کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون | کتاب مرجع پزشکی رشته داخلی هاریسون harrison

کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون

در این مقاله قصد داریم در مورد کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم. که شامل: کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون، ترجمه فارسی کتاب هاریسون، خرید کتاب هاریسون فارسی، خرید اینترنی کتاب هاریسون، سرفصل کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison و کتاب خلاصه هاریسون معرفی محصولات موسسه رهپویان شریف ترجمه و تلخیص شده رفرنس هاریسون می باشد.

کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison

کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون یا کتاب مرجع داخلی هاریسون از مشهور ترین کتاب ها در رشته پزشکی است. عنوان اصلی کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون Harrison’s Principles of Internal Medicine که به اصول طب داخلی هاریسون نیز معروف می باشد. این کتاب بیشتر در مورد معرفی تشخیص، درمان بیمارهای داخلی و تجویز دارو می باشد. اولین بار کتاب هاریسون 70 سال پیش منتشر شده و در حال حاضر نیز از این رفرنس استفاده می شود. کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison دارای 20 ویرایش می باشد که آخرین ویرایش آن سال 2018 است.

پزشکی یک علم در حال تغییر است. تحقیقات جدید و تجربه های بالینی میتواند کمک شایانی به دانش پزشکان کند. به همین دلیل کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون نیز دارای ویرایش های متفاوت و بروز شده می باشد. نحوه درمان و تجویز داروها روز به روز در حال تغییر است. به گفته نویسندگان و ناشرین کتاب مرجع هاریسون harrison مطالبی که در این کتاب ارائه می شود کامل و منطبق با استانداردهای جهانی و از هر لحاظ دقیق و کامل است. توصیه ای که در ابتدای این کتاب با آن مواجه می شوید این است که با توجه به احتمال خطای انسانی یا تغییر در علوم پزشکی، نه نویسندگان، نه ناشر و نه افراد دیگری که در تهیه یا انتشار کتاب دست داشته اند هر گونه مسئولیت در خطا یا حذف مطالب و حتی نتایج حاصل را رد می کنند. همچنین به پزشکان توصیه شده است که به اطلاعات موجود در کتاب و دوز داروها توجه بیشتر داشته باشند و سعی شود از رفرنس بروز شده یا آخرین رفرنس موجود استفاده کنند.

ترجمه فارسی کتاب هاریسون

از آنجای که کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison یک مرجع کامل پزشکی بحساب می آید. مترجمین متعددی اقدام به ترجمه این کتاب نموده اند تا پزشکان بتوانند به راحتی از کتاب مرجع harrison استفاده کنند. اما باتوجه به توصیه ای که ناشر اصلی کتاب داشته است باید به تمامی اطلاعاتی که در کتاب وجود دارد دقت زیادی شود. به همین دلیل خطا در ترجمه باعث مشکلات مختلف می شود. وظیفه اصلی مترجم ترجمه دقیق و مطابق با رفرنس اصلی است. همانطور که گفته شد هرگونه خطای مترجم می تواند منجر به بروز مشکلات عدیده شود. پس باید در خریداری ترجمه فارسی کتاب هاریسون دقت زیادی شود.

این مهم است که از مطالب داخل کتاب ترجمه فارسی هاریسون اطمینان خاطر داشته باشید تا هیچ گونه مشکلی در تشخیص و تجویز دوز دارو ها بوجود نیاید. کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison باید توسط مولفین برجسته ترجمه شود. صرفا مترجمین عزیز نمی توانند این کتاب را ترجمه کنند به دلیل اینکه دارای مباحث تخصصی است پس باید مترجمین تخصصی و با نظارت اساتید اقدام به ترجمه کنند. موسسه رهپویان شریف برای اطمینان خاطر پزشکان عزیز اقدام به ترجمه و تلخیص تخصصی کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون در قالب سری کتاب های کیمیا، اکسیر و مرور سریع نموده است. ترجمه و تلخیص کتاب های رفرنس توسط پزشکان برجسته و هیئت علمی صورت می گیرد.

خرید کتاب هاریسون فارسی

برای خرید کتاب هاریسون فارسی باید نکات مهمی را رعایت کنید. اولین نکته برای خرید کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison توجه به نام مترجم است که باید مترجم تخصصی و با نظارت اساتید باشد و یا شخص مترجم و تالیف کننده یا تلخیص کننده خود پزشک و عضو هیئت علمی باشد. نکته بعدی در هنگام خرید کتاب ترجمه هاریسون موسسه تالیف کننده یا تلخیص کننده کتاب می باشد که باید دارای سابقه بالا در این زمینه باشد تا بتوانید با اطمینان خاطر اقدام به مطالعه کتاب کنید. موسسه رهپویان شریف با سابقه 20 ساله در ترجمه و تلخیص کتاب های رفرنس پزشکی توانسته رتبه برتر در ترجمه و تلخیص کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون و سایر رفرنس های پزشکی را کسب کند.

برای اطلاع بیشتر درباره موسسه رهپویان شریف به قسمت درباره ما مراجعه کنید.

از ویژگی های کتاب های رفرنس هاریسون رهپویان شریف وجود سوالات بعد از هر مبحث می باشد که این امر میتواند پس از مطالعه رفرنس مخاطب را به چالش بکشد که چه مقدار مبحث را درک نموده است. همچنین این سوالات میتواند سطح آمادگی پزشکان را برای آزمون ارتقا و بورد افزایش دهد. در ادامه در مورد محصولات موسسه رهپویان شریف توضیحاتی را ارائه خواهیم داد برای آشنای بیشتر با محصولات میتوانید به قسمت محصولات مراجعه کنید.

خرید اینترنتی کتاب هاریسون فارسی

خرید اینترنتی کتاب هاریسون

درحال حاضر باتوجه به مشغله کاری عدیده، بیشتر پزشکان وقت برای خرید حضوری کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison ندارند. به همین دلیل اقدام به خرید اینترنتی کتاب هاریسون می کنند. برای خرید اینترنتی کتاب هاریسون علاوه بر رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد باید به نحوه پشتیبانی سایت نیز دقت شود که سایت دارای پشتبانی باشد به همین دلیل بهتر است قبل از ثبت سفارش و پرداخت وجه در سایت های خرید اینترنتی کتاب هاریسون با شماره تماس های که داخل سایت فروش کتاب وجود دارد تماس بگیرید تا از ماهیت شرکت یا موسسه ارائه دهنده آگاهی کامل داشته و از نحوه پشیتبانی تلفنی آن مطلع شوید. موسسه رهپویان شریف امکان خرید اینترنتی را برای آن دسته از پزشکانی که امکان خرید حضوری را ندارند را فراهم نموده است و میتوانید محصولاتی که میخواهید را بصورت اینترنتی سفارش دهید. همچنین میتوانید با موسسه تماس داشته باشید و از روند ارسال محصول خود مطلع شوید.

یکی دیگر از ویژگی های موسسه رهپویان شریف فروش تلفنی و مشاوره رایگان جهت راهنمایی برای خرید کتاب های ترجمه و تلخیص شده رفرنس و موفقیت در آزمون های پزشکی می باشد. این موسسه دارای کادری مجرب از مشاوران فروش با سابقه درخشان می باشد از این رو پزشکانی که بدنبال ترجمه و تلخیص کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison و موفقیت در آزمون های مختلف پزشکی می باشند می توانند با موسسه رهپویان شریف تماس بگیرند و از مشاوره رایگان بهره مند شوند. اطلاعات تماس را میتوانید در قسمت تماس با ما مشاهده کنید.

سرفصل کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison

کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison یک رفرنس کامل برای رشته داخلی می باشد که رشته های دیگر مانند رشته عفونی، قلب و پرتودرمانی از آن در سال اول رزیدنتی استفاده می کنند. تعدادی از سرفصل های کتاب هاریسون در بودجه بندی سوالات وزارت بهداشت برای امتحان ارتقا و بورد استفاده می شود. حتی در آزمون ورودی فوق تخصص نیز از کتاب رفرنس رشته پزشکی هاریسون استفاده می کنند. سرفصل های کتاب رفرنس هاریسون شامل مباحث زیر می شود.

 • قلب
 • گوارش
 • روماتولوژی
 • نفرولوژی (کلیه)
 • ریه
 • عفونی
 • نورولوژی
 • غدد
 • هماتولوژی (خون)
  کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی بیهوشی

موسسه رهپویان شریف همه ساله فصل های از کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison را که وزارت بهداشت برای امتحان ارتقا و بورد در نظر گرفته است را ترجمه و تلخیص می کند و در اختیار داوطلبان قرار میدهد. کتاب های ترجمه و تلخیص شده توسط موسسه رهپویان شریف دارای ویژگی منحصربفرد می باشد. بدلیل اینکه در انتهای هر فصل سوالات ارتقا و بورد برای ارزیابی میزان درک مطلب داوطلب وجود دارد.

کتاب خلاصه هاریسون

مهمتر از کتاب خلاصه هاریسون ترجمه آن می باشد. شاید در بازار فروش کتاب های ترجمه کتاب خلاصه هاریسون وجود داشته باشد، اما باید دقت شود که چه مباحثی حذف شده است و ترجمه آن به چه صورت می باشد. یکی از دلایلی که بیشتر پزشکان بدنبال کتاب خلاصه هاریسون هستند آزمون ارتقا و بورد می باشد تا بتوانند بصورت خلاصه مطالب را مرور کنند. از این رو موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خیال پزشکانی که میخواهند در آزمون ارتقا و بورد شرکت کنند اقدام به طراحی و تولید کتاب مرور سریع نموده است.

درباره محصولات رشته داخلی بیشتر بدانید.

کتاب مرور سریع چکیده ای از مباحث مهم کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison می باشد. طراحی و تولید این کتاب برای جمع بندی مطالب کتاب کیمیا و اکسیر می باشد. در ادامه توضیحات بیشتری درباره این دو محصول داده می شود. کتاب مرور سریع بصورت جیبی می باشد. در ادامه بخشی از کتاب مرور سریع را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

بخشی از کتاب مرور سریع مبحث غربالگری و پیشگیری از بیماری ها (فصل ۴)

یکی از اهداف سلامت، پیشگیری یا شناسایی زودهنگام بیماری هاست. در طول ۵۰ سال گذشته پیشرفت های شایانی در این راستا حاصل شده است و روش های غربالگری برای بسیاری از بیماری های شایع در دسترس قرار دارند و این روش ها شامل رویکردهای بیوشیمیایی (کلسترول، گلوکز)، فیزیولوژیک (فشار خون، منحنی رشد)، رادیولوژیک (ماموگرافی، تراکم استخوان) و سیتولوژی (پاپ اسمیر) است.

در حال حاضر انواع داده ها در رابطه با پیش بینی بروز بیماری ها در افراد بدون علامت وجود دارد؛ در این میان داده های ژنومیک بیش از همه مورد توجه است.

نکته: جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 (از ژن های مهم مستعد کننده برای سرطان پستان) منجر به افزایش شدید (۲۰-۵ برابر) خطر بروز سرطان پستان و تخمدان می شود. توصیه پیشگیرانه به این افراد شامل اووفورکتومی پیشگیرانه و MRI پستان هاست. برخی بیماران نیز ممکن است ماستکتومی پروفیلاکتیک را انتخاب کنند.

اصول غربالگری

اصول اصلی غربالگری شامل این موارد است

 • اهمیت موضوع بالا باشد.
 • اندیکاسیون درمان و درمان شناخته شده باشد.
 • امکانات تشخیصی و درمان آن موجود باشد.
 • دارای مرحله نهفته باشد.
 • روش غربالگری قابل قبول باشد.
 • هزینه بیماریابی مقرون به صرفه باشد.

– برای مثال، عدم وجود درمان موثر در بیماری آلزایمر (ششمین علت مرگ در ایالات متحده) و موثر نبودن درمان زودرس در بهبود پیامد نهایی بیماری، نوعی چالش برای این بیماری است.

– بسیاری از سرطان ها دوره نهفته طولانی دارند (مثلا پولیپکتومی در سرطان کولون). اما در رابطه با سرطان ریه، عمده موارد شناسایی شده با CXR در مرحله شناسایی قابل درمان نیستند.

نکته: امروزه با پیشرفت در تصویربرداری، CT اسکن با دوز پایین در بیماران با سابقه مصرف سیگار بالای ۳۰ بسته – سال منجر به کاهش ۲۰٪ در مرگ و میر شده است.

شایع ترین علل مرگ در ایالات متحده:

 1. بیماری های قلبی
 2. بدخیمی ها
 3. بیماری مزمن انسدادی ریه
 4. تصادفات
 5. بیماری های عروق مغزی

بهترین ترجمه کتاب هاریسون

کتاب کیمیا چیست؟

کتاب های کیمیا رشته داخلی ترجمه و تلخیص کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison می باشد. کتاب کیمیا مطابق رفرنس اصلی است و انتهای مباحث مختلف این کتاب سوالات تشریحی با پاسخ تشریحی وجود دارد. این موضوع میتواند کمک شایانی برای موفقیت داوطلبان آزمون ارتقا و بورد کند. سوالاتی که در کتاب کیمیا وجود دارد سوالات 5 سال گذشته آزمون ارتقا و بورد می باشد. از ویژگی های بارز کتاب کیمیا وجود پاسخ های تشریحی است که میتواند باعث درک بیشتر از مباحث مختلف شود و باعث موفقیت در آزمون ارتقا و بورد شود.

درباره کتاب کیمیا بیشتر بدانید.

سوال اینجاست که آیا کتاب کیمیا فقط برای داوطلبان شرکت در آزمون ارتقا و بورد می باشد؟ در پاسخ باید گفت خیر تمامی پزشکان میتوانند از کتاب کیمیا استفاده کنند بدلیل اینکه کتاب کیمیا مطابق رفرنس اصلی ترجمه و تلخیص شده است. از طرفی مطالعه کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison به زبان انگلیسی میتواند بسیار خسته کننده و وقت گیر باشد و نمیتوان در حین انجام کار به دلیل عدم تمرکز آن را مطالعه نمود حتی بعد از اتمام کار خواندن کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison  به زبان انگلیسی دشوار است. اما با استفاده از کتاب کیمیا که توسط مولفین برجسته و هیئت علمی ترجمه و تلخیص شده میتوان در حین انجام کار و اتمام کار در آن را مطالعه نمود. در ادامه بخشی از کتاب کیمیا که ترجمه و تلخیص شده کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون می باشد را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

بخشی از کتاب کیمیا جلد پنجم بیمارهای دستگاه گوارش یک

پاتوژنز HCV

– آسيب با واسطه سلول T سیستم ایمنی است، هر چند ایمنی هومورال و ذاتی هم موثر هست HCG هایی که از نظر IL28B هاپلوتیپ CC دارند نسبت به هابلوتیپ های non-CC با احتمال بیشتری بهبود می یابند و بهتر به درمان پاسخ می دهند. – واکنش متقاطع (cross reactivity) آنتی ژن های HCV و آنتی ژنهای انسانی (ستیو کروم p4502d6) همراهی بین هپاتیت C و هپاتیت اتوایمیون با anti-LKM را توضیح می دهد.

تظاهرات خارج کبدی

– در مورذ هپاتیت حاد B: به علت بروز آسیب بافتی با واسطه کمپلکس ایمنی می تواند تظاهرات شبه سندرم serum sicknesS رخ دهد که با تب، آرترالژی، RF مثبت و کاهش کمپلمان بروز می کند.

– در مورد هپاتیت مزمن B: گلومرولونفریت با سندرم نفروتیک گاهی با (درگیری ممبرانو و افت C3) و PAN و ندرتا EMC.

تذکر : PAN در کمتر از ۱٪ بیماران HBV رخ میدهد ولی ۳۰-۲۰ درصد بیماران HBV PAN مثبت دارند، لذا در هر بیمار با تشخیص PAN باید سرولوژی هپاتیت B چک شود. از طرف دیگر EMC که با آرتریت، پورپورای قابل لمس و گلومرولونفریت تظاهر می کند در HCV شایع تر از HBV است.

– گلومرولونفریت با کمپلکس ایمنی از تظاهرات خارج کبدی دیگر هپاتیت C است.

– به ندرت اختلالات ناشی از کمپلکس ایمنی در هپاتیت E و A گزارش شده است. تظاهرات نورولوژیک در هپاتیت E می تواند به واسطه ایمنی یا عفونت مستقیم ویروس باشد.

پاتولوژی

– چهره تیپیک بیوپسی کبد تمام هپاتیت های حاد ویروسی، انفیلتراسیون شدید سلول های تک هسته ای، نکروز هپاتوسیت ها، هیپرپلازی سلول های کوپفر و درجات متغیر کلستاز است. نمای rosette به دلیل رژنراسیون سلول های کبدی رخ می دهد.

– سلول های اصلی التهاب لنفوسیت ها هستند و پلاسماسل و ائوزینوفیل ناشایع است.

نکته: هپاتوسیت های بزرگ با سیتوپلاسم ground glass در HBV مزمن (نه حاد) دیده میشود.

– استئاتوز توام با فیبروز در HCV (به خصوص ژنوتیپ 3) مشاهده می شود. استئاتوز میکرووزیکولر در HDV نیز دیده می شود.

  پکیج ویژه آزمون ارتقا و بورد تخصصی

– کلستاز نمای پاتولوژیک بارز در HEV است که البته در HAV هم دیده می شود.

نکته: در موارد شدید هپاتیت حاد ویرال، هپاتیت interface و نکروز پل زننده مشاهده می شود (این تابلو در AIH هم دیده می شود).

– در HBV مزمن، تظاهرات پاتولوژیک شدید مثل نکروز پل زننده و فیبروز با پروگنوز بد همراه است ولی در HBV حاد، وجود نکروز پل زننده لزوما به معنای پروگنوز بد نیست. به همین دلیل بیوپسی کبد در هپاتیت حاد معمو اندیکاسیون ندارد.

– در هپاتیت فولمینانت و نکروز وسیع کبدی، کبد کوچک، جمع شده و نرم است که البته در این موارد به دلیل اختلال انعقادی، بیوپسی باید ترانس ژوگولر باشد.

محل آنتی ژن ها:

آنتی ژن HDV در هسته هپاتوسیت ها، آنتی ژن HCV HAV و HEV در سیتوپلاسم هپاتوسیت ها قرار دارد. در HBsAg HBV اغلب در سیتوپلاسم و غشای پلاسمایی است ولی HBcAg اغلب در هسته هپاتوسیت هاست.

کتاب خلاصه هاریسون

کتاب اکسیر چیست؟

موسسه رهپویان شریف برای آن دسته از پزشکانی که علامند به خواندن کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison می باشند اقدام به طراحی و تولید کتاب اکسیر نموده است. در این کتاب پاسخ سوالات مطابق رفرنس اصلی وجود دارد که پزشکان میتوانند پس از مطالعه رفرنس انگلیسی برای ارزیابی خود از این کتاب استفاده کنند. این کتاب بانک سوالات ارتقا و بورد سال های گذشته می باشد. از ویژگی های کتاب اکسیر تفکیک بودن مباحث مختلف است. سوالاتی که در این کتاب وجود دارد سوالات ده سال گذشته آزمون ارتقا و بورد است.

درباره کتاب اکسیر بیشتر بدانید.

از دیگر ویژگی های کتاب اکسیر پاسخ های دقیق و تشریحی می باشد. کتاب اکسیر داخلی هاریسون میتواند کمک شایانی به موفقیت در آزمون ارتقا و بورد کند. بدلیل اینکه با مطالعه آن میتوانید با روند سوالات آشنا شوید و سوالات پر تکرار سال های گذشته را مرور کنید. موسسه رهپویان شریف برای داوطلبان و پزشکان عزیزی که برای آزمون ارتقا و بورد آماده می شوند اقدام به طراحی آزمون آنلاین پزشکی نموده است. در ادامه بخشی از کتاب اکسیر که دارای سوالات چهار گزینه ای بهمراه پاسخ تشریحی می باشد و برگرفته از کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون است را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

بخشی از کتاب اکسیر جلد هشتم مجموعه اکسیر داخلی

سوالات و پاسخنامه فصل 60

6- شایع ترین علت نوتروپنی کدام است؟ (اهواز ۹۰)

الف) داروها

ب) اختلالات ارثی

ج) رادیاسیون

د) پرکاری طحال

پاسخ: الف شایع ترین علت نوتروپنی علل آیاتروژنیک ناشی از درمان های دارویی به ویژه داروهای سیتوتوکسیک و سرکوبگر ایمنی است.

7- کدام دسته از بیماری های ذیل جزء علل ائوزینوفیلی در بیماران نمی باشند؟ (کاشان ۹۰)

الف) واکنش به سولفونامیدها، بیماری های کلاژن واسکولر

ب) آسم، بیماری هوچکین

ج) سارکوئیدوز، بیماری سل

د) لوسمی میلوئیدی مزمن، عفونت های انگلی

پاسخ: ج عفونت های انگلی، آلرژیهای دارویی (یدید، آسپرین، سولفامید، نیتروفورانتوئین، پنی سیلین و سفالوسپورین ها)، آسم، برخی بدخیمی ها (هوچکین، CML MF، سرطان ریه، معده، پانکراس، تخمدان یا رحم)، بیماری های کلاژن واسکولار، درمان با 2-IL و GM-CSF و سندرم های هیپرائوزینوفیلی از جمله علل ائوزینوفیلی هستند. سل و سارکوئیدوز باعث مونوسیتوز میشوند.

آزمون آنلاین پزشکی

آزمون آنلاین موسسه رهپویان شریف برای آمادگی داوطلبان آزمون ارتقا و بورد طراحی شده است. این آزمون تالیفی شده و شبیه سازی امتحان اصلی و از روی کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون harrison طراحی می شود. کتاب کیمیا و اکسیر میتواند کمک شایانی جهت پاسخ به سوالات آزمون آنلاین پزشکی کند.

درباره آزمون آنلاین پزشکی  بیشتر بدانید.

چرا باید پزشکان از آزمون آنلاین موسسه رهپویان شریف استفاده کنند؟ در پاسخ باید گفت پزشکانی که رفرنس اصلی هاریسون را می خوانند برای ارزیابی خود میتوانند از این آزمون استفاده کنند و مهارت های خود را به چالش بکشند.

کتاب سیمیا چیست؟

موسسه رهپویان شریف برای پزشکان رشته داخلی که می خواهند در آزمون فوق تخصص شرکت کنند. اقدام به طراحی کتاب سیمیا نموده است. داوطلبان پس از مطالعه کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون برای آشنا شدن با سوالات ورودی فوق تخصص از این کتاب استفاده می کنند. در این کتاب پاسخ سوالات بصورت تشریحی می باشد و میتواند باعث موفقیت شما در آزمون ورودی فوق تخصص شود. از طرفی می توانید با سوالات و روند طراحی سوالات آشنای پیدا کنید. در ادامه بخشی از کتاب سیمیا که دارای سوالات چهار گزینه ای بهمراه پاسخ تشریحی می باشد و برگرفته از کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون است را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

بخشی از کتاب سیمیا جلد یکم مبحث ریه

سوالات فوق داخلی بهمن ۹۷

1 مرد ۳۵ ساله ورزشکار اسکی با شکایت تنگی نفس و سرفه بلافاصله پس از خاتمه ورزش به شما مراجعه می نماید و اظهار می دارد پس از حدود نیم ساعت بهبود می یابد. بهترین اقدام پیشگیری مصرف رگولار کدامیک از موارد زیر است؟ (بهمن ۹۷)

الف) سالمترول استنشاقی

ب) فلوتیکازون استنشاقی

ج) مونته لوکاست خوراکی

د) کتوتیفن خوراکی

پاسخ: ب

ورزش تریگری برای آسم بخصوص در بچه ها با مکانیسم هیپرونتیلاسیون و افزایش اسمولالیتی راه هوایی و فعال سازی مدیاتورهای ماست سل ها و برونکواسپاسم ناشی از آنها است. برونکواسپاسم ورزش معمولا پس از اتمام ورزش آغاز و خودبخود پس از ۳۰ دقیقه بهبود می یابد. ورزش در سرما و هوای خشک بدتر از هوای گرم و مرطوب جهت تحریک آسم است. لذا در ورزش هایی مانند اسکی و هاکی یخ و شنا آسم شایعتر است. پیشگیری بوسیله تجویز بتا دو آگونیست و آنتی لکوترین قبل از ورزش می باشد. البته بهترین روش پیشگیری درمان منظم با کورتون استنشاقی می باشد چرا که باعث کاهش ماست سل های سطحی راه هوایی می گردد. لذا گزینه ب صحیح است. کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون ۲۰۱۸ – ص ۱۹۵۹

2-کدامیک از بیماران COPD زیر سود بیشتری از کاربرد تهویه مکانیکی غیر تهاجمی می برند؟ (بهمن ۹۷)

الف) مردی ۷۰ ساله با تشدید تنگی نفس، تب و سرفه، خلط و SPO2 زیر ۷۰٪ با اکسیژن ۶ لیتر در دقیقه نازال

ب) زنی ۶۵ ساله با تشدید تنگی نفس، سرفه های خشک و فشار خون ۵۷ روی ۴۰ میلی متر جیوه علیرغم مایع درمانی

ج) مردی ۶۸ ساله با تشدید تنگی نفس و درد قفسه سینه به دنبال ترومای به صورت و شکستگی فک تحتانی

د) زنی ۷۳ ساله بسیار چاق با تشدید تنگی نفس، تب و اختلال سطح هوشیاری GCS حدود ۵

پاسخ: الف

استفاده از تهویه مکانیکی غیرتهاجمی (NIPPV) در موارد نارسایی تنفسی در COPD که Paco2 > ۴۵ باشد به کار می رود. ممنوعیت NIPPV شامل ناپایداری قلبی عروقی، کاهش سطح هشیاری ترشحات زیاد و ناتوانی در کنترل ترشحات، ابنورمالیتی کرانیوفاشیال، چاقی زیاد و سوختگی شدید می باشد. موارد ب و ج و د به علت افت BP و تروما و شکستگی فک و کاهش هشیاری صحیح لذا گزینه الف صحیح است. کتاب رفرنس رشته داخلی هاریسون ۲۰۱۸ – ص ۱۹۹۸

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *