آزمون آسکی پزشکی چیست؟ osce مخفف چیست؟

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

در این مقاله قصد داریم درباره آزمون آسکی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم. که شامل: osce مخفف چیست؟ تعریف آزمون آسکی پزشکی، دستوالعمل آزمون آسکی، مزایای آزمون آسکی، برای موفقیت در آزمون آسکی چه اقداماتی را باید انجام داد؟همایش، فیلم، کتاب، آزمون آنلاین pmp و دوره آنلاین آزمون آسکی، نمونه سوالات امتحان آسکی (بیهوشی، اطفال، جراحی، داخلی) و دلایل عدم موفقیت در آزمون آسکی می باشد.

osce مخفف چیست؟

قبل از پرداختن به ابعاد مختلف آزمون آسکی باید بدانیم که osce مخفف چیست؟ osce مخفف Objective Structured Clinical Examination که به معنی آزمون بالینی ساختار یافته عینی می باشد. این آزمون برای ارزیابی عملکرد مهارت های بالینی و سنجش طیف وسیعی از توانایی های پزشکان طراحی شده است. آزمون آسکی یک رویکرد عملی، در دنیای واقعی برای یادگیری و ارزیابی است.

 • Objective: محتویات آزمون و روش های امتیاز دهی به طور استاندارد و توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می شود. هر ایستگاه معاینه با هدف تمرکز بر حوزه ای از مهارت بالینی طراحی شده است.
 • Structured: از تمامی داوطلبان بصورت ساختار یافته آزمون گرفته می شود و سطح مطالب برای تمامی داوطلبان بصورت یکسان می باشد.
 • Clinical: در هر ایستگاه شرایط واقعی بالینی وجود دارد تا دانش و توانایی های بالینی داوطلبان مورد ارزیابی قرار گیرد. برای مثال: ملاقات با بیمار، معاینه بیمار، دستورالعمل پذیرش یا ترخیص و… صورت میگیرد.
 • Examination: سازمان نظام پزشکی صلاحیت داوطلبان را با استفاده از دو آزمون کتبی و بالینی مورد ارزیابی قرار می دهد.

تعریف آزمون آسکی پزشکی

همانطور که در مبحث osce مخفف چیست؟ بیان شد آزمون آسکی یک ابزار ارزیابی چند منظوره می باشد که در یک محیط بالینی انجام می شود. در این آزمون شایستگی هر فرد بر اساس مهارت ها و تجربیات بالینی از طریق مشاهده مستقیم (شفاهی) ارزیابی می شود. برگزاری آزمون آسکی بسیار دقیق و هدفمند و قابل تکرار (هر یکسال یکبار) است و امکان ارزیابی یکپارچه داوطلبان برای طیف وسیعی از مهارت های بالینی فراهم می شود. آزمون آسکی دارای دو مرحله می باشد که شامل آزمون pmp  و آزمون ایستگاهی است هر دو مرحله بصورت مجزا برگزار می شود.

 • آزمون pmp: بصورت سیستمی و روی کیس های حقیقی صورت می گیرد.
 • آزمون ایستگاهی: بصورت واقعی و روی کیس های حقیقی صورت می گیرد.

پس از موفقیت در آزمون ایستگاهی داوطلبان موفق به دریافت مدرک بورد می شوند. یکی از سخت ترین مراحل آزمون آسکی مرحله ایستگاهی می باشد، تعداد ایستگاه ها در هر رشته متفاوت است در هر ایستگاه سناریوی بالینی خاصی ارائه و باید یک یا چند زمینه از مهارت بالینی ارزیابی شود (به عنوان مثال، گرفتن ارتباطات با بیمار، مهارت معاینه بدنی و غیره) برای سنجش مهارت های بالینی از یک رویکرد استاندارد استفاده می شود.

برای موفقیت در آزمون بورد می توانید از محصولات موسسه رهپویان شریف استفاده کنید.

Osce مخفف چیست

دستورالعمل آزمون آسکی

آزمون آسکی یکی از مراحل اخذ مدرک بورد می باشد، در ادامه توضیح خواهیم داد که دستورالعمل آزمون آسکی یا مراحل مختلف برای اخذ مدرک بورد چگونه می باشد. در سال آخر دستیاری پس از قبولی در آزمون گواهینامه داوطلبان می توانند اقدام به دریافت مدرک بورد کنند. برای اخذ مدرک بورد سه مرحله مختلف را باید سپری نمود. ابتدا باید آزمون کتبی بورد که شامل 150 سوال تستی می باشد را با موفقیت پشت سر گذاشته تا بتوان وارد آزمون آسکی شوند، در صورت عدم موفقیت در آزمون کتبی نمیتوان وارد آزمون اسکی شد.

پس از پشت سر گذاشتن آزمون کتبی داوطلبان تا شروع آزمون آسکی 48 ساعت فرصت دارند. همانطور که گفته شد این آزمون دارای مراحل (pmp و ایستگاهی) می باشد. میتوان گفت مرحله pmp نیز به خودی خود یک ایستگاه مهم بحساب می آید. آزمون pmp دارای سوالات کتبی روی کیس های حقیقی می باشد. آزمون pmp توسط سامانه وزارتخانه برگزار می گردد.

پس از اتمام این آزمون وارد آزمون ایستگاهی می شویم که بصورت شفاهی روی کیس ها حقیقی می باشد. بطور کلی آزمون آسکی برای ارزیابی منطق و استدلال بالینی پزشکان می باشد و فضایی را شبیه سازی می کند که شما دارید بیمار را از نزدیک ملاقات می کنید و باید بدانید که چه کارهای نیاز است انجام دهید و چه کار های را نباید انجام داد. باید ها و نباید ها در آزمون آسکی و پس از آزمون در فضای کاری بسیار مهم است. نباید ها برای این مهم است که در وهله اول به بیمار آسیبی وارد نشود و منابع بیمارستانی هدر نشود. بایدها از این لحاظ مهم است که در نتیجه به تشخیص صحیح بیماری ختم می شود.

مزایای آزمون آسکی

درباره اینکه آزمون آسکی چیست و osce مخفف چیست توضیحاتی ارائه شد اما سوال اینجاست که آزمون آسکی چه مزایایی دارد، که شامل موارد زیر می باشد.

 • سناریوهای یکنواخت برای همه داوطلبان
 • در دسترس بودن
 • ایمنی بالا (هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند)
 • هیچ گونه ریسک قانونی وجود ندارد
 • شبیه سازی شده با فضای واقعی
 • یادآوری مطالب گذشته
 • ارزیابی میزان مهارت بالینی
 • امکان نمایش مهارت‌های اضطراری

برای موفقیت در آزمون آسکی چه اقداماتی را باید انجام داد؟

برای موفقیت در امتحان آسکی بهترین روش افزایش میزان مهارت و تسلط روی مباحث مختلف می باشد. همانطور که گفته شد آزمون آسکی osce آزمون بالینی ساختار یافته عینی است پس باید مانند یک پزشک باتجربه و با اعتماد بنفس بالا بتوانید مباحث بالینی را بصورت کتبی و شفاهی تحلیل و راه حل آن را پیدا کنید. موسسه رهپویان شریف برای افزایش مهارت داوطلبان گرامی اقدام به تهیه محصولات متنوع نمود تا داوطلبان بتوانند به راحتی مهارت و تسلط خود را افزایش دهند و با اینکار میزان استرس هنگام امتحان کاهش و اعتماد بنفس داوطلبان افزایش پیدا می کند. محصولاتی که موسسه رهپویان شریف برای آمادگی آزمون بورد (کتبی و آسکی) پزشکان در بیشتر رشته ها تهیه نموده است شامل موارد زیر می باشد.

 • همایش آسکی
 • فیلم کارگاه آسکی
 • کتاب آسکی
 • آزمون pmp
 • دوره آنلاین آسکی

همایش آسکی

همانطور که گفته شد بعد از آزمون کتبی بورد که دارای 150 سوال تستی می باشد. داوطلبان 48 ساعت فرصت دارند تا خود را برای آزمون آسکی آماده کنند، همایش هر ساله موسسه رهپویان شریف در این زمان برگزار می شود تا داوطلبان بتوانند اشکالات خود را رفع کنند و سطح مهارت خود را افزایش دهند. همایش امتحان آسکی توسط اساتید برجسته دانشگاهای علوم پزشکی برگزار می شود. ویژگی برتر همایش آسکی موسسه رهپویان شریف حضور نفرات برتر آزمون در سال های گذشته می باشد. این ویژگی به داوطلبان کمک می کند تا با چالش های که ممکن است در آزمون با آن مواجه شوند آشنایی کامل داشته باشند.

 درباره همایش آسکی بیشتر بدانید.

سوال اینجاست که آیا شرکت در این همایش برای داوطلبانی که دارای سطح علمی و مهارت بالایی می باشند نیز نیاز است؟ در جواب باید گفت بله تمامی داوطلبان باید در این همایش شرکت کنند، بدلیل اینکه همایش آسکی میتواند نکات مهم و ضروری که برای آزمون بسیار مهم است را در اختیار تمامی داوطلبان قرار دهد. از طرفی شرکت در همایش آزمون آسکی میتواند شما را با روند برگزاری آزمون آشنا کند و چالش هایی که ممکن است در زمان امتحان آسکی بوجود آید را مرتفع سازد. این همایش در تهران برگزار می شود، اما داوطلبانی که ساکن شهرهای دیگر هستند میتوانند از فیلم آسکی و دوره آنلاین آسکی بهره مند شوند.

فیلم کارگاه آسکی

یکی از ویژگی های فیلم آسکی استفاده در زمان و مکان دلخواه می باشد. فیلم اسکی برای آن دسته از عزیزانی که امکان شرکت در همایش حضوری آسکی را ندارند بسیار کاربردی است. سوال اینجاست که آیا فیلم آسکی فقط مناسب داوطلبانی می باشد که امکان شرکت در همایش آسکی را ندارند؟ در پاسخ باید گفت خیر تمامی داوطلبان میتوانند از فیلم آسکی استفاده کنند و از محتویات همایش و مطالب حساس و کلیدی سال های گذشته بهرمند شوند. از طرفی با مشاهده فیلم آسکی می توانید سطح مهارت خود را ارتقاء دهید و آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون آسکی داشته باشید.

درباره فیلم آسکی بیشتر بدانید.

فیلم کارگاه آسکی در رشته های زیر در دسترس است:

طب اورژانس، اطفال، جراحی عمومی، پوست، قلب، رادیولوژی، اورولوژی، داخلی، ارتوپدی، بیهوشی، زنان، عفونی، پاتولوژی و نورولوژی.

جدول زیر مجموع ساعات تدریس شده فیلم کارگاه تخصصی آمادگی آزمون آسکی (1400) و اساتید آنرا در هر رشته و به تفکیک نشان داده است.

نام رشته تعداد ساعات تدریس فیلم کارگاه آسکی (1400) نام اساتید کارگاه
طب اورژانس 14 ساعت دکتر نینافرزان، دکتر بهزادی نیا، دکتر کمال بصیری
اطفال 20 ساعت دکترحسن پورمشتاق، دکترامیر حسین  حسینی، دکترشیما  صالحی، دکترمطهره  طالبیان، دکتر پرستو ملایی توانی، دکتر پورنصیری، دکتر  رضا عباس زاده، دکتر پوربختیاران، دکتر علیرضا عشقی، دکتر پرستو رستمی
جراحی عمومی 4 ساعت دکتر ملک حسینی
پوست 10 ساعت ثابت تاجمیر ریاحی، دکتر حمزه لو
قلب 14 ساعت دکتر محمد علی اکبر زاده، دکترمحمدرضا  افتخاری، دکترمحمد رضا خلیلیان، دکتر مهدی پیشگاهی
رادیولوژی 11.5 ساعت دکتر علیرضا ابریشمی ، دکتر حاصلی، فهیمه عزیزی نیک                              ، گلناز ایزدی
اورولوژی 8 ساعت دکتر  رایکا شریفیان
داخلی 21 ساعت

دکتر سلیمی، دکتر پیشگر، دکتررژین  فرزانه، مهدی پیشگاهی،مرضیه قلمکاری، حرمت رحیم زاده، آرزو سلامی، ندا حاتمی

ارتوپدی 12 ساعت دکتر کریم پیسوده، دکترمحمد رضا  شاکری، دکترسجاد نوری  گراوند، دکتر بحر آبادی، دکتر محمد پور
بیهوشی 9 ساعت دکتر شاکری، دکتر خرسند
زنان 16 ساعت دکتر مریم کرمعلی، دکتر کبود مهری، دکترسمیه  نوعی  تیمورداش، دکتر ماندانا رشیدی، دکتر اشراقی
عفونی 13.5 ساعت دکتر فاطمه ترکمان اسدی، دکتر آرزو سلامی
پاتولوژی 8 ساعت دکتر سجاده موحد نیا
نورولوژی 6 ساعت دکتر امامی خواه، دکتر محیصا مختاری  ، دکتر موسوی نیا

کتاب آسکی

کتاب آسکی برای اطفال، بیهوشی، ارتوپدی، پاتولوژی، داخلی و رادیولوژی از سوی موسسه رهپویان شریف منتشر شده است. در کتاب های  آسکی از مباحث کامل و مورد نیاز برای آزمون آسکی استفاده شده است و مطالب تا حد ممکن خلاصه و کوتاه می باشد تا داوطلبان عزیز بتوانند برای مرور مطالب و افزایش سطح عملی خود به راحتی از آن استفاده کنند. این کتاب عمدتا کیس محور تالیف شده است.

درباره کتاب آسکی بیشتر بدانید.

کتاب آسکی نسبت به کتاب های دیگر موسسه رهپویان شریف دارای ویژگی های منحصربفرد می باشد. بدلیل اینکه در این کتاب بیشتر روی آشنایی با تجهیزات پزشکی و کیس های شناخت بیماری برای تشخیص سریع تمرکز شده است.

نمونه آزمون آسکی

آزمون pmp

آزمون های pmp موسسه رهپویان شریف برای آشنای با نحوه سوالات و موفقیت در آزمون آسکی پزشکی از اهمیت بالای برخوردار است. اما باید در نظر داشته باشید که تنها شرکت در آزمون pmp نمیتواند باعث موفقیت شما در آزمون آسکی شود شما باید روی تمامی مطالب تسلط کامل داشته باشید و برای محک زدن خود از آزمون آنلاین pmp  استفاده کنید.

درباره آزمون pmp  بیشتر بدانید.

آزمون pmp برای مرور مطالب و آشنای با نحوه سوالات می باشد، از ویژگی های آزمون pmp نزدیک بودن سوالات به آزمون آسکی اصلی است و دیگر ویژگی آن استفاده از آزمون pmp در هر زمان و مکان می باشد. برای مشاهده نمونه سوالات آزمون PMP می توانید مقاله نمونه سوالات آزمون آسکی را مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که موسسه رهپویان شریف از سامانه وزارت خانه برای برگزاری آزمون های آزمایشی pmp بهرمند شده است.

دوره آنلاین آسکی

داوطلبانی که شرایط حضور در همایش آسکی را ندارند می توانند از دوره آنلاین آسکی که هم سطح همایش آسکی می باشد بهرمند شوند، در این دوره میتوانید از تجارب اساتید مجرب کشور و رتبه های که در سال های قبل در امتحان بورد به موفقیت رسیده اند استفاده کنید.

درباره دوره آنلاین آسکی بیشتر بدانید.

دوره آنلاین آسکی دارای مزایای از قبیل مدیریت زمان، استفاده در هر زمان و مکان، فرصت مرور مطالب و جبران اشتباهات، افزایش سطح علمی و آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون آسکی می باشد. در این دوره میتوانید از نحوه امتحان آسکی و شرایط حاکم در روز آزمون نیز آگاه شوید. باتوجه به برگزاری این دوره در محدوده زمانی مرداد ماه و عدم وجود فشردگی در زمان بندی دوره، داوطلبین با فراغ بال و بدون هرگونه فشار روحی و استرس می توانند در این دوره شرکت کرده و از محتوای کلاس ها بیشترین بهره برداری را داشته باشند.

طراحی آزمون آسکی

از آنجایی که آزمون آسکی یک آزمون استاندارد می باشد، طراحی آزمون آسکی پزشکی نیز بطور استاندارد و توسط اساتید متبحر در امر آسکی طراحی می شود. تمرکز آزمون آسکی برای سنجش دانش و توانایی های بالینی داوطبان است. آزمون آسکی دارای دو بخش pmp و ایستگاهی می باشد که طراحی سوالات این دو بخش توسط اعضای هیئت علمی صورت می گیرد. قبل از آزمون آسکی اساتید قرنطینه می شوند تا از افشای سوالات جلوگیری بعمل آید. سوالات بصورت کاربردی طراحی و بیشتر روی بیمارهای بومی و شایع تمرکز می شود.

برگزاری آزمون آسکی

در این قسمت از مقاله میخواهیم روند برگزاری آزمون آسکی را توضیح دهیم. برای برگزاری آزمون آسکی ابتدا صورت جلسه کمیسیون هماهنگ کننده آزمون تنظیم و سپس دعوتنامه برای اساتید ارسال می شود. بعد از دعوت اساتید نوبت به هماهنگی داوطلبان و بیماران(با شرایط استاندارد) برای حضور در آزمون آسکی است. سپس مسئول برگزارکننده آزمون اقدام به قرار دادن تجهیزات پزشکی مورد نیاز در هر ایستگاه می کند. در آخر ثبت نام آزمون آسکی انجام میگیرد و دستورالعمل های لازم برای ورود به هر بخش ابلاغ می شود.

قبل از برگزاری آزمون کنترل نهایی روی تجهیزات پزشکی و ایستگاهی مختلف صورت می گیرد تا در هنگام آزمون مشکلی برای داوطبان پیش نیاید و داوطبان با خیال راحت بتوانند آزمون خود را با موفقیت سپری کنند. پس از کنترل نهایی تجهیزات لیست مهارت های که باید مورد سنجش قرار بگیرند تهیه می شود. سپس چک لیست نهایی برای حضور اساتید و بیماران صورت می گیرد. سپس کارت های حضور در آزمون آسکی صادر می شود.

نمونه سوالات آزمون آسکی

نمونه سوالات آزمون آسکی

در ادامه چند نمونه سوال آزمون آسکی در رشته های مختلف را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با سوالات امتحان آسکی آشنا شوید. همانطور که گفته شد موسسه رهپویان شریف هر ساله همایش های آسکی را برگزار می کند و دارای منبع سوالات متفاوت است. داوطلبانی که در سال های گذشته در همایش ها و آزمون های متفاوت موسسه رهپویان شریف شرکت نموده اند توانسته آمادگی بسیار بالای برای حضور در آزمون آسکی داشته باشند و چه بسا که منجر به موفقیت این عزیزان نیز شده است.

نمونه سوال آسکی رشته اطفال پزشکی

یکی دیگر از گرایش های پر طرفدار رشته های پزشکی رشته اطفال می باشد، تعداد داوطلبان این رشته برای حضور در آزمون آسکی هر ساله بسیار زیاد است. برای موفقیت در امتحان آسکی اطفال باید روی تمامی مطالب تسط کامل داشته باشید به همین دلیل موسسه رهپویان شریف اقدام به تولید محصولات مخصوص رشته اطفال نموده است.

درباره محصولات رشته اطفال بیشتر بدانید.

در ادامه نمونه سوال اطفال پزشکی آزمون آسکی در مرحله pmp  را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با سوالات آن آشنایی پیدا کنید.

نوزاد 20 روزه‌ای را با بی حالی و عدم شیرخوردن از 4ـ3 روز قبل بستری شده است.sepsis W/Uانجام شده که  نرمال بوده و برای بیمار آنتی بیوتیک شروع شده است ولی در شرایط بیمار تغییری ایجاد نشده است.
الف ـ در این مرحله کدام اقدام مناسب است؟ (حداقل دو مورد)
 تغییر آنتی بیوتیک‌ها
 چک کردن سطح آمونیاک 1+
 IVIg
VBG 1+
شروع کورتون
ب ـ سطح آمونیاک بیمار 233 گزارش شده و در VBG اسیدوز داشت در این مرحله کدام اقدام مناسب است؟ (حداقل 2 مورد)
 پروفایل اسیدهای آمینه‌ی خون 1+
 UA و بررسی کتوز 1+
 پروفایل اسیدهای آمینه‌ی ادراری
 بررسی وجود ضایعات پوستی 1+
 بررسی ارگانیک اسیدهای ادرار و خون
ج ـ درU/A بیمار کتوز داشت و ضایعات پوستی و بوی خاصی نداشت. تشخیص به کدام مورد نزدیک‌تر است؟
گلوتاریک اسیدوریا
متیل مالونیک اسیدمی 1+
 مولتیل کربو کسیلاز def
 پروپیونیک اسیدمی 1+
 ایزووالریک اسیدمی
 MSUD

نمونه سوال آسکی داخلی

برای موفقیت در امتحان آسکی داخلی باید با سوالات آشنایی کامل داشته باشید و نیاز است که تمامی مهارت های خود را افزایش دهید. مخصوصا مهارت های بالینی که از مهمترین بخش برای آزمون آسکی داخلی بحساب می آید. برای این منظور موسسه رهپویان شریف اقدام به تولید محصولات متنوع برای موفقیت داوطلبان رشته داخلی در آزمون آسکی نموده است.

درباره محصولات رشته داخلی بیشتر بدانید.

در ادامه یک نمونه سوال برای آشنای داوطلبان عزیز را ارائه داده ایم تا بتوانید با نحوه طراحی سوال آسکی داخلی آشنا شوید.

 آقایی 60 ساله مورد شناخته شده سیروز در زمینه هپاتیت C با شکایت دفع مدفوع حاوی مقادیر زیادی خون روشن و خواب آلودگی توسط همراهان به اورژانس آورده شده است
الف: چه اقداماتی را در این مرحله برای ایشان توصیه می‌کنید
1.چک علایم حیاتی در حالت نشسته و خوابیده  BP=90/60          (نشسته)     BP=120/80   (خوابیده)

HR = 120  (نشسته)HR = 100             (خوابیده)

2+
2. تعبیه دو لاین وریدی انجام شد 2+
3. هیدراتاسیون با 2 لیتر نرمال سالین وریدی انجام شد. فشارخون نشسته بیمار به BP: 100/70 افزایش یافت 2+
4. تعبیه  NG Tube و شستشوی معده انجام شد و مقادیر زیادی مایع خونی از طریق NG Tube خارج گردید 1+
 5. تجویز انفوریون وریدی الکترئوتاید انجام شد 2+
6. تجویز انفوریون وریدی پنتوپرازول انجام شد 2+
7. انجام اندوسکوپی بعد از 24 ساعت در سیر 24 ساعته بستری به صورت ناگهانی خونریزی بیمار شدید شد و بیمار فوت نمود 10 ـ امتیاز
8. چک Hb هر 6 ساعت درخواست شده Hb ابتدایی بیمار ۶.۸ گزارش گردید 2+
9. تزریق یک واحد پک سل انجام شد. Hb پس از پک سل به ۷.۸ افزایش یافت 2+
10. تجویز ceftriaxone انجام گردید 2+
11. تجویز پروپرانولول این اقدام در خونریزی حاد جایگاهی ندارد 2-
12. درخواست چک میزان پلاکت و پروفایل انعقادی PLT:70000

PT:17

INR:1.6

PTT:50

بعد از انجام اقدامات اولیه بیمار به صورت اورژانسی تحت اندوسکوپی قرار گرفت که به صورت زیر است.

سوال آسکی داخلی

چه یافته‌ای را در اندوسکوپی مشاهده می‌کنید. (فقط یک گزینه)

1. Duodenal Ulcer with Active bleeding نادرست
2. Spurting Esophageal varices صحیح 2+
3. Gastric Ulcer with Active bleeding نادرست 2-
4. Gastric varice with active bleeding نادرست 2-

محصولات موسسه رهپویان شریف برای چند رشته می باشد؟

موسسه رهپویان شریف از سال 1379 فعالیت خود را در زمینه نشر کتاب های پزشکی آغاز نموده است و توانسته با ارائه محصولات متنوع برای آزمون های مختلف پزشکی کمک شایانی به موفقیت داوطلبان عزیز کند. محصولات موسسه رهپویان شریف برای 18 رشته مختلف ارائه می شود که شامل موارد زیر می باشد.

 1. طب اورژانس
 2. جراحی عمومی
 3. بیهوشی
 4. رادیولوژی
 5. عفونی
 6. داخلی
 7. قلب
 8. اطفال
 9. زنان
 10. ارتوپدی
 11. پاتولوژی
 12. گوش حلق بینی
 13. روان پزشکی
 14. نورولوژی
 15. پوست
 16. رادیوتراپی
 17. اورلوژی
 18. طب فیزیک

موسسه رهپویان شریف با تجربه 20 ساله و با ارائه محصولات متنوع که برگرفته از رفرنس اصلی می باشد توانسته رضایت تعداد زیادی از داوطلبان در رشته های مختلف را کسب کند. این رضایت پس از موفقیت در آزمون های متنوع پزشکی و با کمک محصولات موسسه رهپویان شریف اتفاق افتاده است.

دلایل عدم موفقیت در آزمون آسکی چیست؟

همانطور که گفته شد آزمون آسکی یک آزمون ساختار یافته بالینی می باشد پس برای موفقیت در این آزمون مهم است که مهارت های بالینی خود را افزایش دهید. برای این منظور میتوانید از محصولات موسسه رهپویان شریف استفاده کنید تا بتوانید به موفقیت در آزمون آسکی برسید. یکی از شایع ترین دلیل عدم موفقیت داوطلبان در آزمون آسکی استرس زیاد و عدم اعتماد بنفس و عدم آشنایی با روند امتحان می باشد.

با تدابیری که موسسه رهپویان شریف اتخاذ نمود داوطلبان میتواند در همایش آسکی و دوره آنلاین آسکی شرکت کنند و با روند امتحان و نمونه سوالات سال های قبل آشنا شوند. حتی داوطلبانی که امکان حضور در همایش آسکی و استفاده از دوره آنلاین آسکی را ندارند میتوانند از فیلم آسکی و کتاب آسکی استفاده کنند.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *