آسکی ENT | آسکی گوش، حلق و بینی | دوره آسکی OSCE رشته ENT گوش، حلق و بینی

دوره آسکی ENT

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی ENT مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: آزمون آسکی ENT چیست؟ هدف از برگزاری این آزمون، دلیل دشوار بودن این امتحان، چه اقداماتی را برای آمادگی آزمون OSCE باید انجام داد و معرفی محصولات آمادگی آزمون می باشد.

آزمون آسکی ENT چیست؟

آزمون آسکی یک امتحان بسیار سخت برای داوطلبان رشته ENT بشمار می آید چرا که تاکید این آزمون بیشتر بر روی تجربه و مهارت بالینی است و درصد موفقیت داوطلبانی که ارتباط بسیار زیادی با بیمار دارند بیشتر از سایرین است. OSCE مخفف Objective Structured Clinical Examination که به معنی آزمون ساختارمند عینی است به همین دلیل این آزمون تاکید روی مهارت های بالینی دارد. آسکی ENT علاوه بر سنجش مهارت بالینی طیف وسیعی از مهارت های پزشکی را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد.

Objective: سطح آزمون بصورت استاندارد و همه داوطلبان طبق یک استاندارد ارزیابی می شوند.

Structured: نمردهی بصورت استاندارد و برای داوطلبان رشته ENT از قبل مشخص می باشد.

Clinical: سنجش مهارت بالینی

هدف از برگزاری امتحان آسکی ENT

هدف آزمون آسکی ENT ارزیابی منطق و استدال بالینی است. دانش پزشکی و مهارت بالینی در رشته ENT گوش، حلق و بینی با یکدیگر متفاوت می باشد. چه بسیار از پزشکانی که دارای دانش پزشکی خوبی بوده اند اما در آزمون آسکی نتوانستند موفق شوند بدلیل اینکه از مهارت بالینی بالایی برخوردار نبوده اند و یا با روند آزمون آشنایی کامل نداشته اند. از دیگر اهداف آزمون آسکی میتوان به manage کردن بیمار در زمان معین در یک محیط شبیه سازی شده اشاره نمود.

osce otorhinolaryngology ENT گوش، حلق و بینی

دلیل سخت بودن آزمون آسکی گوش، حلق و بینی

یکی از دلایلی که باعث سخت شدن این آزمون برای داوطلبان می شود مواجه شدن برای اولین بار با این آزمون می باشد چراکه داوطلبان تا به حال با این نوع آزمون آشنایی نداشته اند. نوع آزمون آسکی ENT با آزمون ارتقا و بورد کتبی بسیار متفاوت است. از لحاظ روانی همیشه اولین تجربه استرس آور است چه بسا که این آزمون نامشخص نیز می باشد و باعث استرس دوچندان داوطلبان می شود. از دیگر دلایل دشوار بودن آزمون آسکی و عدم موفقیت تعدادی از داوطلبان در آزمون آسکی ENT رشته گوش، حلق و بینی میتوان به زمان یک روزه جهت آمادگی آزمون، مراحل مختلف آزمون، از بین رفتن اعتماد بنفس در روز آزمون، مهارت بالینی کم، ناتوانی در manage بیمار و مدیریت زمان در آزمون، عدم آشنایی با مواردی که در مراحل مختلف آزمون آسکی وجود دارد (که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد) اشاره نمود.

آزمون آسکی یکی از مراحل اخذ مدرک بورد تخصصی می باشد و داوطلبان برای موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند. سوال اینجاست که برای اخذ مدرک بورد باید چند مرحله آزمون را پشت سر گذاشت؟ در پاسخ باید گفت بطور کلی داوطلبان برای اخد مدرک بورد سه مرحله آزمون را با موفقیت سپری کنند. اولین مرحله آزمون بورد کتبی می باشد. این آزمون دارای سوالات چهار گزینه ای است و تمرکز سوالات بر روی مطالب مهم رفرنس Cummings و مهارت بالینی می باشد در ادامه یک نمونه سوال آزمون بورد کتبی ENT در سال 97 را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مرد 32 ساله‎ای به دنبال فلج بلز که از حدود 2 هفته پیش شروع شده به شما مراجعه می‌کند. بیمار از احتمال عدم بهبودی خود شدیداً نگران است. کدامیک از تست‌های الکتریکی زیر می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد پیش آگهی بیمار به دست دهد؟

الف) Electromyography

ب) Electroneuronography

ج) Maximum Stimulation Test

د) Nerve Excitability test

پاسخ: الف

EMG می‌تواند اطلاعات پروگنوستیک مفیدی در مورد late فلج فاسیال بدهد.

برای موفقیت در آزمون بورد کتبی ENT باید از 150 سوال به 105 سوال پاسخ صحیح دهید. نکته بسیار مهم در مورد مراحل مختلف اخذ مدرک بورد تخصصی این است که باید یک مرحله با موفقیت سپری کنید تا بتوانید به مراحل بعدی راه پیدا کنید. پس از قبولی بورد کتبی طبق آخرین دستورالعمل مدت زمان اعتبار پنج سال می باشد داوطلبان پنج سال فرصت دارند در آزمون آسکی قبول شوند. بعد از گذشت پنج سال دواطلبان باید مجددا امتحان بورد کتبی را با موفقیت سپری کنند.

مرحله بعد آزمون آسکی ENT است که خود از دو مرحله مجزا آزمون PMP  و آزمون ایستگاهی تشکیل شده است. هر دو آزمون طبق دستورالعمل وزارت بهداشت هر ساله در حال تغییر است اما روند این دو آزمون متفاوت است در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

آزمون PMP:  این آزمون شبیه سازی فضایی حقیقی می باشد و بصورت الکترونیکی برگزار می شود سوالات این مرحله از آزمون آسکی ENT کیس محور و دارای گزینه های مختلف است. دقت داشته باشید که ممکن است سوالات دارای امتیاز منفی باشد و در صورت انتخاب گزینه مد نظر دیگر امکان تغییر گزینه وجود ندارد. دلیل سخت بودن این آزمون آشنا نبودن با سوالات کیس محور PMP  و نحوه پاسخ دهی به سوالات است.

آزمون ایستگاهی ENT : داوطلبان در این آزمون با کیس های حقیقی مواجه می شوند در هر ایستگاه یک فرم ارزیابی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که باید عملکرد خود را در آن ذکر کنند مدت زمان manage بیمار نیز مهم است. در هر ایستگاه تجهیزات مختلف وجود دارد و یکی از دلایل دشوار بودن این مرحله از آزمون نامشخص بودن تجهیزات مورد استفاده می باشد.  در هر ایستگاه سناریو های مختلفی برای هر داوطلبان وجود دارد که بصورت استاندارد زیر نظر اساتید طراحی شده است.

چه اقداماتی را برای آمادگی آزمون OSCE باید انجام داد؟

از آنجایی که برای داوطلبان آزمون آسکی ENT ناشناس است، همین امر باعث می شود که امکان بروز توانایی، مهارت و توانمندی ها به سادگی میسر نشود و نتیجه دلخواه حاصل نگردد. لذا اقداماتی که برای آمادگی آزمون آسکی ENT باید انجام دهید با سایر آزمون های پزشکی متفاوت است. در این امتحان علاوه بر مطالعه کتاب رفرنس Cummings، جزوات، مرور نکات کلیدی، بیماری های شایع، الگوریتم ها و جداول باید در کلاس های آمادگی آزمون آسکی نیز شرکت کنید.

بهره گیری از کلاس های آمادگی آزمون آسکی باعث می شود که یک دیدگاهی کلی از آزمون داشته باشید و امتحان آسکی ENT دیگر برای شما ناشناخته نباشد در نتیجه این امر کاهش استرس و آمادگی بیشتر را بهمراه خواهد داشت. سوال اینجاست که چگونه میتوان در کلاس های آمادگی آزمون آسکی حضور یافت؟ در پاسخ باید گفت شما عزیزان میتوانید از محصولات مختلف آمادگی آزمون موسسه رهپویان شریف استفاده کنید.

محصولات آمادگی آزمون OSCE ENT

موسسه رهپویان شریف در زمینه ارائه محصولات مختلف برای آزمون های مختلف پزشکی و آزمون آسکی دارای تجربه بسیار بالایی است. این موسسه بر اساس تجربیات خود می‌تواند دقیقا شما را در مسیر رسیدن به موفقیت در آزمون بورد و اخذ مدرک آن هدایت کند. محصولات متنوع این آزمون شامل همایش حضوری آمادگی آزمون، فیلم های آسکی ENT و دوره آنلاین می باشد. همچنین برای آمادگی آزمون بورد کتبی نیز این موسسه دارای محصولات متنوع است.

آمادگی امتحان آسکی ENT

همایش حضوری آمادگی آزمون آسکی

همانطور که گفته شد باتوجه به تغییرات همه ساله داوطلبان هیچگونه دیدگاهی از آزمون آسکی ندارند و نمی دانند که قرار است در این آزمون چه اتفاقی رخ دهد و چه چالش هایی در پیش رو دارند. همچنین نمیدانند که با چه مسائلی دست و پنجه نرم خواهند کرد. به همین دلیل موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر داوطلبان ENT اقدام به برگزاری کلاس یا همایش های حضوری آمادگی آزمون آسکی ENT نموده است. در این همایش میتوانید از تجربه اساتید برتر و مباحثی که تدریس می شود بهره مند شوید همچنین میتوانید از چالش های پیش روی خود آگاهی پیدا کنید.

فیلم آسکی

بسیاری از داوطلبان فرصت حضور در همایش های آسکی را ندارند و نمیتوانند در این دوره حضور پیدا کنند از این رو داوطلبان برای بهره مندی از این همایش ها با مشکل رو به رو می شوند موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر داوطلبان اقدام به ضبط کلاس های آمادگی آزمون آسکی نموده و آن را بصورت DVD در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

دوره آنلاین آسکی ENT

از دوره آنلاین آسکی ENT میتوانید در هر مکان بهره مند شوید و دیگر نیاز به حضور فیزیکی شما مانند همایش آسکی نیست. سطح آموزشی دوره آنلاین آسکی ENT همانند همایش های حضوری می باشد و در آن اساتید متبحر در زمینه آسکی حضور دارند. در این دوره مباحث مهم رفرنس و بیمارهای شایع که از اهمیت بالایی در آزمون آسکی برخوردار است تدریس می شود. هر گونه سوال از مباحث و یا روند آزمون دارید را میتوانید در همایش های حضوری و دوره آنلاین از اساتید سوال کنید.

محصولات آمادگی آزمون بورد کتبی ENT

محصولات آمادگی آزمون بورد کتبی ENT موسسه رهپویان شریف شامل کتاب کیمیا و کتاب اکسیر می شود. کتاب کیمیا شامل خلاصه مفهومی از رفرنس Cummings بهمراه سوالات و پاسخ تشریحی ارتقا و بورد 5 سال گذشته می باشد. در نگارش سری کتاب کیمیا ENT سعی بر آن شده تا مطالب و نکاتی از کتاب کامینگز 2015 آورده شود که چه در یادگیری و چه در افزودن توان پاسخ دهی به سؤالات، کارایی داشته باشند. جداول و شکل‌های مهم گنجانده و از تکرار مکررات پرهیز شده است. سری کتاب های اکسیر ENT  دارای سوالات آزمون ارتقا و بورد 10 سال گذشته است با مطالعه این دو سری از کتاب میتوانید نقاط ضعف و قوت خود را بیابید و آمادگی خود را برای آزمون بورد کتبی افزایش دهید.

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی رشته ent

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-ent” text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *