آسکی اطفال | دوره آسکی osce رشته اطفال

آسکی اطفال

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی اطفال مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل آسکی اطفال، هدف از برگزاری آزمون آسکی اطفال، نحوه آمادگی برای آزمون آسکی اطفال و معرفی محصولاتی که آمادگی داوطلبان را برای آزمون افزایش می دهد.

آسکی اطفال

همه ساله آزمون آسکی اطفال در دو مرحله KFP و ایستگاهی برگزار می شود آزمون ایستگاهی دارای کیس های حقیقی و مراحل مختلف از نحوه ارتباط با بیمار تا تشخیص بیماری است و آزمون KFP بصورت الکترونیکی روی کیس حقیقی برگزار می شود. آزمون (KFP (Key Feature Problem از سال ۹۵ در آزمون بورد شفاهی اطفال قرار گرفته است. از ویژگی های کلیدی(Key Feature) میتوان به خصوصیات زیر اشاره نمود:

 • یک قدم مهم و اساسی در حل یک مشکل
 • نکته ای که آزمون دهندگان به احتمال زیاد در حل مسئله اشتباه می کنند.
 • جنبه دشوار و چالش برانگیز در شناسایی و مدیریت مشکل
 • سوالات KFP به هم مرتبط می باشند و اگر آزمون دهنده بتواند به سوال پرسیده شده بدون مراجعه به پاسخ سناریوی بالینی متصل جواب دهد، آن سوال معیار مناسبی برای اندازه گیری تصمیم گیری بالینی نیست.

در گذشته آزمون آسکی اطفال علاوه بر مباحث شایع، شامل برخی سندرم های نادر نیز بوده است. مثلا گاهی تصاویری از بیماران با سندرم های خاص را مورد سوال قرار می دادند. یکی از مزایای آزمون آسکی اطفال تاکید بر بیماری های شایع، ارزیابی دقیق تر دانش بالینی شرکت کنندگان و عدم ارزیابی سخت گیرانه بود. چرا که شرکت کننده ای در این آزمون موفق تر است که خود را در برابر بیمار تصور کند و با شرح حال و معاینه تشخیص های افتراقی را مطرح کند و بر آن اساس، اقدامات تشخیصی و درمانی را مرحله به مرحله بر اساس شرایط بیمار اولویت بندی کند.

اقداماتی که اتخاد می نمایید باید منطقی بوده و بیشترین فایده و کمترین خطر و حتی هزینه را داشته باشند. ابتدا باید علل خطرناک تر و شایع تر رد شوند. ساده فکر کنید و در عین حال جان بیمار به خطر نیفتد. اگر حین مطالعه تئوری به طرز مناسبی مطالب را طبقه بندی نموده و بیماری های شایع و یا حیاتی را در طول دستیاری ویزیت نموده باشید به خوبی از پس این آزمون بر خواهید آمد. البته دقت، تمرکز و سرعت نیز در این آزمون اهمیت دارد.

هدف از برگزاری امتحان آسکی اطفال

هدف اصلی برگزاری آزمون های مختلف پزشکی در رشته اطفال و دیگر رشته های پزشکی ارزیابی منطق و استدال های بالینی و مهارت های پزشکی می باشد. مهارت و توانایی با دانش پزشکی دو مقوله مختلف است. به همین دلیل از آزمون های مختلف برای سنجش مهارت و توانایی پزشکان استفاده می شود. پزشکانی که دارای مهارت بالایی هستند ممکن است در این آزمون ها موفق نشوند بدلیل اینکه با شرایط آزمون، نحوه برگزاری و سوالات امتحان آسکی اطفال آشنایی ندارند.

یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت در آزمون آسکی عدم آمادگی داوطلبان می باشد. این موضوع میتواند تمرکز داوطلبان را کاهش و باعث افزایش استرس شود. برای اینکه بتوان سطح تمرکز را افزایش و استرس را کاهش داد باید از محصولات آموزشی با کیفیت ارائه بسیار بالا استفاده کنید. که در ادامه نحوه آشنایی با شرایط آزمون، سوالات آسکی اطفال و افزایش آمادگی را بیشتر توضیح خواهیم داد.

سوالات آسکی اطفال

آمادگی برای آزمون آسکی اطفال

همانطور که گفته شد برای آمادگی آزمون آسکی اطفال باید مهارت های خود را افزایش دهید و با روند برگزاری آزمون و سوالات آسکی اطفال آشنایی داشته باشید. برای این منظور باید از محصولات آموزشی که دارای سطح بالایی هستند استفاده کنید. موسسه رهپویان شریف با سابقه 20 ساله در ارائه محصولات آموزشی سطح بالا و بهره گیری از اساتید برجسته توانسته اعتماد اکثریت داوطلبان آزمون های مختلف پزشکی را کسب کند. این موسسه برای تمامی آزمون های پزشکی استراتژی های مختلف را بکار می برد و محصولات متفاوتی را ارائه می دهد تا داوطلبان بتوانند سطح آمادگی خود را افزایش دهند. برای آمادگی آزمون آسکی اطفال موسسه رهپویان شریف اقدام به طراحی دوره و تولید محصولات زیر نموده است..

 • همایش آسکی اطفال
 • کتاب آسکی اطفال
 • آزمون kfp
 • فیلم آسکی
 • دوره آنلاین آسکی

همایش آسکی اطفال

هدف اصلی همایش آسکی اطفال آشنا شدن داوطلبان با روند برگزاری آزمون، سوالات کیس محور، نحوه پاسخ دهی به سوالات برای مدیریت زمان در حین آزمون آسکی اطفال می باشد. موسسه رهپویان شریف با سابقه درخشان و با بهره گیری از اساتید برجسته همه ساله اقدام به برگزاری همایش آسکی در سطح بالا و شبیه سازی شده با آزمون اصلی در رشته های مختلف می کند. به همین منظور درصد قبولی افرادی که در همایش آسکی اطفال حضور داشته اند بسیار بالا است.

در همایش آسکی اطفال اساتید برجسته داوطلبان را با اقداماتی که باید در حین آزمون انجام دهند آشنا می کنند و مباحث حساس و کلیدی که ممکن است در آزمون از آن سوالی مطرح شود را بیان می کنند. همچنین در این همایش در مورد تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مرحله ایستگاهی مطالبی را در اختیار داوطلبان قرار خواهند داد.

کتاب آسکی اطفال

کتاب آسکی اطفال با هدف آشنایی با نحوه سوالات آزمون شفاهی بورد تخصصی کودکان تولید شده است که شامل برخی بیماری ها و با تاکید بر علائم شایع یا حیاتی که معمولا یک متخصص کودکان با آن ها سر و کار دارد می باشد. در این کتاب سعی شده مطالب بر اساس کتاب نلسون و up to date ارائه شود. برای حفظ یکپارچگی، دسته بندی مباحث با کتاب نلسون تفاوت دارد. در حین مطالعه مباحث مختلف حتما نگاهی به تصاویر مربوطه در کتاب آسکی اطفال داشته باشید. تاکید این نکته ضروری است که برای موفقیت در آزمون باید همه مباحث تئوری را با چنین روشی مطالعه فرمایید. این کتاب فقط حاوی برخی از مطالب مهم می باشد و هدف صرفا آموزش نحوه برخورد با بیمار می باشد. در ادامه بخشی از کتاب آسکی اطفال مبحث اولین تب و تشنج را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

تشنج در کودک ۲ تا ۶۰ماهه، با تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد با بالاتر، بدون اختلال متابولیک یا عفونت CNS و بدون سابقه قبلی تب و تشنج

نکات مهم در شرح حال:

 • زمان شروع تب، مدت تب
 • فاصله بروز تب تا تشنج (فاصله تب و تشنج کمتر از ۲۴ ساعت: ریسک فاکتور ماژور)
 • سن (کمتر از ۱y: ریسک فاکتور ماژور)
 • درجه تب (تب کمتر از ۳۹ درجه سانتی گراد: ریسک فاکتور ماژور)
 • فرم تشنج: در تب و تشنج ساده معمولا تونیک کلونیک جنرالیزه و در کمپلکس علائم فوکال و لترالیزه دارد.
 • مدت تشنج: در تب و تشنج ساده کمتر از ۱۵ دقیقه
 • دفعات تشنج: در تب و تشنج ساده فقط یک بار در ۲۴ ساعت
 • شرح حال خانوادگی تشنج تب دار و صرع و نگهداری در مهد کودک
 • جنس (مذکر)
 • عفونت اخیر
 • مصرف آنتی بیوتیک اخیر
 • وضعیت تکامل، شرح حال بدو تولد (برای تعیین خطر صرع در آینده)
 • شرح حال واکسیناسیون اخیر (MMR و سیاه سرفه)

نکات مهم در معاینه:

 • علایم حیاتی
 • علایم تحریک مننژ
 • علایم افزایش ICP
 • علایم عصبی فوکال

اقدامات تشخیصی و درمانی:

 • کنترل تشنج و بیماری حاد (کنترل راه هوایی، لورازپام، میدازولام یا دیازپام)
 • قند خون در موارد افت هوشیاری و پست ایکتال طولانی یا عدم تغذیه خوراکی مناسب
 • الکترولیت ها نیاز نیست مگر دهیدراتاسیون یا مسئله بالینی خاصی (مانند استفراغ، اسهال، اختلال و کلیوی) در شرح حال و معاینه باشد.
 • EEG پس از ۲ هفته از FS (اگر احتمال اپی لپسی قوی باشد برای تعیین نوع آن و وقتی پست ایکتال طولانی باشد.
 • 6 LP در سن کمتر از ۶ ماه (در ایران کمتر از ۱y)، بدحال یا علایم مطرح کننده مننژیت، مصرف قبلی آنتی بیوتیک که باعث بهبود حال عمومی کودک و ماسکه کردن علایم مننژیت بوده باشد.
 • CRP ، ESR ، CBC ، UA ، UC، در مواردی که منشا تب نامشخص باشد بر اساس FWLS
 • توجه فرمایید در تب و تشنج نیازی به انجام تصویربرداری نمی باشد مگر فرم تشنج جنرالیزه نباشد و یا علایم فوکال عصبی در معاینه داشته باشد.

پس از ترخیص:

 • آموزش به والدین درباره نحوه برخورد با تشنج
 • استفاده از دیازپام، لورازپام یا میدازولام حین تشنج بیش از ۵ دقیقه
 • اطمینان بخشی به والدین
 • دیازپام، نیترازپام، کلونازپام، فنوباربیتال تناوب حین تب تا ۴۸ ساعت

کتاب آسکی اطفال

آزمون kfp

داوطلبانی که روی مطالب تسلط و آمادگی برای آزمون آسکی اطفال را دارند بهتر است برای ارزیابی میزان تسلط روی مباحث از آزمون kfp آنلاین موسسه رهپویان شریف استفاده کنند تا بتوانند با سوالات مختلف آشنایی پیدا کنند. این آزمون شبیه سازی شده با آزمون اصلی می باشد.

درباره آزمون kfp اطفال بیشتر بدانید.

در این آزمون آزمایشی سوالات بصورت کیس محور است و در پایان آزمون میتوانید پاسخ سوالات را مشاهده کنید. در صورت پاسخ اشتباه به سوالات نمره منفی اخذ خواهید کرد پس باید با دقت به سوالات پاسخ دهید تا بتوانید آمادگی خود را افزایش و سطح معلومات خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

فیلم آسکی

مجموعه فیلم های آسکی اطفال برای مرور مباحث حساس و آشنایی با روند آزمون و تجهیزات مورد استفاده تهیه و تولید شده است تا داوطلبان بدون محدودیت زمانی و مکانی بتوانند از آن استفاده کنند. فیلم های آسکی به صورت DVD در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا بتوانند در هر زمان و مکان از آن استفاده کنند.

درباره فیلم آسکی رشته اطفال بیشتر بدانید.

فیلم های آسکی اطفال همه ساله برای داوطلبان گرامی جهت اطلاع از دستورالعمل و مباحث مهم با تدریس اساتید برجسته تهیه می شود. برای مثال فیلم آسکی اطفال در سال 95 با فیلم آسکی رشته اطفال در سال های دیگر متفاوت است.

دوره آنلاین آسکی اطفال

در دوره آنلاین آسکی اطفال اساتید برجسته و دارای مدرک بورد مباحث مهم را تدریس خواهند کرد و چالش هایی که ممکن است داوطلب در حین آزمون با آن مواجه شود را متذکر می شوند. در این دوره میتوانید از نکات مهمی که اساتید مطرح می کنند نهایت استفاده را کنید و آزمون خود را به خوبی بتوانید مدیریت کنید. دوره آنلاین آسکی فرصت مرور مطالب را برای داوطلبان فراهم می کند و داوطلبان میتوانند پس از اتمام کلاس مجددا از آن استفاده کنند.

درباره دوره آنلاین آسکی بیشتر بدانید.

از مزایای دوره آنلاین آسکی اطفال میتوان به سوالات و مباحث کیس محور و استفاده مجدد از این دوره تا آزمون اشاره نمود. دوره آنلاین آسکی رشته کودکان بهترین فرصت برای یادگیری، دوره کردن و رفع اشکال است. موسسه رهپویان شریف سال های متمادی و در راستای همین هدف با اساتید صاحب نام با سابقه برگزاری همایش‌های موفق و افراد برتر آزمون آسکی و ارتقاء و بورد، دوره آنلاین آسکی را برگزار می‌کند. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی اطفال در سال 99 را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سوال آسکی اطفال

دوره آنلاین آسکی اطفال سال 99

دوره آنلاین آسکی با حضور اساتید برجسته برگزار می شود. جهت اطلاع از زمان برگزاری دوره آنلاین آسکی رشته اطفال و دیگر رشته ها با شماره 02166908000 تماس حاصل نمایید. مباحثی که در این دوره مطرح می شود شامل موارد زیر می باشد.

 • نورولوژی
 • روماتولوژی
 • گوارش و تغذیه
 • عفونی
 • ریه
 • خون و سرطان
 • نفرولوژی
 • قلب

مدت زمان تدریس در این دوره 12 الی 16 ساعت می باشد. علاوه بر تدریس مباحث فوق، تجهیزات و نکات مهمی که داوطلبان باید در آزمون آسکی اطفال به آن توجه ویژگی داشته باشند توسط اساتید مطرح خواهد شد. در ادامه توضیح مختصری در مورد مباحث که قرار است ارائه شود و  نمونه سوالات آسکی اطفال را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

برای اطلاع از تخفیقات ویژه و محصولات متنوع می توانید در کانال تلگرام موسسه رهپویان شریف عضو شوید.

نکات مهمی که در دوره آنلاین اطفال مطرح می شود شامل 10 کیس بیمارهای عفونی اطفال، توضیح شرح حال، اقدامات تشخیص و درمان بصورت آزمون KFP و گزینه های درست و غلط برای داوطلبین می باشد. سپس گرافی های قفسه سینه CXR متعدد از نظر انواع پنومونی ها برای داوطلبان تشریح می شود. در مبحث هماتولوژی کودکان خواندن لام خون محیطی (نرمال، غیرنرمال، اشکال مختلف RBC، سلول های غیر طبیعی در خون محیطی، سلولهای خون، اندازه، اشکالات) خواندن CBC نرمال و غیرنرمال، تقسیم بندی آنمی ها و آنمی های شایع در طب کودکان (فقر آهن، تالاسمی)، واکنش های ترزیق خون، خون و محصولات آن (پلاکت ها، FFB، کرایو و PC)، انواع کوآگولوپاتی، تشخیص اختلالات ارثی خونریزی دهنده و انواع سرطان ها در کودکان و دیگر مباحث مهم در آزمون آسکی تدریس می شود.

نمونه سوالات آسکی اطفال

در ادامه نمونه سوالات آسکی رشته اطفال را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با روند سوالات آشنایی پیدا کنید. سوال آسکی اطفال زیر از مبحث اورولوژی می باشد. برای مشاهده سایر نمونه سوالات آزمون آسکی در رشته های دیگر اینجا کلیک کنید.

در سونوگرافی پره نانال نوزاد تازه متولد شده هیدرونفروز یک طرفه گزارش شده است. نوزاد دفع ادرار داشته است.
کدام اقدام صحیح است؟ (حداقل یک مورد)
سونوگرافی در 3 روز اول 1+
سونوگرافی پس از 3 روز اول
 VCUG
DMSA SCAN
U/A .U/C
رنوگرام دیورتیک باMAG3
در سونوگرافی در 4 روز گی هیدرونفروز گرید 3 گزارش شده است و قطر لگنجه 35 میلی متر گزارش شده است در این مرحله کدام اقدام مناسب است؟ (حداقل یک مورد)
جراحی
 رنوگرام با دیورتیک 6 ـ 4 هفته بعد 1+
 رنوگرام با دیورتیک فوری 5/0 ـ
 پروفیلاکسی با آنتی بیوتیک 1+
 فالوآپ با سونوگرافی در 1 ماهگی 5/0ـ
U/A
حدود 1 ماه بعد رنوگرام با دیورتیک انجام شده که طبیعی بوده در این مرحله کدام اقدام مناسب است؟ (حداقل 1 مورد)
 پیلو بلاستی
جراحی
 سوند سریال و پیگلری 1+
VCUG
DMSA اسکن

سوال آسکی اطفال زیر از مبحث هماتولوژی می باشد.

کودک 4 ساله‌ای به دلیل رنگ پریدگی مورد بررسی قرار گرفته است. در معاینه کبد و طحال لمس نمی‌شود.

CBC

WBG 7/5

Hb: 9/8

PLT:137000

الف ـ در این مرحله چه اقدامی لازم است؟ (حداقل 1 مورد)
PBS 1-
 BM 1+
الکتروفورز 1+
 بررسی ژنتیک 1+
 Retic 1-
ب ـ نتیجه  الکتروفورز به شرح زیر است کدام اقدام در این مرحله مناسب است؟ (حداقل 1 مورد)
تست شکنندکی کروموزوم 1-
 اسموتیک فراژیلیتی 1-
الکتروفورز مورد والدین 1+
BM 1+
 بررسی ژنتیک 1-
ج ـ نتیجه‌ی الکتروفورز والدین به شرح زیر است کدام اقدام مناسب است؟

مادر    H.bf 17   HbA2-5%

 تزریق خون منظم 1-
 اسید فولیک 1+
BMT 1-
پیگیری ماهانه 1=
به تزریق خون در طی سال‌های بعد نیاز پیدا می‌کند 1-

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی رشته اطفال

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d8%b7%d9%81%d8%a7%d9%84″ text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *