آسکی طب اورژانس | راهکارهای آمادگی امتحان آسکی OSCE طب اورژانس

آسکی طب اورژانس

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی طب اورژانس مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: امتحان آسکی طب اورژانس، عوامل عدم موفقیت در آزمون آسکی طب اورژانس، روند برگزاری و سوال آزمون PMP طب اورژانس، راهکارهای آمادگی برای این امتحان و معرفی محصولات مختلف جهت شرکت در آزمون آسکی می باشد.

امتحان آسکی طب اورژانس

رشته طب اورژانس اگر چه در دانشگاه ها مظلوم واقع شده است، اما تحول عظیمی در ارائه خدمات به بیماران مراجعه کننده به بخش اورژانس را ایجاد کرده است. رشته طب اورژانس بعنوان یکی از شاخه های نوین علم پزشکی، رسالت مهم و انکارناپذیری در درمان بیماران و مدیریت اورژانس ها و سیستم سلامت دارد. باتوجه به گستردگی رشته طب اورژانس و تعدد منابع در امتحان بورد داوطلبانی که می خواهند در امتحان بورد و اسکی شرکت کنند باید سرفصل های مهم رفرنس و مهارت های بالینی خود را در برابر بیمار تقویت کنند.

امتحان آسکی طب اورژانس از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و داوطلبانی که اقدام به شرکت در این آزمون می کنند باید دارای آمادگی بسیار بالایی باشند تا بتوانند در این آزمون موفق شوند. همانطور که میدانید امتحان آسکی طب اورژانس تاکید بر توانایی های بالینی دارد. این امتحان یکبار در سال برگزار و اگر داوطلبان دو یا سه بار نتوانند در آن موفق شوند دیگر امکان شرکت در امتحان را نخواهند داشت، این موضوع می تواند حساسیت آزمون آسکی طب اورژانس را افزایش دهد و باعث افزایش استرس و کاهش اعتماد بنفس داوطلبان شود در نتیجه عدم موفقیت را بهمراه خواهد داشت. در ادامه عوامل دیگری که باعث عدم موفقیت داوطلبان آسکی طب اورژانس می شود را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

عوامل عدم موفقیت در امتحان آسکی طب اورژانس

امتحان آسکی طب اورژانس شامل دو آزمون متفاوت است که باید در هر دو آزمون PMP و ایستگاهی (شفاهی) امتیاز قابل قبولی را کسب کنید تا بتوانید به موفقیت برسید. عدم تسلط روی مباحث مهم رفرنس و مهارت های بالینی میتواند موفقیت شما را تحت الشعاع قرار دهد. مطلع بودن از نحوه پاسخ دهی به سوالات نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می کند.

موضوعی که باعث افزایش استرس و کاهش اعتماد بنفس خواهد شد نامشخص بودن روند آزمون، سوالات و تجهیزات می باشد، که عدم موفقیت داوطلبان را بهمراه دارد. در ادامه روند آزمون PMP را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با نحوه پاسخ دهی به سوالات این آزمون که یکی از مراحل آزمون آسکی است آشنا شوید.

تسلط روی مباحث مهم رفرنس tintinali ،hedjes ،ultrasound ،meyers ،aha ،rosen و افزایش مهارت بالینی نیاز به تمرین ممارست دارد، لازم است در کنار مطالعه رفرنس سوالات مختلف آزمون های بورد و ارتقا سال های گذشته طب اورژانس را نیز مرور کنید و نکات مهم سوالات را جداگانه یاداشت کنید، تا بتوانید تسلط خود را بر روی مطالب رفرنس افزایش دهید.

زمان برگزاری امتحان آسکی طب اورژانس پس از موفقیت در آزمون بورد مشخص خواهد شد. اما بطور کلی هر ساله داوطلبان پس از موفقیت در آزمون بورد یک تا دو روز فرصت برای آمادگی آزمون آسکی را دارند، این زمان کوتاه می تواند تمرکز داوطلب را کاهش دهد و عدم موفقیت را بهمراه خواهد داشت. راه حل این مشکل آمادگی آزمون آسکی قبل از برگزاری امتحان بورد می باشد. سوال اینجاست که برای آمادگی آزمون آسکی چه اقدامی را باید انجام داد؟ پاسخ این سوال را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

امتحان آسکی طب اورژانس

روند برگزاری آزمون PMP طب اورژانس

عدم آشنای با روند برگزاری آزمون PMP میتواند باعث کاهش امتیاز داوطلب شود و در نتیجه عدم موفقیت در آزمون آسکی طب اورژانس را بهمراه خواهد داشت. در این قسمت قصد داریم روند برگزاری آزمون PMP و نکاتی را که باید در حین آزمون رعایت نمود را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آزمون PMP دارای سوالات گزینه ای و کیس محور می باشد، طراحی سوالات بصورتی است که شما در حال ویزیت بیمار هستید. سوالات توسط یک یا دو نفر از اساتید متبحر طرح می شود نحوه امیتاز دهی توسط یک شخص نیست و نظر اکسپرت پنل می باشد. سوالات ممکن است دارای امیتاز منفی باشد که توسط طراح سوال تعیین می گردد و داوطلب باید دقت کند که به سوالات با دقت جواب دهد تا شامل امتیاز منفی نشود. معمولا در آخر هر سوال حداکثر انتخاب گزینه ها مشخص شده است اما اگر طراحان سوال سخت گیر باشند حداکثر انتخاب را قرار نمی دهند و می گویند که اگر داوطلبی می خواهد اشتباه کند بگذارید اشتباه را انجام دهد و نمره منفی آن سوال را اخذ کند، به سوال و صفحه رایانه خود دقت کنید تا تمامی گزینه ها را مشاهده کنید. با اسکرول کردن صفحه میتوانید تمامی گزینه ها را مشاهده و آن را انتخاب کنید.

در روز آزمون داوطلبان باید طبق شماره بندی صورت گرفته پشت رایانه خود نشسته و باید استرس خود را کنترل و تمرکز اصلی خود را روی آزمون بگذارند. در قدم بعدی باید رایانه را چک کنید که به اینترنت متصل شده باشد و نرم افزار آزمون را باز کنید تا از صحت آن آگاهی پیدا کنید، اما آزمون را شروع نکنید بدلیل اینکه زمان شما شروع خواهد شد فقط از صحت نرم افزار مطلع شوید. سپس در زمان تعیین شده توسط ناظر شروع به پاسخ دهی به سوالات کنید. توجه داشته باشید هر سوال دارای زمان بندی می باشد و در صورت پاسخ اشتباه به سوال ممکن است امتیاز منفی آن سوال را دریافت کنید. در ادامه یک نمونه سوال آزمون PMP طب اورژانس را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با سوالات این آزمون آشنایی پیدا کنید.

سوال آزمون PMP طب اورژانس

در یک صبح زمستانی، آقای میان‌سال بی‌خانمان با کاهش سطح هوشیاری و استفراغ را ویزیت می‌کنید. علائم حیاتی بدو ورود BP=86/46,PR=105,RR=28, O2sat=98%,G.C.S=7
الف – اقدامات اولیه صحیح شما کدام‌اند؟
چک BS 1+ 1-
CO-Oximetry 1+ 1-
A.B.G 1+ 1-
شرح‌حال و معاینه فیزیکی کامل 1+ 1-
سرم رینگر لاکتات 1 لیتر 1-
گرافی سینه بیمار ارست کرد *
سی‌تی‌اسکن مغز بدون کنتراست بیمار فوت کرد *
RUSH EXAM 1+ 1-
تروپونین 1+ 1-
C.P.K 1+ 1-
E.C.G 1+ 1-
اکسیژن‌تراپی 1+ 1-
B.U.N,Cr 1+ 1-
الکترولیت‌ها 1+ 1-
U/A ازنظر میوگلوبین اوری 1+ 1-
C.B.C Dif 1+ 1-
سونداژ 1+ 1-
N.G Tube 1-
D-dimer 1-
R.S.I 1+ 1-
سرم نرمال سالین 1 لیتر 1+ 1-
سرم سالین نیم نرمال 1 لیتر 1-
سرم دکستروز 50 درصد 1-
ساکس 1-
نسدونال بیمار ارست کرد *
پروپوفول 1-
کتامین 1-
اتومیدیت 1+ 1-
فنتانیل 1+ 1-
اسکرین تست ادراری U.S.T)) 1+ 1-
شارکول 1-
نالوکسان 1+ 1-
20
ب – اکسیژن با فلوی بالا تجویز شد، بیمار اینتوبه شد، همچنان,BP=88/52 تعدادی ضایعات bullous بر روی پشت بیمار مشهود است، کیسه ادرار بیمار حاوی مقدار اندکی ادرار غلیظ و تیره است،BS=98

ABG: PH=7.24, PCO2=28,HCO3=18,CL=108,Na=142

CO Hb=12%

نوار قلب بیمار را مشاهده می‌کنید.

سوال PMP رشته اورژانس

تصویر سونوگرافی بیمار را نیز مشاهده می‌کنید.

سوال osce اورژانس

اقدام یا اقدامات مناسب بعدی شما کدم‌اند؟

سرم نرمال سالین 1+ 1-
سرم رینگر 1- 1+
لازیکس 1- 1+
گلوکز+انسولین 1+ 1-
اکسیژن هیپر باریک 1+ 1-
تجویز پک سل 1-
نور اپی نفرین 1- 1+
دوپامین 1-
دوبوتامین 1-
سدیم بیکربنات 1-
کلسیم گلوکونات 1+ 1-
دیالیز 1+ 1-
سمع مداوم ریه‌ها 1+ 1-

راهکارهای آمادگی برای این امتحان آسکی طب اورژانس

همانطور که گفته شد یکی از دلایل عدم موفقیت در امتحان آسکی نامشخص بودن روند آزمون، سوالات و تجهیزات مورد استفاده و تعداد ایستگاه ها می باشد. برای این منظور باید از افراد و اساتیدی که سابقه شرکت در آزمون را دارند کمک بگیرید که این کار بسیار دشوار است، و یا از همایش و دوره های آسکی طب اورژانس استفاده کنید تا بتوانید از موارد مهمی که اساتید مطرح می کنند بهره مند شوید حتی میتوانید در این دوره ها از محیط فیزیکی آزمون و مباحث مهم نیز آگاهی پیدا کنید این موضوع می تواند سطح آمادگی شما را افزایش دهد.

مطالعه مباحث مهم و بیمارهای شایع که در رفرنس های tintinali ،hedjes ،ultrasound ،meyers ،aha ،rosen وجود دارد نیز میتواند سطح آمادگی شما برای آزمون آسکی طب اورژانس را افزایش دهد همچنین ممارست در خواندن خلاصه رفرنس کمک شایانی به داوطلبان در موفقیت آزمون کتبی بورد می کند. داوطلبان باید بتوانند مطالب تئوری را که مطالعه می کنند را نیز در عمل بکار بگیرند و مهارت های بالینی خود را افزایش دهند، تا بتوانند در آزمون آسکی موفق شوند.

محصولات آمادگی آزمون آسکی

اولین اقدامی که باید در خصوص خرید و استفاده از محصولات آمادگی آزمون آسکی طب اورژانس به آن توجه شود شرکت یا موسسه ارائه دهنده این محصولات می باشد که باید از سطح آموزشی بالایی برخوارد باشد و تمامی محصولات آن زیر نظر اساتید مطرح پزشکی طراحی و تولید شده باشد. موسسه رهپویان شریف با تجربه 12 ساله در ارائه محصولات آمادگی آزمون های مختلف پزشکی زیر نظر برترین اساتید توانسته محصولات متنوع و سطح بالایی را برای داوطلبین رشته های مختلف پزشکی طراحی و تولید کند این موسسه توانسته با تجربه و سطح بالای محصولات آموزشی پزشکی رضایت اکثریت داوطلبان آزمون ارتقا و بورد را به خود جلب کند. محصولات موسسه رهپویان شریف برای آمادگی آزمون بورد کتبی و شفاهی(OSCE,PMP) شامل موارد زیر است.

 1. کتاب کیمیا و اکسیر
 2. آزمون شبیه سازی PMP
 3. همایش آسکی
 4. فیلم آسکی
 5. دوره آنلاین آسکی

آمادگی آزمون آسکی طب اورژانس

سری کتاب کیمیا و اکسیر

این دو کتاب برای آمادگی آزمون ارتقا و بورد کتبی و مرور مطالب مهم رفرنس جهت آمادگی آزمون آسکی طب اورژانس می باشد. از آنجایی که مطالعه تمامی مباحث رفرنس های طب اورژانس بسیار دشوار است موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خیال داوطلبان اقدام به ترجمه و تلخیص رفرنس های مختلف طب اورژانس نموده است. باتوجه به اینکه داوطلبان باید پس از مطالعه رفرنس با سوالات مختلف آشنایی داشته باشند از این رو در انتهای هر فصل از سری کتاب های کیمیا سوالات ارتقا و بورد 5 سال گذشته وجود دارد.

جهت آمادگی آزمون ارتقا و بورد آشنایی با سوالات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل کتاب اکسیر شامل سوالات ارتقا و بورد 10 سال گذشته می باشد که داوطلبان با استفاده از آن میتوانند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی و اقدام به تقویت نقاط ضعف خود کنند.

آزمون شبیه سازی PMP

همانطور که گفته شد آزمون PMP طب اورژانس از اهمیت بالایی برخودار است و ممکن است داوطلبان بدلیل عدم آشنایی با سوالات و نحوه پاسخ دهی به آن امتیاز قابل قبولی در این مرحله از امتحان آسکی طب اورژانس را کسب نکنند. به همین منظور موسسه رهپویان شریف اقدام به طراحی آزمون شبیه سازی PMP نموده است تا داوطلبان بتوانند قبل از آزمون اصلی در آزمون شبیه سازی شده شرکت کنند و خود را ارزیابی کنند.

همایش آسکی

همایش آسکی طب اورژانس برای آمادگی بیشتر داوطلبان در حد فاصل آزمون کتبی بورد و آزمون آسکی همه ساله برگزار می شود. در این همایش اساتید متبحر تمامی چالش هایی که ممکن داوطلبان در زمان امتحان آسکی طب اورژانس با آن مواجه شوند را مطرح و نسبت به رفع آن داوطلبان را راهنمایی می کنند. در همایش آسکی نحوه مدیریت زمان و پاسخ دهی به سوالات، تجهیزات مختلف پزشکی، مدیریت بیمار، آشنایی با محیط آزمون تدریس می شود. یکی از مزیت های این همایش حضور داوطلبان دیگر می باشد که میتوانید از تجارب آنان نیز بهره مند شوید.

فیلم آسکی

محتوای فیلم های آموزشی آسکی طب اورژانس همایش های ضبط شده سال های گذشته می باشد که داوطلبان می توانند برای اطلاع از روند آزمون ها، مباحث مهم، تجهیزات مورد استفاده در همایش های سال های گذشته از آن بهره مند شوند. حتی پزشکان عزیزی که قصد شرکت در آزمون را ندارند میتوانند از فیلم های آموزشی برای مرور مباحث مختلف رفرنس و نکات مهم در مدیریت بیمار از آن استفاده کنند. این سری از فیلم ها بصورت DVD در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا بتوانند در هر زمان و مکان از محتویات این فیلم ها بهره مند شوید.

دوره آنلاین آسکی

در دوره آنلاین آسکی طب اورژانس اساتید متبحر حضور دارند و سطح این دوره با سطح همایش های حضوری برابری می کند. شاید برای شما سوال پیش آید که با مرور فیلم آسکی میتوانم آمادگی خود را برای آزمون افزایش دهم و نیازی به دوره آنلاین نخوام داشت چرا باید این دوره را خریداری کنم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت با مشاهده فیلم های آموزشی اگر سوالی برای شما پیش آید نمیتوانید از اساتید پرسشی داشته باشید اما در دوره آنلاین میتوانید اگر پرسشی دارید از استاد مربوطه بپرسید تا شما را راهنمایی کنند. دلیل دیگر استفاده از دوره آنلاین تغییراتی است که هر ساله در روند آزمون، سوالات و… صورت می گیرد، با شرکت در این دوره ها میتوانید از تغییرات مطلع شوید. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99 را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سوالات آسکی طب اورژانس

برنامه دوره آنلاین آسکی طب اورژانس سال 99

در این دوره سعی شده مباحث مهم تدریس شود و داوطلبان از شرایط حاکم بر آزمون آگاهی پیدا کنند. برای اطلاع بیشتر از طریقه شرکت در این دوره با موسسه رهپویان شریف تماس حاصل نمایید اطلاعات تماس را میتوانید در قسمت تماس با ما مشاهده کنید. بعضی مباحثی که در این دوره تدریس می شود شامل موارد ذیل است:

 • اداره راه هوایی
 • سونوگرافی همراه با کار عملی ونتیلاتور
 • ATLS برخورد اولیه با بیماران ترومایی
 • نوار قلب
 • review اسلایدر ها
 • ECG
 • سونوگرافی ریه
 • مباحث پاتولوژی
 • روند آزمون OSCE  و PMP
 • آها بزرگسالان
 • احیای نوزادان
 • ونتیلاتور
 • سونوگرافی
 • EBM
 • دیگر مباحث مهم آسکی

مدت زمان تدریس در این دوره 12 الی 15 ساعت است.

دوره آنلاین آزمون OSCE طب اورژانس

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b7%d8%a8-%d8%a7%d9%88%d8%b1%da%98%d8%a7%d9%86%d8%b3″ text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *