایش های همه ساله موسسه می باشد و داوطلبان میتوانند از همایش سال های گذشته بهره مند شوند و آمادگی خود را افزایش دهند.

آزمون شبیه سازی PMP: موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر داوطلبان اقدام به طراحی آزمون شبیه سازی شده PMP نموده است. داوطلبان میتوانند برای آشنای با نحوه شرکت و پاسخ دهی به سوالات از آزمون شبیه سازی شده بهره مند شوند.

کتاب آسکی داخلی: موسسه رهپویان شریف باتوجه به نیاز داوطلبان رشته داخلی اقدام به تولید و طراحی کتاب آسکی داخلی که شامل کتاب آسکی ریه، خون و گوارش نموده است، در کتاب های آسکی داخلی شرح درس خلاصه درس سوالات کیس محور بهمراه پاسخ تشریحی وجود دارد. پاسخ سوالات بهمراه تصاویر متحدد برای درک بهتر مطالب داخل کتاب آسکی داخلی قرار دارد.

دوره آنلاین آسکی موسسه رهپویان شریف مانند همایش آسکی با حضور اساتید رتبه زبده و متبحر برگزار می شود با این تفاوت که میتوان از این دوره در هر مکان استفاده نمود همچنین میتوان پس از اتمام دوره از آن مجددا استفاده کرد. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی داخلی در سال 99 را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سوالات آسکی داخلی

با استفاده از محصولات، همایش و دوره های آزمون آسکی موسسه رهپویان شریف میتوانید آمادگی خود را جهت شرکت در امتحان آسکی داخلی افزایش دهید و درنتیجه در آزمون موفق شوید.

دوره آنلاین آسکی رشته داخلی در سال 99

در سال 1399 باتوجه به شرایط حاکم بر جامعه و رعایت پروتکل های بهداشتی نمیتوان طبق منوال سال های قبل همایش حضوری را برگزار نمود به همین دلیل با تدابیری که موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر و آمادگی آزمون داوطلبان اندیشده است اقدام به برگزار دوره آنلاین آسکی با حضور اساتید زبده در امر آزمون آسکی نموده است. برای اطلاع از شرایط ثبت نام به قسمت تماس با ما مراجعه کنید. مباحثی که در این دوره مطرح می شود شامل موارد زیر می شود.

 • ریه
 • کلیه (نفرولوژی)
 • غدد
 • قلب
 • گوارش
 • نحوه پاسخ دهی به آزمون PMP

مدت زمان تدریس آسکی داخلی در این دوره 15 الی 19 ساعت می باشد. علاوه بر تدریس مباحث فوق، تجهیزات و نکات مهمی که داوطلبان باید در آزمون آسکی داخلی به آن توجه ویژگی داشته باشند توسط اساتید مطرح خواهد شد. در دوره آنلاین آسکی داخلی مباحث زیر و دیگر مباحث مهم آسکی تدریس می شود.

 • هماتولوژی

لوسمی ها، انواع آنمی، لنفوم ها، همولیز، اختلالات پلاکتی، اختلالات انعقادی، بررسی لام خون محیطی در انواع اختلالات غیر بدخیم خونی و بدخیمی های خونی همراه با بررسی کیس های مرتبط و ارائه سوالات در قالب PMP و بررسی موارد دیگر.

 • روماتولوژی

مرور بیماری های شایع روماتولوژیک در قالب اسلایدهایی از رادیوگرافی و تصاویر بیماران در کنار بررسی کیس های مشابه و ارائه سوالات PMP  و بررسی موارد، اختلالات اتوایمون مانند RA، SLE، واسکولیت ها، التهاب های عضلانی، بیماری های گرانولوماتوز، درگیری آرتریت و بررسی آرتریت، کریستالوپاتی ها

 • عفونی

بررسی بیمارهای عفونی شایع بصورت اسلاید از گرافی، imaging، رنگ آمیزی گرم و تصاویر بیماران، عفونت های باکتریال، عفونت های ویرال، بیماری های انگلی، عفونت قارچی و دیگر مباحث مهم در آزمون آسکی

در ادامه نمونه سوالات آسکی داخلی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نمونه سوالات آسکی داخلی

برای آشنایی بیشتر با نوع سوالات یک نمونه سوال PMP آسکی داخلی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آقای 38 ساله ای بدلیل درد شکم در ناحیه ی اپیگاستر که از دو ماه پیش شروع شده به درمانگاه بیمارستان مراجعه کرده است. درد بیمار با کیفیت فشاری، مداوم بوده و به جایی تیر نمی کشیده است. با غذا خوردن نیز بدتر می‌شده و با ناشتا ماندن بهتر می‌شود تهوع استفراغ، تنگی نفس و تعریق سرد را همراه درد ذکر نمی کند. سیگار می‌کشد و گهگاه الکل مصرف می‌کند. سابقه بیماری خاصی نداشته است.
الف ـ در ادامه شرح حال و رسیدگی به بیمار چه سوالات یا اقدامی را جهت اخذ تصمیم گیری صحیح انجام می‌دهید؟
شرح حال دیسفاژی/ اودینوفاژی ندارد 1+
شرح حال کاهش وزن ندارد 1+
شرح حال خونریزی گوارشی ندارد 1+
شرح حال زردی ندارد 1+
شرح حال مصرف دارو یک و نیم ماه پیش با علائم مشابه تحت درمان آنتی بیوتیکی و ضدهلیکوباکتر پیلوری و PPI قرار گرفته است و به گفته ی بیمار مصرف آنتی بیوتیک ها کامل صورت گرفت 1+
سابقه بیماری در خانواده       پدر بیمار به علت بدخیمی گوارشی فوت کرده است 1-
ب ـ با توجه به یافته های بدست آمده، در قدم بعد کدامیک از موارد زیر را برای بیمار درخواست می‌کنید؟
چک Anti H.pylori (Igm) مثبت است 1-
چک Anti H.pylori (IgG) مثبت است 1-
گرافی شکم طبیعی است 2-
اندوسکوپی فوقانی در لیست قرار گرفت 3+
نیاز به اقدام تشخیص دیگری ندارد و درمان اولیه با PPI را مجددا شروع می‌کنیم PPI را مجددا شروع می‌کنیم
ج ـ  در حین انجام اندوسکوپی فوقانی یافته پاتولوژیک که دربه نمایش درآمده را مشاهده می‌کنید. در این زمان و درتصویر ادامه چه تصمیمی را اتخاذ می‌کنید؟

نمونه سوالات آسکی داخلی

بیوپسی از ضایعه انجام شد  2+
انجام RUT مثبت است 1+
شروع درمان با PPI 1+
درمان مجدد ضد پیلوری با همان رژیم قبلی 1-
درمان ه. پیلوری پس از آنتی بیوگرام 1+
مراجعه جهت اندوسکوپی مجدد ۸-۱۲ هفته بعد 2+
اندوسکوپی مجدد نیازی نیست و فقط در صورت علامت دار شدن مجدداً مراجعه کند 2-
د – جواب پاتولوژی زخم خوش خیم معده را مطرح می‌کند. هم اکنون بیمار بعد از 8 هفته از شروع درمان مجدد با PPI و ضد ه. پیلوری مراجعه کرده است و تحت اندوسکوپی مجدد فوقانی قرار می‌گیرد. باز هم زخم معده بهبود نیافته است. در قدم بعد چه اقدامی را برای بیمار در نظر می‌گیرید؟
   افزایش دوز PPI  1+
      بیوپسی مجدد 2+
مشاوره جراحی جهت گاسترکتومی پارشیل 2-
  بررسی از نظر ZES 1+
توصیه به قطع مصرف سیگار و الکل 1+

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی رشته داخلی

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *