آسکی پاتولوژی | راهکارهای مهم موفقیت در آزمون OSCE پاتولوژی

آسکی پاتولوژی

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی پاتولوژی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: OSCE پاتولوژی چیست؟ مراحل مختلف آزمون آسکی پاتولوژی، اهمیت و نحوه پاسخ دهی به سوالات آزمون PMP، راهکارهای موفقیت در آزمون آسکی پاتولوژی، معرفی محصولات آمادگی آزمون می باشد.

OSCE پاتولوژی چیست؟

امتحان آسکی پاتولوژی یک آزمون سرنوشت ساز است به همین دلیل داوطلبان رشته پاتولوژی که قصد شرکت در آن را دارند، دچار استرس و اضطراب می شوند. آزمون osce به معنی آزمون بالینی ساختار یاقته عینی می باشد، همانطور که از تعریف آن مشخص است این آزمون بر روی مهارت های بالینی استوار است. از اینرو موفقیت در آزمون آسکی (شفاهی) پاتولوژی یک چالش بزرگ می باشد. جهت ارتقاء مهارت های بالینی باید تجربه بسیار بالایی در مقابله با بیمار داشته و بر روی مطالب رفرنس مسلط باشید که با توجه به گستردگی علم آسیب شناسی یا پاتولوژی و اینکه علم مادر طب نامگذاری شده است و سنگ بنای تمام علوم پزشکی می باشد، طبعا وسعت این علم موید تعدد کتب مرجع آن است.

آزمون آسکی پاتولوژی هر ساله یک یا دو روز پس از آزمون کتبی بورد برگزار می شود که در ادامه بطور دقیق تمامی مراحل آزمون بورد و آسکی پاتولوژی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. داوطلبان پس از موفقیت در آزمون بورد یک یا دو روز فرصت آمادگی برای آزمون آسکی را دارند این موضوع باعث افزایش استرس و عدم تمرکز داوطلبانی می شود که دارای آمادگی کمتری نسبت به سایر داوطلبان دارند در ادامه تعدادی از راهکارهای مهم موفقیت در آزمون آسکی پاتولوژی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مراحل مختلف آزمون آسکی پاتولوژی

آزمون آسکی پاتولوژی یکی از مراحل اخذ مدرک بورد تخصصی است و داوطلبان باید ابتدا در آزمون بورد کتبی موفق شوند تا بتوانند به آزمون آسکی راه یابند. برای موفقیت در آزمون بورد کتبی که شامل 150 سوال چهار گزینه ای است باید روی مطالب رفرنس Henrys Clinical Diagnosis ،Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease ،Rosai and Ackerman’s Surgical Pathology تسلط داشته باشید. بدلیل حجم بالای مطالب رفرنس پاتولوژی پیشنهاد می شود از کتاب های ترجمه تلخیص شده توسط اساتید و رتبه بورد استفاده کنید. همچنین داوطلبان باید قبل از شرکت در آزمون بورد با سوالات آزمون آشنایی داشته باشند برای این مهم میتوانید از سوالات آزمون های بورد سال های گذشته بهره مند شوید.

پس از موفقیت در آزمون بورد میتوانید وارد آزمون آسکی پاتولوژی شوید. امتحان osce از دو آزمون مجزا PMP  و آزمون ایستگاهی تشکیل شده که کسب امتیاز قابل قبول در این دو آزمون مهم موفقیت شما در آزمون آسکی را بهمراه خواهد داشت که نتیجه آن دریافت مدرک بورد تخصصی می باشد. آزمون PMP شامل سوالات کیس محور است که بصورت الکترونیکی برگزار می شود. در این آزمون نحوه پاسخ دهی به سوالات بسیار مهم می باشد چرا که ممکن است داوطلبی از سطح آمادگی بسیار بالایی برخوردار باشد اما بدلیل عدم آگاهی از پاسخ دهی به سوالات آسکی پاتولوژی در این آزمون موفق نمی شوند. که در ادامه در این مورد توضیحاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سوالات آسکی پاتولوژی

همه ساله تعداد ایستگاه ها در آزمون ایستگاهی یا شفاهی تغییر می کند. در این مرحله از آزمون آسکی داوطلبان باید بیمار را ویزیت کنند و از مرحله ارتباط با بیمار تا مرحله تشخیص بیماری کوچک ترین عملکرد در برابر بیمار و تجهیزات پزشکی در هر ایستگاه دارای امتیاز است. باید دقت داشته باشید که چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهای را نباید انجام ندهید. امتحان آسکی پاتولوژی آزمون بایدها و نباید ها می باشد، نباید ها برای اینکه بیمار آسیب نبیند و منابع بیمارستانی ضایع نشود و باید ها برای تشخیص بیمار و مدیریت درست آن است.

نحوه پاسخ دهی به سوالات آزمون PMP

همانطور که گفته شد آزمون PMP  بصورت الکترونیکی برگزار می شود بدین صورت که داوطلبان در محل آزمون حضور پیدا می کنند و طبق شماره صندلی خود پشت رایانه نشسته و در زمان تعیین شده اقدام به پاسخ دهی به سوالات می کنند. سوالات آزمون PMP کیس محور است و ابتدا یک شرح حال از بیمار در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، گزینه هایی در زیر سوال وجود دارد که داوطلبان باید با دقت اقدام به انتخاب این گزینه ها کنند چرا که هر گزینه را که انتخاب می کنید دیگر نمی توان آن را اصلاح کرد و بسته به نظر طراح سوال ممکن است سوال مورد نظر دارای نمره منفی باشد.

دقت داشته باشید در هنگام پاسخ دهی و انتخاب گزینه ها تمامی گزینه ها را مشاهده کنید، به تعداد صفحات که در پایین هر سوال وجود دارد و به مدت زمانی که برای پاسخ دهی به سوال در نظر گرفته شده است توجه داشته باشید. پس از پاسخ به یک سوال گزینه اتمام آزمون را نزنید شاید تعداد سوالات بیشتر باشد. تمرکز داشته باشید و در انتخاب گزینه ها عجله نکنید با خونسردی کامل اقدام به پاسخ دهی به سوالات کنید. در ادامه یک نمونه سوال PMP  را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نمونه سوال PMP آزمون آسکی پاتولوژی

در بررسی کشت خون بیماری بستری در ICUبیمارستان باسیل گرم منفی رشد کرده است اقدام بعدی برای تشخیص کدام است؟

تعداد انتخاب: 3

برای تشخیص نهایی اقدام بعدی کدام است؟

پیوست
گزینه بازخورد نمره نمره مرگ 0
گذاشتن BILE , DNASE هر دو مثبت 2.00 0.00 0
گذاشتن MOTILITY به روش HANGIG DROP منفی 1.00 0.00 0
تست SIM برای بررسی حرکت .اندیکاسیون ندارد 1.00- 0.00 0

راهکارهای موفقیت در آزمون آسکی پاتولوژی

برای موفقیت در آزمون آسکی پاتولوژی باید تمرکز بسیار بالا در روز آزمون داشته باشید و از روند امتحان آسکی پاتولوژی، تجهیزاتی که قرار است در آزمون بکار گرفته شود، تسلط روی مباحث رفرنس Henrys Clinical Diagnosis ،Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease ،Rosai and Ackerman’s Surgical Pathology و تجربه بالینی بسیار بالا برخوردار باشید، برای این مهم باید از محصولات آمادگی آزمون و تجربه اساتید رتبه بورد رشته پاتولوژی استفاده کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد که باید از چه محصولات و دوره های استفاده کنید تا بتوانید در این آزمون سرنوشت ساز موفق شوید.

محصولات آمادگی آزمون آسکی پاتولوژی

برای بهره مندی از دوره های آسکی و محصولات متنوع جهت آمادگی آزمون دقت داشته باشید که محصول ارائه شده زیر نظر اساتید هیات علمی رشته پاتولوژی تهیه و تولید شده باشد. موسسه رهپویان شریف با سابقه چندین ساله در ارائه محصولات و دوره های مختلف آمادگی آزمون آسکی پاتولوژی از بهترین های کشوری در این زمینه می باشد. تمامی محصولات این موسسه زیر نطر اساتید متبحر و دارای رتبه بورد و آشنا با آزمون آسکی طراحی و تولید می شود. محصولات این موسسه شامل موارد زیر است:

 • همایش آسکی
 • آزمون شبیه سازی شده PMP
 • فیلم آسکی
 • دوره آنلاین آسکی

آمادگی آزمون OSCE آسیب شناسی

 • همایش آسکی

همایش آسکی پاتولوژی موسسه رهپویان شریف همه ساله بعد از آزمون کتبی بورد با حضور اساتید زبده در امر آسکی برگزار می شود. در این همایش مطالب مهم و کلید الگوریتم های مهم رفرنس، روند آزمون و نحوه پاسخی دهی به سوالات، مدیریت آزمون تدریس می شود. موسسه رهپویان شریف برای آرامش خاطر داوطلبان  و موفقیت در آزمون بورد کتبی اقدام به طراحی و تولید سری کتاب های کیمیا پاتولوژی (خلاصه رفرنس و سوالات ارتقا و بورد پنج سال گذشته به تفکیک هر فصل) و کتاب اکسیر پاتولوژی (بانک سوالات ارتقا و بورد 10 سال گذشته) نموده است تا داوطلبان پس از مطالعه این دو کتاب بتوانند آمادگی خود را برای آزمون کتبی بورد افزایش دهند.

 • آزمون شبیه ساز PMP

همانطور که گفته شد عدم شناخت از نحوه پاسخ دهی به سوالات PMP میتواند باعث استرس و اضطراب و در نتیجه عدم موفقیت شما در این آزمون شود، از این رو موسسه رهپویان شریف آزمون شبیه سازی شده ای را با نظارت اساتید رتبه و بورد طراحی نموده است تا داوطلبان با روند آزمون و نمونه سوالات این آزمون دشوار آشنا شوند.

درباره آزمون شبیه ساز PMP بیشتر بدانید.

برای ورود به آزمون شبه ساز PMP با شماره 02166908000 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان فروش موسسه شما را راهنمایی کنند.

 • فیلم آسکی

باتوجه به برگزاری همه ساله همایش آسکی پاتولوژی توسط موسسه رهپویان شریف و اینکه تعدادی از داوطلبان عزیز بعد از آزمون بورد کتبی و در زمان تعیین شده نمی توانستند از این کلاس ها بهره مند شوند از این رو موسسه رهپویان شریف برای بهره مندی داوطلبان از محتوای همایش آسکی پاتولوژی اقدام به ضبط همایش و ارائه آن بصورت DVD برای داوطلبان نموده است تا داوطلبان بتوانند در هر زمان و مکان با مشاهده فیلم آسکی آمادگی خود را جهت آزمون آسکی پاتولوژی افزایش دهند.

 • دوره آنلاین آسکی

دوره آنلاین آسکی هم سطح همایش های همه ساله با حضور اساتید زبده و متبحر در امر بورد می باشد که داوطلبان همچنین می توانند در حین برگزاری کلاس اگر سوالی از اساتید دارند را مطرح کنند. از دوره آنلاین می توانید در هر مکان بهره مند شوید. همچنین پس از اتمام کلاس میتوانید با دریافت لینک کلاس آن را مجددا مشاهده کنید و مطالبی که آموزش داده شده را مرور کنید. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99 در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

نظر سنجی کلاس آسکی

برنامه دوره آنلاین آسکی پاتولوژی سال 99

در دوره آنلاین آسکی امکان پرسش پاسخ از اساتید محترم رشته پاتولوژی فراهم است. برای اطلاع از نحوه ثبت نام در این دوره با شماره 02166908000 تماس حاصل نمایید. برخی از مباحثی که در این دوره تدریس خواهد شد عبارتنداز:

 • هماتولوژی
 • میکروب
 • خلاصه مولکولار
 • مسائل بیوشیمی

ساعت تدریس 6 الی 8 ساعت می باشد. مباحثی دیگری که در دوره آنلاین آسکی پاتولوژی تدریس می شود شامل موارد زیر است:

 • Immuno hematology

Multiple antibodies

(Enzymes(proteolytic

و دیگر مباحث

 • Hematology

Hairy cell leukemia گستره خون محیطی و بیوسپی مغز استخوان

Hemocytometer

و دیگر مباحث

 • Biochemistry and Quality control

حالات مختلف تاثیر نمونه بر نور تابیده شده

قانون Beer

Quality Assurance

Reflectometry

و دیگر مباحث

 • Urine and other body fluid
 • Molecular pathology
 • Microbiology
 • Cytology
 • Surgical pathology

در این دوره مباحث مهم دیگری که در آزمون آسکی مهم می باشد نیز تدریس می شود.

آرزوی موفقیت برای داوطلبان عزیز رشته پاتولوژی

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون OSCE رشته پاتولوژی

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%be%d8%a7%d8%aa%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *