چگونه استرس شب امتحان بورد را مدیریت کنیم؟

مدیریت استرس در آزمون بورد

«دکتر میثم موسی‌زاد» رتبه برتر آزمون بورد تخصصی ۱۴۰۰ رشته داخلی در گفت وگو با طب شریف درخصوص تجربه خود از شب قبل از آزمون بورد، گفت: «همه داوطلبان قوی هستند. کسی که به این مرحله رسیده، قطعا ۴ یا ۵ آزمون بزرگ را طی کرده است. از آزمون کنکور سراسری گرفته تا علوم پایه، پرانترنی و بعد تخصص شرکت کرده و ۳ تا ۴ آزمون ارتقا داده است. کسی که به این مرحله رسیده، آزمون دادن را یاد گرفته است.»

وی ادامه داد: «چیزی که برای من جای نگرانی داشت، این بود که با رقبایی طرف هستم که از لحاظ سنی عواطف و احساسات دوره نوجوانی را ندارند و آن‌قدر پخته شده و آزمون داده و توانایی داشته‌اند که هم درسشان را خوانده و آن‌قدر هوش داشته که به اینجا رسیده‌اند. اگر رقابت را در نظر بگیرید، باید با این افراد در یک خط بنشینید و امتحان دهید.»

دکتر موسی زاد تصریح کرد: «نگرانی من فاصله بین دانشگاه های شهرستان با دانشگاه های مادر بود و اینکه قرار است با بچه‌های دانشگاه‌های بزرگ رقابت کنیم، کمااینکه به هر حال امکانات آنها بیشتر از ماست. این مورد نه تنها برای من که برای بیشتر بچه‌ها استرس و نگرانی ایجاد می‌کرد. اینکه امتحان در شهر ما نبود و باید از شهر خودمان به تهران می‌رفتیم، این مسائل فشار مضاعفی را برای من به همراه داشت. استرس اصلی این بود. اگر نه من تلاش خود را کرده بودم و نگران نتیجه نبودم و به خدا توکل داشتم. چون تلاش خودم را کرده بودم نتیجه هر چه می‌شد، دیگر شرمنده خودم نبودم.»

وی خاطرنشان کرد: «من سعی کردم که به این مشکلات توجه نکنم و با خود می‌گفتم هر چیزی که هست، بالاخره شرایط برای همه یکسان است. اگر شرایط سخت است برای همه سخت است و اگر راحت برای همه راحت است.»

  آیا از سال اول دستیاری می‌توان برای آزمون بورد مطالعه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *