آسکی عفونی | چگونه می توان در آزمون آسکی OSCE عفونی موفق شد؟

آسکی عفونی

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی عفونی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: تعریف آسکی عفونی؟ راهکارهای موفقیت در آزمون بورد کتبی عفونی، سوالات بورد عفونی، مزایایی امتحان آسکی عفونی، چرا هر ساله تعدادی از داوطلبان در این آزمون موفق نمی شوند؟ برای آمادگی و موفقیت در امتحان آسکی عفونی باید چه اقدامی انجام داد؟ می باشد.

تعریف آسکی عفونی

طب عفونی در تمام دنیا رشته‌ای فوق تخصصی می‌باشد که نیازمند آگاهی توأمان از میکروبیولوژی، ایمونولوژی و پایه علاوه بر جنبه بالینی بیماران عفونی است. آسکی عفونی یا osce infectious medicine یک آزمون بسیار دشوار برای داوطلبانی است که می خواهند مدرک بورد را اخذ نمایند. امتحان آسکی برپایه سنجش منطق بالینی داوطلبان رشته عفونی می باشد. جهت موفقیت در این آزمون باید علاوه بر مهارت بالایی بالینی روی مطالب مهم رفرنس مانند ایمونولوژی، اپیدمیولوژی، آنتی‌بیوتیک و دیگر مباحث تسلط داشته باشید.

همچنین برای درخشیدن در این آزمون باید تجربه بالایی در مدیریت بیمار داشته باشید و بتوانید تمامی تجربیات خود را در روز آزمون پیاده کنید. اما ممکن است داوطلبی توانایی بالایی در مدیریت بیمار داشته باشد اما در روز آزمون به دلیل عدم آمادگی و نامشخص بودن امتحان آسکی عفونی نتواند به موفقیت دست یابد. این موضوع یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت داوطلبان می باشد.

برای ورود به آزمون آسکی باید ابتدا در آزمون کتبی بورد عفونی موفق شوید (در ادامه راهکار های موفقیت در این آزمون را در اختیارتان قرار می دهیم). امتحان آسکی شامل مراحل مختلف از جمله آزمون PMP و آزمون ایستگاهی (شفاهی) است که داوطلبان باید ابتدا در آزمون PMP امتیاز لازم را کسب کنند تا بتوانند وارد آزمون ایستگاهی شوند. هر ساله تعداد ایستگاه ها و مدت زمان هر ایستگاه تغییر می کند و داوطلبان باید آمادگی لازم را برای مدیریت بیمار در این مرحله از آزمون را داشته باشند.

سوالات آسکی عفونی

راهکارهای موفقیت در آزمون بورد کتبی عفونی

 1. با توجه به این‏که تعداد قابل توجهی از سوالات آزمون بورد علاوه بر رفرنس مندل، از گایدلاین ‏ها، دستورالعمل‏ های کشوری، مقالات و فصول مشخص شده از کتاب داخلی هاریسون می‏ باشد، لذا تنطیم برنامه مطالعاتی جامع، زمان‏بندی شده و فراگیر و البته متناسب با اهمیت هر یک از منابع ضروری است. لذا بایستی متناسب با حجم سوالات، مطالعه دقیق سایر منابع آزمون مدنظر قرار گیرد.
 2. جداول و الگوریتم ها از اهمیت بالایی برخوردارند و لازم است با تاکید بر مطالعه دقیق زیرنویس ها و توضیحات جداول مطالعه شوند.
 3. مطالعه کتاب ترجمه و تخلیص شده رفرنسMandell’s   بصورت ترکیبی و همزمان فصول مرتبط با هم، گایدلاین ‏های مربوطه به درک بهتر مطالب و مشخص شدن کنتراورسی بین فصول کمک خواهد کرد.
 4.  لازم است پیش از تنظیم برنامه درسی، فصول کتاب مندل ارزش گذاری شوند و میزان زمان اختصاص یافته جهت مطالعه مباحث، مرور و تست زنی فصول، متناسب با ارزش و اهمیت آن فصل تنظیم گردد. به ‏طوری که در خاتمه برنامه، داوطلبان گرامی بر تمامی جزئیات فصول مهم رفرنس مسلط باشند در حالی‏که در فصول کم اهمیت و موارد غیر شایع تنها اشراف بر کلیات مباحث می تواند جهت آمادگی در آزمون بورد تخصصی کافی باشد.
 5. به ‏دلیل حجم بالای مطالب، استفاده از روش های تقویت حافــظه نظیر روش های واژه سازی، تداعی سازی و… می تواند در بازیابی مطالب در کوتاه ترین زمان ممکن کمک ‏کننده باشد.
 6.  تست زدن در درک هرچه بهتر مطالب و به‏ خاطر سپردن آن‏ها بسیار کمک کننده است و باید سهم مشخصی در برنامه درسی را به این امر اختصاص داد. برای این مهم میتوانید از مجموعه کتاب های اکسیر عفونی که شامل سوالات ارتقا و بورد 10 سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی می باشد بهره مند شوید. در ادامه دو نمونه سوال بورد را در اختیارتان قرار می دهیم.

برای موفقیت در آزمون کتبی بورد عفونی می توانید از مجموعه کتاب های کیمیا عفونی که ترجمه و تلخص رفرنسMandell’s  است و در انتهای هر فصل سوالات بهمراه پاسخ تشریحی وجود دارد استفاده کنید.

نمونه سوالات آزمون بورد عفونی

1) کدام‏یک از موارد زیر در جریان پروسه دفاع میزبان برعلیه میکروارگانیسم‌ها کاهش می‌یابد؟ (بورد 98)

الف) هورمون محرک تیروئید

ب) هورمون وازوپرسین

ج) سطح سرمی روی

 د) گلوکوکورتیکوستروئید

پاسخ: ج

طی التهاب حاد سطح روی کاهش می­یابد.

2) به ‏طور کلی مهم‏ترین عاملی که بر میزان مثبت شدن نمونه‏های کشت خون در مورد ارگانیسم ‏های Nonfastidious مؤثر می‏باشد، کدام است؟ (بورد 97)

الف) حجم خون

ب) زمان گرفتن کشت خون

ج) سن بیمار

 د) محل آناتومیک خون گرفتن

پاسخ: الف

برای اغلب ارگانیسم‏ های غیر سخت رشد مهم‏ترین فاکتور که یافتن آن‏ها را در کشت متأثر می‏کند حجم خون جمع ‏آوری شده برای کشت است.

مزایای آزمون آسکی عفونی

در برابر دشواری های که آزمون آسکی عفونی برای داوطلبان دارد این آزمون دارای مزایایی نیز هست که قصد داریم به آن بپردازیم. در امتحان osce infectious medicine میتوانید مباحث مهم که ممکن از خاطر شما رفته باشد را مرور کنید. همچنین میزان مهارت بالینی خود را میتوانید بدون هیچگونه خطری برای بیمار ارزیابی کنید.

آزمون آسکی عفونی کاملا شبیه سازی شده با فضای واقعی است و برای تمامی داوطلبان دارای سنایوری یکنواخت می باشد و هیچگونه خطری بیمار را تهدید نمی کند. نحوه امتیاز دهی آن نیز بصورت استاندارد است و تمامی فعالیت های شما در آزمون آسکی شامل امتیاز می شود به همین دلیل باید در هنگام پاسخ دهی به سوالات و در زمان مواجهه با بیمار تمرکز داشته باشید و باتوجه به دانش و مهارت خود عملکرد مناسبی را ارائه دهید تا بتوانید امتیاز قابل قبولی را اخذ کنید در غیر این صورت امتیاز به شما تعلق نمی گیرد و در نتیجه عدم موفقیت شما در آزمون آسکی عفونی را بهمراه خواهد داشت.

چرا هر ساله تعدادی از داوطلبان در آزمون آسکی عفونی موفق نمی شوند؟

به دلیل تغییرات هرساله در نحوه برگزاری، نامشخص بودن روند آزمون، عدم آشنایی با نحوه پاسخی دهی به سوالات، مهارت بالینی اندک، عدم آشنایی با تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی، اعتماد بنفس پایین، آشنا نبودن با سوالات کیس محور PMP ، استرس زیاد، عدم تسلط بر روی مباحث مهم رفرنس Mandell’s و مراحل مختلف آزمون آسکی عفونی هر ساله تعدادی از داوطلبان نمی توانند در آن موفق شوند. سوال اینجاست:

چگونه می توان در آزمون آسکی عفونی موفق شد؟

باتوجه به اینکه آزمون آسکی عفونی بسیار سخت می باشد و داوطلبانی که در این آزمون موفق می شوند از جایگاه ویژه ای نسبت به همکاران خود برخودارند حساسیت این آزمون افرایش می یابد. بهترین راهکار برای موفقیت در این آزمون استفاده از تجارب اساتید مجرب است. باتوجه به اینکه اساتید وقت زیادی برای ارائه تجربیات خود به تک تک داوطلبان ندارند از این رو داوطلبان باید از همایش و دوره های مختلف آسکی عفونی بهره مند شوند. سوال اینجاست چگونه باید از سطح کیفیی کلاس های آسکی قبل از ثبت نام آگاه شویم؟ در پاسخ به این سوال باید موسسه برگزار کنند کلاس یا همایش آسکی عفونی دارای چه سابقه ای است؟ اساتیدی که اقدام به تدریس مباحث می کنند دارای چه سطح علمی هستند؟

نخستین موسسه ارائه دهنده کلاس های آمادگی آزمون آسکی عفونی موسسه رهپویان شریف می باشد که دارای سابقه چندین ساله در برگزاری کلاس ها آمادگی آزمون آسکی با حضور اساتید متبحر است. این موسسه قوی ترین موسسه آموزش پزشکی در زمینه آمادگی آزمون ارتقا و بورد بوده که با همت اساتید هیئت علمی و رتبه های اول تا سوم بورد نظارت می شود. باتوجه به اینکه موسسه رهپویان شریف برترین مجری طرح های نوین آمادگی آزمون ارتقا و بورد تخصصی می باشد از این رو برای آمادگی داوطلبان محصولات مختلف آسکی عفونی را که مکمل یکدیگر هستند به شما توصیه می کنیم که شامل موارد زیر است:

 • همایش آسکی
 • فیلم آسکی
 • دوره آنلاین آسکی

آمادگی آزمون آسکی عفونی

 همایش آسکی عفونی

به خاطر سپردن مباحث عفونی برای امتحان، باتوجه به گستردگی و شباهت‌های فراوان، نیاز به تکرار دارد. مرور مطالب به صورت گروهی و توجه به نکات ویژه در همایش های آسکی عفونی باعث به ‌خاطرسپاری و تمرکز بر نکات می شود و این موضوع کمک‌ شایانی به موفقیت داوطلبان می کند. همایش های آسکی عفونی همه ساله در فاصله زمانی امتحان بورد کتبی و امتحان آسکی برگزار می شود. این همایش ها دارای سطح علمی بسیار بالایی است و توسط اساتید برتر برگزار می شود.

درباره همایش آسکی بیشتر بدانید.

فیلم آسکی عفونی

موسسه رهپویان شریف برای آن دسته از داوطلبانی که فرصت حضور در همایش های آسکی عفونی را ندارند اقدام به ضبط محتواهای همایش های آسکی عفونی نموده است و آن را بصورت DVD  در اختیار داوطلبان قرار می دهد. تا بتوانند از محتوای آموزشی همایش های آسکی سال های قبل استفاده کنند و سطح آمادگی خود را افزایش دهند.

دوره آنلاین آسکی عفونی

همایش آسکی عفونی همه ساله در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود و داوطلبان باید در این محل حاضر شوند تا بتوانند از محتوای آموزشی ارائه شده در همایش استفاده کنند. اما با تدابیری که موسسه رهپویان شریف اتخاذ نموده دوره آنلاین آسکی عفونی را میتوانید در هر مکانی استفاده کنید. دوره آنلاین آسکی با حضور اساتید متبحر برگزار می شود. پس از اتمام دوره نیز داوطلبان می توانند مجددا دوره را مرور کنند. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99 در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

سوالات آسکی عفونی

برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99

در دوره آنلاین آسکی عفونی 99 مباحث و سرفصل های مهم آموزش داده می شود و سپس در مورد نحوه پاسخی دهی به سوالات و مدیریت بیمار اساتید متبحر در امر آزمون آسکی اطلاعات مفیدی را در اختیار داوطلبان قرار می دهند. در ادامه مباحثی که در این دوره مطرح می شود را در اختیارتان قرار می دهیم.

در این دوره تمامی مباحث عفونی تدریس می شود تعدادی از این مباحث که مهم تر هستند عبارتنداز:

 • عفونت در کنسرها
 • عفونت در بیماران پیوندی
 • HIV
 • عفونت پروتز مفصل
 • عفونت وسایل داخل قلب
 • تشخیص و درمان هپاتیت B و C
 • اندیکاسیون تعویض مفصل مصنوعی
 • تشخیص و درمان عفونت ریوی در فرد مبتلا به HIV
 • اقدامات و درمان عفونت وابسته به ونتیلاتور
 • معیارهای تعویض، تشخیص و درمان پیس میکر قلبی
 • تشخیص اقدامات و درمان ویروس COVID-19
 • و دیگر مباحث رشته عفونی

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی رشته عفونی

[/fusion_text][fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b9%d9%81%d9%88%d9%86%db%8c” text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button][fusion_text]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *