آسکی اورولوژی | برای موفقیت در آزمون OSCE اورولوژی باید چه اقدامی انجام داد؟

آسکی اورولوژی

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی اورولوژی مباحثی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: تعریف آسکی اورولوژی، مزایایی و مراحل مختلف آن، آزمون ایستگاهی چگونه برگزار می شود؟ برای موفقیت در آزمون آسکی اورولوژی باید چه اقدامی انجام داد؟ معرفی محصولات آمادگی امتحان آسکی می باشد.

آزمون آسکی اورولوژی چیست؟ و مزایایی آن برای داوطلبان

آزمون آسکی اورولوژی یکی از سخت ترین امتحاناتی می باشد که پزشکان با آن مواجه می شوند چرا که این آزمون برای ارزیابی مهارت های بالینی است. OSCE مخفف Objective Structured Clinical Examination که به معنی آزمون بالینی ساختار یافته عینی می باشد. همانطور که از معنی این آزمون مشخص است این آزمون بیشتر روی مهارت های بالینی هر پزشک تمرکز دارد و برای موفقیت در این آزمون باید ارتباط بسیاری با بیمار داشته باشید. موفقیت در آسکی اورولوژی به منزله موفقیت در آزمون بورد می باشد که داوطلبان پس از اخذ این مدرک میتوانند عضو هیئت علمی شوند و از جایگاه ویژه ای نسبت به سایر همکاران خود برخوردار شوند.

باتوجه به اینکه آزمون OSCE اورولوژی بسیار دشوار می باشد اما دارای مزایایی همچون مرور مطالب رفرنس Campbell و کتاب جامع اورولوژی ایران، عدم آسیب به بیمار، ارزیابی میزان مهارت بالینی، آزمون استاندارد، سناریوی متنوع، امتیازدهی استاندارد، ایمنی بالا، امتیازدهی به کوچکترین عملکرد داوطلب، هیچگونه ریسک قانونی ندارد و شبیه سازی شده فضایی واقعی است. از اینرو آمار قبولی در امتحان آسکی اورولوژی بالا نیست که دلایل آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

چرا تعدادی از داوطلبان  در امتحان آسکی اورولوژی قبول نمی شوند؟

شایع ترین دلیل آن ارتباط کم داوطلبان با بیمار و سطح مهارت بالینی کم است. از دیگر دلایل آمار کم قبولی در آزمون آسکی اورولوژی اعتماد بنفس کاذب داوطلبان می باشد چرا که ممکن است داوطلبی بر روی مباحث رفرنس Campbell و کتاب جامع اورولوژی ایران تسلط داشته و مهارت بالایی در تست زنی داشته باشد اما از مهارت بالینی بسیار بالایی برخوردار نباشد.

عدم آشنایی با روند آزمون آسکی اورولوژی و سوالات این امتحان میتواند از دیگر دلایل عدم موفقیت داوطلبان باشد. علاوه بر این مواردی همچون استرس و اضطراب، ناتوانی در مدیریت بیمار، عدم تسلط بر روی مباحث مهم و بیماری های شایع، آمادگی پایین، آشنایی نبودن با تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی و عدم آشنایی با سوالات کیس محور آزمون PMP و نحوه پاسخ دهی به سوالات اشاره نمود. در ادامه مراحل مختلف کسب مدرک بورد تخصصی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سوالات آسکی اورولوژی

مراحل مختلف کسب مدرک بورد تخصصی اورولوژی

همانطور که گفته شد برای هیئت علمی شدن در دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیاز به کسب مدرک بورد تخصصی است و پس از موفقیت در این آزمون داوطلبان از جایگاه ویژه ای برخوردار می شوند. برای کسب مدرک بورد باید مراحل مختلف و آزمون های متفاوت را با موفقیت پشت سر بگذارید که شامل موارد زیر می باشد.

 • آزمون کتبی بورد

این آزمون دارای سوالات چهار گزینه ای از مطالب رفرنس Campbell و کتاب جامع اورولوژی ایران می باشد و داوطلبان باید بر روی مطالب رفرنس تسلط داشته باشند تا بتوانند در این آزمون امیتاز قابل قبولی را اخذ کنند. برای موفقیت در آزمون بورد کتبی باید به 70 درصد از سوالات پاسخ صحیح داده شود. طبق آخرین دستورالعمل دﺑﻴﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮراي آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﻜﻲ و ﺗﺨﺼﺼﻲ ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺑﻴﺶ از 5 ﺳﺎل از ﻗﺒﻮﻟﻲ آزﻣﻮن ﻛﺘﺒﻲ ﺳﭙﺮي ﻧﺸﺪه باشد داوطلبان ﻣﻲ ﺗﻮانند ﺑﺎ رﻋﺎﻳﺖ ﻛﺎﻣﻞ ﻣﻔﺎد در آزمون PMP و ایستگاهی شرکت کنند. اگر 5 سال از قبولی آزمون کتبی گذشته باشد داوطلب باید مجددا در آزمون کتبی بورد شرکت کند. در ادامه یک نمونه سوال بورد اورولوژی سال 98 بهمراه پاسخ آن را در اختیارتان قرار می دهیم.

خانم 70 ساله‌ای با علائم سوزش ادراری، Urgency، بدون تپ از 3 روز پیش مراجعه کرده است، کدام اقدام ارجح است؟

الف) انجام کامل ادرار، شروع مصرف TMP-SMX به مدت 3 روز

ب) انجام کشت ادرار و شروع به مصرف Ciproflxacin به مدت 3 روز

ج) بدون انجام کشت و کامل ادرار، شروع TMP-SMX به مدت 7 روز

د) بدون انجام کشت ادرار شروع به مصرف TMP-SMT به مدت 14 روز

پاسخ: الف

چون فرد مسن می‌باشد، حتماً باید آزمایش کامل ادرار انجام شود و شروع به مصرف کوترموکسازول شود.

 • آزمون آسکی اورولوژی

آزمون OSCE دارای دو مرحله مجزا امتحان PMP و امتحان ایستگاهی می باشد که تاکید هر دو آزمون بر روی مهارت های بالینی داوطلبان است و همه ساله در حال تغییر است.

 • امتحان PMP

آزمون PMP یک آزمون الکترونیکی است که داوطلبان باید در محل آزمون حضور پیدا کنند. پس از حضور در محل آزمون داوطلبان باید پشت سیستم های خود طبق شماره داوطلبی نشسته و اقدام به پاسخ دهی سوالات کنند. سوالاتی که در این آزمون مطرح می شود کیس محور و بصورت چند گزینه ای است بدین صورت که یک شرح حال مختصر از بیمار ارائه می شود و داوطلب باید باتوجه به تجربه بالینی خود گزینه صحیح را انتخاب کند.

در هنگام آزمون استرس نداشته باشید و تمرکز کنید و از همه مهمتر دقت داشته باشید که تمامی گزینه ها را ابتدا مشاهده کرده سپس اقدام به پاسخ دهی کنید چراکه پس از انتخاب گزینه نمی توانید آن را تغییر دهید و ممکن است طراح سوال در صورت پاسخ اشتباه امتیاز منفی برای سوال در نظر گرفته باشد. پس از موفقیت در این مرحله از آسکی اورولوژی داوطلب وارد آزمون ایستگاهی می شود که در ادامه توضیحاتی در مورد این مرحله را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آزمون ایستگاهی اورولوژی چگونه برگزار می شود؟

آزمون ایستگاهی یا شفاهی بصورت حضوری برگزار می شود. در هر ایستگاه یک کیس حقیقی وجود دارد که داوطلب باید از مرحله ارتباط با بیمار، گرفتن شرح حال و تشخیص بیماری اقدامات لازمه را انجام دهد. تعداد ایستگاه ها همه ساله در حال تغییر است. معمولا توانمندی های پایه، نکات جانبی و عوارض عمل که دانستن آنها برای داوطلبان ضروری است در آزمون ایستگاهی اورولوژی در نظر گرفته می شود. در هر ایستگاه سناریو های مختلفی برای داوطلبان وجود دارد که بصورت استاندارد طراحی شده است. یک چک لیست از اقداماتی که باید انجام گیرد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و طبق آن امتیازدهی می شود.

برای هر ایستگاه مدت زمانی در نظر گرفته می شود و داوطلب باید در زمان تعیین شده تشخیص بیماری را انجام دهد. از نظر اساتید داوطلبی که بتواند یک بیمار را در یک مدت زمان محدود manage یا درمان کند از آمادگی و تسلط بالایی برخوردار است. اگر در ایستگاهی احساس کردید که سوال را به اشتباه پاسخ داده اید اصلا استرس نگیرید و تمرکز خود را روی ایستگاه بعدی بگذارید. از هر ایستگاه خارج شدید هر اتفاقی که در آن رخ داده است را فراموش کنید و با تمرکز و اعتماد بنفس بالا و بدون اضطراب وارد ایستگاه بعد شوید، به عملکرد شما در مجموع ایستگاه ها امیتاز داده می شود.

برای موفقیت در آزمون آسکی اورولوژی باید چه اقدامی انجام داد؟

همه ساله تعدادی از داوطلبان در آزمون آسکی اورولوژی موفق نمی شوند این موضوع دلایل متعددی دارد که آن را بررسی کرده ایم سوال اینجاست که برای موفقیت در این آزمون باید چه اقدامی را انجام داد؟ برای موفقیت در این آزمون داوطلبان باید بر روی مطالب مهم و کلیدی رفرنس و بیمارهای شایع تمرکز کنند و تجربه و مهارت های بالینی خود را افزایش دهند. همچنین برای موفقیت در آزمون آسکی اورولوژی باید درباره روند آزمون، سوالات، نحوه پاسخ دهی به آنان و دیگر چالش های که ممکن است برای شما در حین آزمون بوجود آید آشنایی پیدا کنید. برای این منظور و مرور مطالب رفرنس و افزایش تجربیات بالینی میتوانید از محصولات آمادگی آزمون آسکی اورولوژی که شامل: همایش حضوری دوره آنلاین آسکی و فیلم آسکی بهره مند شوید.

معرفی محصولات آمادگی امتحان آسکی اورولوژی

همانطور که گفته شد محصولات آمادگی آزمون آسکی شامل: همایش حضوری دوره آنلاین آسکی و فیلم آسکی است. اما سوال اینجاست چگونه میتوان از این محصولات بهره مند شد و آن را باید چگونه آن را خریداری نمود؟ در هنگام خرید و یا ثبت نام باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟ در پاسخ باید گفت اولین نکته مهم برای خرید و ثبت نام محصولات آموزشی آسکی اورولوژی توجه به موسسه ارائه دهنده آن می باشد که حتما باید محصولات ارائه شده زیر نظر اساتید هیئت علمی، متبحر در امر آسکی و رتبه بورد باشد و از سطح آموزشی بالایی برخوردار باشد همچنین دارای تجربه بالا در امر آزموش و ارائه محصولات متنوع آموزشی باشد. موسسه رهپویان شریف با سابقه 20 ساله در امر ارائه محصولات آموزشی پزشکی از برترین و جامع ترین موسسات آموزش پزشکی کشوری است که محصولات متنوع آن زیر نظر اساتید هیئت علمی و رتبه بورد طراحی و تولید می شود و دارای سطح آموزشی بسیار بالایی می باشد. محصولات آمادگی آزمون بورد و آسکی این موسسه شامل: کتاب کیمیا و اکسیر، همایش حضوری، دوره آنلاین و فیلم آسکی اورولوژی است.

موفقیت در امتحان آسکی اورولوژی

 • کتاب کیمیا و اکسیر جهت آمادگی آزمون بورد کتبی اورولوژی

کتاب کیمیا اورولوژی خلاصه مفهومی از رفرنس Campbell بهمراه سوالات آزمون ارتقا و بورد پنج سال گذشته با پاسخ تشریحی می باشد و کتاب اکسیر اورولوژی بانک سوالات ارتقا و بورد 10 سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی است که داوطلبان می توانند برای سنجش نقاط ضعف و قدرت خود از این دو مجموعه کتاب مفید استفاده کنند و مطالب حساس و کلیدی رفرنس را با استفاده از کتاب کیمیا ابتدا مرور و سپس به سوالات پاسخ تا از میزان تسلط خود آگاهی پیدا کنند.

 • همایش حضوری آسکی اورولوژی

همایش حضوری آسکی اورولوژی با حضور اساتید متبحر در زمینه آزمون آسکی و بعضا طراحان سوال آزمون آسکی برگزار می شود و در این همایش تمامی چالش های که ممکن در امتحان آسکی برای داوطلبان رخ دهد بحث و گفتگو می شود. علاوه بر این مباحث مهم و کلیدی نیز تدریس می شود. این همایش همه ساله بعد از امتحان کتبی بورد برگزار می شود.

 • دوره آنلاین آسکی

سطح کیفی دوره آنلاین آسکی همانند همایش های حضوری است با این تفاوت که میتوانید از این دوره در هر مکانی بهره مند شوید. مزایای دوره آنلاین آسکی شامل: مدیریت زمان، تسلط بیشتر روی مباحث مهم رفرنس، فرصت مرور مطالب بصورت آفلاین، امکان پرسش از استاد و امکان استفاده از دوره آنلاین آسکی در سال های آینده است. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سوالات اورولوژی

 • فیلم آسکی

برای دسترسی داوطلبان به مباحث مهم و کلیدی همایش ها و دوره های همه ساله آسکی اورولوژی موسسه رهپویان شریف اقدام به ضبط همایش و دوره های آسکی و ارائه آن بصورت DVD نموده تا داوطلبانی که در این کلاس ها حضور ندارند نیز بتوانند سطح آمادگی خود را افزایش دهند.

 برنامه دوره آنلاین آسکی اورولوژی سال 99

در دوره آنلاین آسکی اورولوژی سال 99 CASE های شایع و نکات مهم بررسی می شود. همچنین تمامی مواردی که در امتحان آسکی اورولوژی در چند سال اخیر مهم بوده و در مورد آن اگر سوالی وجود داشته باشد بررسی می شود. در این دوره تمامی مباحث اورولوژی مورد بررسی قرار می گیرد. مدت زمان تدریس در این دوره 10 ساعت می باشد. در ادامه مباحث مهم امتحان آسکی اورولوژی را بیان خواهیم کرد.

مباحث مهم آسکی اورولوژی
 • GU Trauma
 1. Kidney
 2. Ureter
 3. Bladder
 4. Urethra
 • Children urological Diseases

:Anatomical Disease

 1. (Duplex System(ureterocele +Ectopi
 2.                UPJO
 3.                VUR
 4.                PUV

Functional Disease

 1.                 Neurogenic bladder
 2.                 MDS and sacral Agenesis
 •    Upper Tract Obstruction
 1. Retrocaval ureter
 2. RPF
 3.  T.B
 4. Endometriosis
 5. UPJO
 • Fistula
 1. (…,Vesico-vaginal Fistula (After hysterectomy, C/S
 2. (…,Uretero- vaginal Fistula (After hysterectomy, C/S
 3. (…,GU – GI Fistula (diverticulitis , colon cancer, IBD, After PCNL
 •  Andrology
 1. Infertility
 2.  Erectile Dysfunction

OSCE urology چیست

کلیک کنید.
  محصولات و کتب 98 رهپویان شریف ویژه آزمون ارتقاء و بورد تخصصی و دستیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *