نحوه ورود و استفاده از دوره آنلاین آسکی

از ابتدای سال جاری و با توجه به شیوع COVID19 و درگیر بودن جامعه پزشکان کشور با این ویروس باعث شده است، وزارت بهداشت زمان برگزاری آزمون را در چندین نوبت تغییر دهد و بعضا شاهد اعلام این مرجع درخصوص عدم برگزاری آزمون بورد و آسکی بوده ایم که سبب سردرگمی داوطلبان شد. سوال اینجاست که آیا آزمون بورد و آسکی 99 برگزار خواهد شد یا خیر؟ طبق آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت مقرر است آزمون بورد در تاریخ 26، 27، 28 شهریور برگزار شود. حال مهمترین دغدغه داوطلبان، راهکار های آمادگی آزمون آسکی است که در ادامه به آن می پردازیم.

آزمون بورد پزشکی چیست؟

همانطور که میدانید آزمون بورد یکی از دشوارترین آزمون های پزشکی است و بدلیل اینکه این آزمون نامشخص می باشد (تعداد ایستگاه ها روند آزمون و سوالات) داوطلبان باید هر ساله نسبت به تغییرات مختلف آگاهی داشته باشند و طبق آن آمادگی خود را نسبت به آزمون بورد افزایش دهند. بطور کلی میتوان آزمون بورد را به دو مرحله مختلف تقسیم بندی نمود. که شامل موارد زیر است:

  • آزمون بورد کتبی: شامل 150 سوال 4 گزینه ای که داوطلبان باید به 90 درصد سوالات پاسخ صحیح دهند تا بتواند به مرحله بعدی آزمون بورد که آزمون آسکی است راه پیدا کنند.
  • آزمون آسکی: آزمون آسکی osce مخفف Objective Structured Clinical Examination به معنی آزمون بالینی ساختار یافته عینی است.

آزمون آسکی شامل چند مرحله است؟

از تعریف این آزمون مشخص است که شرکت کنندگان در آزمون آسکی باید دارای سطح مهارت بالینی بالا بوده و تسلط کامل نسبت رفرنس داشته باشند. از آنجایی که داوطلبان فقط میتوانند دو یا سه بار در این آزمون شرکت کرده و در صورت عدم موفقیت برای همیشه محروم خواهند شد، حضور در آزمون آسکی همواره دشوار و توام با استرس می باشد. همچنین رفرنس های آن بسیار زیاد و در حال تغییر بوده و شامل دو آزمون مجزا است:

  1. آزمون PMP: برای ارزیابی منطق و استدلال بالینی پزشکان است که بصورت الکترونیکی برگزار می شود و فضایی را شبیه سازی می کند که شما در حال ویزیت بیمار هستید. نحوه امتیاز دهی در این آزمون بصورت خطی و یا شاخه ای است و تعداد سوالات این آزمون 150 سوال کیس محور بوده که داوطلبان باید حداقل 105 سوال را بصورت صحیح پاسخ دهند تا بتوانند وارد آزمون بعد که آزمون ایستگاهی است شوند.
  2. آزمون ایستگاهی: آزمون ایستگاهی یا شفاهی بر روی کیس های حقیقی صورت می گیرد که تعداد و زمان ایستگاه ها برای هر رشته متفاوت است. در هر ایستگاه یک ناظر وجود دارد که عملکرد داوطلب را طبق فرم ارزیابی مورد سنجش قرار میدهد و در آخر نسبت به عملکرد داوطلب اعم از ارتباط با بیمار و… امتیاز داده می شود. کیس ها و نحوه امیتازدهی بصورت استاندارد و طبق نظارت وزارت بهداشت است.

آمادگی آزمون آسکی 99

بزرگ ترین چالش پیش رو

آینده شغلی متخصصین در ارتباط مستقیم با نتیجه آزمون بورد خواهد بود و برای موفقیت در این آزمون، لازم است که داوطلبین سرفصل های کلیدی و بخش های پرتکرار منابع در آزمون را شناخته باشند. لذا باتوجه به مشغله های دایمی جامعه پزشکان این موضوع بسیار دشوار است. همچنین داوطلبان باید مهارت های بالینی بسیار بالایی داشته و از روند آزمون بورد و آسکی و نحوه پاسخ دهی به سوالات آگاهی کامل داشته باشند. ممکن است داوطلبی نسبت به تمامی منابع تسلط داشته و از مهارت های بالینی بسیار خوبی برخوردار باشد اما بدلیل استرس ناشی از محرومیت پس از چند دوره مردودی و عدم آگاهی از روند آزمون آسکی در این آزمون موفق نشود.

مصاحبه با برخی از اساتید دوره های آمادگی آزمون OSCE

در مورد راهکار های بسیار کاربردی و دقیق ترین توصیف شرایط آزمون جاری

استاد پور نصیر – متخصص و مدرس آسکی اطفال

استاد حمزه لو – متخصص و مدرس آسکی پوست

استاد هاشم پور – متخصص و مدرس آسکی جراحی عمومی

جهت دریافت مصاحبه سایر اساتید با ما در تماس باشید.

برخی از دغدغه های شایع داوطلبان آزمون دانشنامه 1399

1- هنوز نتیجه آزمون کتبی مشخص نشده و نمی دانم مجاز به امتحان آسکی می شوم یا خیر؟
باتوجه به اینکه آزمون شفاهی اهمیت بسیاری در کشورهای پیشرفته دارد و اهمیت آن در کشورمان نیز سال به سال افزایش یافته است، نباید آمادگی برای آن را به بعد از آزمون کتبی موکول کرد. آزمون بورد یک آزمون جامع شامل آزمون کتبی و شفاهی بوده و آمادگی فقط برای آزمون کتبی به صرف اینکه این آزمون قبل از آزمون شفاهی برگزار می گردد اشتباهی مهلک است. چه بسا بسیاری از داوطلبان که سال ها پشت آزمون شفاهی مانده اند و موفق به عبور از آزمون بورد نشده اند. بعلاوه اینکه آمادگی آزمون بورد شفاهی امسال بصورت آنلاین برگزار می شود و شما می توانید آن را مکررا تا آزمون مرور کنید. ما در سال های گذشته دوره آمادگی آزمون آسکی را در فاصله زمانی امتحان بورد و آسکی برگزار می کردیم و باتوجه به تغییرات شرایط در سال جاری، نمیتوان چنین امکانی را فراهم کرد. از طرفی این موسسه خود را در قبال موفقیت داوطلبان مسئول می داند و با توجه به تجربیات و آمارهای سال های پیشین، بیشتر متخصصین بعد از اولین حضور در آزمون بورد به دلیل مشغله شغلی و بار سنگین مسئولیت های حرفه ای مجال شرکت مجدد در آزمون را نمی یابند و یا در صورت شرکت در آزمون، امتیاز به مراتب کمتر نسبت به آزمون اولیه کسب می کنند. از اینرو میتوان گفت دوره آنلاین آمادگی آزمون آسکی یک فرصت استثنایی باتوجه به شرایط خاص جامعه پزشکی در سال جاری است.

2- به دلیل مشکلات مالی نمی توانم در این کارگاه شرکت کنم.
وظیفه خود می دانیم که در حد توان برای حل این مشکل به شما کمک کنیم. شما می توانید با دعوت از دوستانتان و ثبت نام گروهی از تخفیفات ویژه ای بهره مند شوید و از آنجا که زمان کمی تا شروع دوره مانده است، باید کمی عجله کنید. (همچنین کارشناسان موسسه می تواند ضمن حفظ کرامت داوطلبان، بعد از کسب اطمینان از محدودیت مالی ایشان و با توجه به مسئولیت اجتماعی که این موسسه خود را ملزم به ادای آن می داند، در حد توان همراهی کرده و یا هزینه ثبت نام را بصورت اقساطی دریافت کند.)

3- باتوجه به وجود فیلم های آسکی سال های گذشته، آیا می توانم از همان فیلم ها استفاده می کنم؟
توجه داشته باشید که فیلمهای سالهای گذشته قطعا به شما کمک می کند اما به یاد داشته باشید که فرمت آزمون، Trend ها و روندها بصورت سالیانه دستخوش تغییر است و هر سال ممکن است مباحث ویژه ای مطرح شوند. خصوصا اینکه امتحان امسال در شکل و فرم برگزاری با سال های پیشین تفاوتی عمده داشته و این شکل امتحان قبلا هرگز تجربه نشده است. از اینرو بهترین راهی که می توانید با امتحان امسال آشنایی بیشتری پیدا کنید، بهره گیری از مشاوره با اساتید خبره ای است که در جریان آخرین تغییرات هستند.

4- در طرح شرکت کرده ام که بابت آن 50 امتیاز به من تعلق می گیرد و نگرانی برای آزمون ندارم.
دچار اشتباه نشوید! امتیاز طرح برای آزمون بورد لحاظ نمی شود. این امتیاز مربوط به آزمون های ارتقاء و گواهینامه است.

5- آیا کلاس های حضوری مفیدتر از کلاس های آنلاین هستند؟
باتوجه به شیوع COVID19 و عدم امکان برگزاری کلاس های حضوری، فرصتی فراهم شد که جامعه پزشکی با مزایای بیشمار و پتانسیل کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری آشنا شوند. از مزایای این کارگاه ها میتوان به کاهش چشمگیر زمان مطالعه، استفاده بسیار آسان، پرسش و پاسخ با استاد، پرهیز از تمرکز بر سرفصل هایی که در آزمون نیستند، دسترسی به بهترین اساتید کشور که سال ها به آنالیز آزمون پرداخته اند، هزینه های به مراتب پایین تر، بهره گیری در هر زمان (که می توان بصورت آنلاین مشاهده کرد و با بعدا از فیلم های ضبط شده استفاده نمود) استفاده در هر مکان و مشاهده چندین باره کارگاه جهت یادگیری بهتر اشاره کرد. توجه داشته باشید که بسیاری از این ظرفیت ها هرگز در کلاس های حضوری قابل فراهم سازی نمی باشد. جهت مشاهده بسته های آموزشی کلیک کنید.

6- چگونه می توان مهارت های بالینی را در کلاس آنلاین آموخت؟
این فرایند بوسیله فیلم های آموزشی که توسط اساتید به طور اختصاصی با توجه به نیاز داوطلبان آماده شده و در اختیارشان قرار می گیرد. ضمنا در بعضی موارد بنا به تشخیص اساتید، فعالیت علمی و پروسیجرها به طور زنده نمایش داده می شود و داوطلبان می توانند سوالات خود را در همان زمان مطرح کنند. در صورت نیاز اکثر داوطلبان جلسات رفع اشکال و مرور سریع دوره نیز روز قبل از آزمون برگزار خواهد شد.

نمونه کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی دکتر مهدی کاردوست پاریزی

آخرین دستورالعمل اجرای ثبت نام آزﻣﻮن ﺷﻔﺎﻫﻲ داﻧﺸﻨﺎﻣﻪ ﺗﺨﺼصی دﺑﻴﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮراي آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﻜﻲ و ﺗﺨﺼﺼﻲ تا تاریخ یک شهریور

تغییرات احتمالی را از مرجع صادر کننده پیگیری کنید.