آسکی رادیولوژی | برای آمادگی امتحان آسکی osce رادیولوژی باید چه اقدامی انجام داد؟

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی رادیولوژی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: آزمون بورد رادیولوژی و مراحل مختلف آن، چرا امتحان آسکی رادیولوژی دشوار است؟ برای آمادگی این آزمون باید چه اقدامی انجام داد؟ می باشد.

آزمون بورد رادیولوژی

قبل از پرداختن به مبحث آسکی رادیولوژی قصد داریم توضیحاتی را در مورد آزمون بورد در اختیارتان قرار دهیم. آزمون بورد رادیولوژی یکی از دشوار ترین و حساس ترین آزمون های رادیولوژی بحساب می آید که شامل مراحل و آزمون های مختلفی است، داوطلبان برای موفقیت در این آزمون باید تمامی مراحل را با امتیاز خوب پشت سر بگذارند.

آزمون بورد رادیولوژی شامل دو مرحله آزمون کتبی و آزمون آسکی رادیولوژی می باشد، آزمون کتبی 150 سوال چهار گزینه ای است. نحوه نمره دهی در امتحان کتبی هر سال در حال تغییر می باشد، اما بطور کلی داوطلبان باید حداقل به 90 درصد از سوالات پاسخ صحیح دهند تا بتوانند این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته و وارد مرحله آزمون آسکی رادیولوژی شوند.

سوال اینجاست اگر داوطلبی در آزمون کتبی بورد رادیولوژی موفق نشود میتواند وارد مرحله بعد (آزمون آسکی) شود؟ در پاسخ باید گفت خیر داوطلبان باید حداقل نمره تعیین شده در آزمون کتبی که هر ساله در دستورالعمل دﺑﻴﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮرای آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﻜﻲ و ﺗﺨﺼﺼﻲ درج می شود را کسب کنند تا بتوانند وارد آزمون آسکی رادیولوژی شوند در غیر این صورت باید سال بعد در آزمون کتبی بورد شرکت کنند. در ادامه یک نمونه سوال آزمون بورد 98 بهمراه پاسخ تشریحی را در اختیارتان قرار میدهیم.

 در بررسی MRCP انجام شده از بیماری با شک به تومور، تمام مجاری صفراوی چه در قبل و چه در بعد از ضایعه فضاگیر اینترالومینال متسع هستند. محتمل ترین تشخیص کدام یک از موارد زیر است؟ (هاگا) (بورد ۹۸)

الف) Periampullary carcinoma

ب) Extrahepatic type cholangiocarcinoma

ج) Intraductal papillary mucinous tumor

د) Periductal infiltrating type cholangiocarcinoma

پاسخ: ج

برخی تومورهای پاپیلاری مجاری صفراوی مقدار زیادی موسین تولید می کنند (Intraductal papillary mucinous tumor) و جریان صفرا را مختل می کنند در نتیجه منجر به زردی انسدادی می شود. مجاری صفراوی در پروگزیمال و دیستال به تومور دیلاته هستند زیرا موسین غلیظ نمی تواند به آسانی از آمپول واتر بگذرد. در بقیه گزینه های ذکر شده تنها مجاری صفراوی پروگزیمال به تومور دیلاته هستند. 

امتحان آسکی رادیولوژی

آزمون آسکی رادیولوژی

آسکی osce رادیولوژی Objective Structured Clinical Examination radiology بر مهارت های بالینی استوار می باشد و داوطلبی در این آزمون موفق خواهند شد که دارای توانایی بالینی بسیار بالایی هستند. این آزمون نیز دارای مراحل مختلف، شامل: آزمون PMP و آزمون ایستگاهی می باشد. در آزمون آسکی رادیولوژی باید مراحله اول را موفقیت شوید تا بتوانید به مرحل بعد راه پیدا کنید. بدین صورت که باید ابتدا آزمون PMP را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید به مرحله بعد یعنی آزمون ایستگاهی راه پیدا کنید در غیر اینصورت باید سال بعد مجددا در آزمون PMP شرکت کنید.

آزمون PMP بصورت الکترونیکی و دارای سوالات کیس محور است. بدین صورت که داوطلبان رشته رادیولوژی باید در محل آزمون حاضر شوند و پشت رایانه های خود به سوالات پاسخ دهند. نحوه پاسخ دهی به سوالات بسیار مهم می باشد باید دقت کنید که تمامی گزینه های سوال را مرور کنید سپس اقدام به انتخاب گزینه صحیح کنید، در انتخاب گزینه ها دقت کنید چرا که پس از انتخاب دیگر نمیتوانید اصلاحی انجام دهید و دقت داشته باشید که ممکن است طراح سوال امتیاز منفی را برای سوال تعریف کرده باشد و اگر شما گزینه نادرست را انتخاب کنید نمره منفی برای شما ثبت خواهد شد.

در آزمون ایستگاهی داوطلب در ارتباط مستقیم با بیمار هست و باید بتواند باتوجه به مهارت های بالینی خود بیمار را مدیریت کند هر اقدامی که در رابطه با بیمار انجام شود دارای امتیاز می باشد. تعداد ایستگاه و تجهیزات مورد استفاده در آن همه ساله در حال تغییر می باشد هر ایستگاه یک ناظر دارد که باتوجه به عملکرد داوطلب امتیاز داده می شود.

چرا امتحان آسکی رادیولوژی دشوار است؟

بدلیل اینکه داوطلبان بیشتر با آزمون های کتبی برخورد داشته اند و امتحان شفاهی برای آنان آشنا نیست. برای موفقیت در این آزمون باید روی تمامی مباحث مهم رفرنس Rumack ،Haaga ،Brant تسلط داشته باشید و بتوانید آن را در عمل نیز بکار بگیرید. همچنین باید از مهارت های بالینی بسیار بالای برخوردار باشید تا بتوانید در این آزمون مهم موفق شوید. توانایی بالینی کم و عدم تسلط روی مباحث مهم رفرنس باعث می شود داوطلبان در روز آزمون دچار استرس شوند و اعتماد بنفس شان کاهش یابد. این مسئله عدم موفقیت داوطلبان را نیز بهمراه خواهد داشت.

[fusion_button link=”https://drsharif.org/osce-test-readiness” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]چالش های آمادگی آزمون بورد و آسکی سال 99[/fusion_button]

از دیگر دلایل دشوار بودن امتحان آسکی رادیولوژی می توان به نامشخص بودن روند آزمون، سوالات، تعداد ایستگاه ها و تجهیزات بکار رفته در این آزمون اشاره نمود. راه حل این مشکل گرفتن راهنمایی از داوطلبانی است که قبلا در این آزمون شرکت کرده اند که این روش بسیار دشوار است. سوال اینجاست که:

داوطلبان باید چه اقدامی برای آمادگی آزمون آسکی انجام دهند؟

داوطلبان باید از همایش و دوره های آمادگی آزمون که توسط اساتید متبحر تدریس می شود استفاده کنند تا از روند آزمون، سوالات و… مطلع شوند و سطح آمادگی خود را افزایش دهند. همچنین می توانید از دیگر محصولات آمادگی آزمون آسکی مانند کتاب، فیلم آموزشی و.. بهرمند شوید. اما چگونه باید در این دوره ها شرکت کرد و محصولات را خریداری نمود؟ اولین نکته ای که باید در این خصوص به آن توجه کنید موسسه آموزشی که دوره و محصولات مختلف را ارائه میدهد و سپس باید مطلع شوید آیا دوره و محصولات که ارائه می دهند زیر نظر اساتید زبده و برجسته است یا خیر؟ همچنین در زمان خرید محصول از سابقه موسسه ارائه دهنده نیز اطلاع داشته باشید که در این زمینه چه سابقه ای دارد و کیفیت محصولاتش در چه سطحی است؟ موسسه رهپویان شریف جزو با سابقه ترین موسسات آموزشی و برترین مجری طرح های نوین آمادگی آزمون بورد و آسکی در کشور است. این موسسه دارای محصولات متنوعی برای آمادگی آزمون بورد و آسکی می باشد که شامل موارد زیر است:

 • کتاب های آمادگی آزمون بورد کتبی رادیولوژی
 • همایش آسکی رادیولوژی
 • آزمون شبیه سازی PMP رادیولوژی
 • فیلم آسکی رادیولوژی
 • دوره آنلاین آسکی رادیولوژی

آمادگی آزمون آسکی رادیولوژی

کتاب های آمادگی آزمون بورد کتبی رادیولوژی

همانطور که گفته شد عدم آشنایی با سوالات بورد میتواند باعث عدم موفقیت داوطلبان عزیز شود. همچنین مطالعه تمامی مطالب رفرنس های Rumack ،Haaga ،Brant بسیار وقت گیر می باشد از همین رو موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر داوطلبان ارتقا و بورد رادیولوژی اقدام به طراحی و تولید کتاب های کیمیا و اکسیر نگارش شده توسط اساتید متبحر در این زمینه نموده است. سری کتاب های کیمیا رادیولوژی شامل خلاصه مفهومی رفرنس می باشد که در انتهای هر فصل آن سوالات ارتقا و بورد پنج سوال گذشته مربوط به همان مبحث بهمراه پاسخ تشریحی قرار دارد. سری کتاب های اکسیر رادیولوژی شامل سوالات ارتقا و بورد 10 ساله گذشته بهمراه پاسخ تشریحی است که داوطلبان با مطالعه این دو کتاب میتوانند از نقاط ضعف و قوت خود مطلع شوند و آمادگی خود را برای آزمون بورد افزایش دهند. در ادامه یک نمونه سوال آزمون بورد 98 از فصل 8 هاگا را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مرد ۶۰ ساله ای که به دنبال سکته مغزی دچار اختلال در حرکات چشم شده است وجود ضایعه در کدام یک از ژیروس های فرونتال زیر محتمل تر است؟

الف) inferior

ب) superior

ج) middle

د) precental

پاسخ: ج جیروس میدل فرونتال، شامل ناحیه برودمن ۸ می باشد که بعنوان فیلد چشمی فرونتال شناخته می شود. این منطقه برای ترکیب کردن حرکات چشمی مهم است.

همایش آسکی

از دلایل دشوار بودن آزمون آسکی رادیولوژی نامشخص بودن روال آزمون، سطح سوالات، نحوه پاسخ دهی به سوالات، تعداد ایستگاه ها و تجهیزاتی که در ایستگاه ها بکار گرفته می شود می باشد، همایش های همه ساله آسکی رادیولوژی دارای سطح علمی بسیار بالایی است و با حضور اساتید متبحر برگزار می شود. در این همایش میتوانید مباحث مهم رفرنس را مرور کنید و از تجربیات اساتید بهترین بهره را ببرید. حتی میتوانید در این همایش از تجربه داوطلبان آسکی رادیولوژی سال های قبل که در همایش حضور دارند نیز استفاده کنید و سطح آمادگی خود را افزایش دهید.

آزمون شبیه سازی PMP

آزمون PMP یکی از مراحل مهم آزمون آسکی رادیولوژی بحساب می آید و درصد بسیاری از داوطلبان به دلیل عدم آشنایی با سوالات و نحوه پاسخ دهی به سوالات امتیاز قابل قبولی را اخذ نمی کنند و نمیتوانند وارد مرحله ایستگاهی شوند از همین رو موسسه رهپویان شریف اقدام به طراحی آزمون شبیه سازی PMP نموده است تا داوطلبان با محیط آزمون الکترونیکی آشنایی پیدا کنند و بتوانند در این آزمون آزمایشی خود را ارزیابی کنند.

فیلم آسکی

از آنجایی که همایش های آسکی همه ساله در یک زمان و مکان تعیین شده برگزار می شود، پس از اتمام همایش داوطلبان نمی توانند از کلاس ها بهرمند شوند از این رو با تدابیری که موسسه رهپویان شریف اتخاذ نموده میتوانید از محتویات همایش و دوره های مختلف آسکی رادیولوژی استفاده کنید. فیلم های آسکی بصورت DVD در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند در هر زمان و مکان از همایش ها و دوره های سال های قبل بهره مند شوند.

دوره آنلاین آسکی

برخلاف همایش آسکی که هر ساله در مکان معینی برگزار می شود، دوره آنلاین آسکی رادیولوژی را میتوانید در هر مکانی استفاده کنید. سطح آموزشی دوره آنلاین هم سطح همایش های آسکی و توسط اساتید متبحر تدریس می شود. پس از اتمام دوره میتوانید از محتوای کلاس نیز بهرمند شوید. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی رادیولوژی سال 99 را در اختیارتان قرار می دهیم.

سوالات آسکی رادیولوژی

برنامه دوره آنلاین آسکی رادیولوژی سال 99

از مباحث مهمتری که در دوره آنلاین آسکی رادیولوژی سال 99 ارائه می شود به موارد زیر اشاره کرد. برای اطلاع از نحوه شرکت در این دوره با شماره 02166908000 تماس حاصل نمایید.

 • زنان (پستان-بارداری-OB)
 • GU
 • internation
 • MSK
 • ریه-Chest
 • CLASSIC INTERPRETATION OF LUNG HRCT
 • INTERSTITIAL LUNG DISEASE
 • استاندارد ریپورتینگ

مدت زمان تدریس 5 الی 7 ساعت می باشد.

کارگاه آنلاین آزمون آسکی رشته رادیولوژی

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *