آسکی پوست | راهکارهای رفع چالش های امتحان OSCE پوست

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی پوست مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: آسکی پوست، برای اخذ مدرک بورد پوست چند مرحله را باید سپری نمود؟ چالش های امتحان آسکی پوست، راهکارهای رفع چالش ها و آمادگی برای آزمون، معرفی محصولات آمادگی آزمون آسکی می باشد.

آسکی پوست

آسکی پوست یک امتحان بالینی ساختارمند عینی است که موفقیت در آن دشوار می باشد چراکه داوطلبانی در آن موفق می شوند که ارتباط بسیاری با بیماران دارند و دارای مهارت های بالینی بسیار زیادی هستند. این آزمون همه ساله در یک تاریخ مشخص و در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می شود. موفقیت در امتحان آسکی پوست به منزله موفقیت در آزمون بورد تخصصی می باشد. از طرفی این آزمون برای داوطلبان بسیار ناشناخته است بدلیل اینکه تا به حال این نوع آزمون را تجربه نکرده اند. سوال اینجاست که: 

برای اخذ مدرک بورد پوست چند مرحله را باید سپری نمود؟

برای موفقیت در آزمون بورد تخصصی و اخذ مدرک بورد تخصصی باید دو مرحله آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید که شامل مراحل زیر است:

مرحله اول آزمون بورد کتبی می باشد، در این امتحان شما باید به سوالات چهار گزینه ای که از رفرنس Bolognia است پاسخ دهید. تعداد سوالات این آزمون 150 سوال می باشد و داوطلبان باید حداقل به 105 سوال پاسخ صحیح دهند تا بتوانند این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند. برای آشنایی بیشتر با سطح سوالات یک نمونه سوال بورد کتبی سال 96 بهمراه پاسخ تشریحی را در اختیارتان قرار می دهیم.

بیماری با تشخیص احتمالی DLE برای بیوپسی به اتاق عمل پوست فرستاده می‌شود. از چگونه ضایعه‌ای بیوپسی می‌نمایید؟ 

الف)  Fully developed lesion with areas of inflammation

ب)  Early evolving lesion with surrounding tissues

ج)  Center of an early lesion & scarring tissue

د)  An edematous plaque & surrounding tissues

پاسخ: ب

در بیماری‌های اتوایمیون بافت همبند احتمالی، از ضایعه تکامل‌‌یافته باید بیوپسی صورت گیرد و نباید از اسکار بیوپسی گرفته شود.

سوالات امتحان آسکی پوست

مرحله دوم اخذ مدرک بورد تخصصی آزمون آسکی پوست است که شامل مراحل زیر است:

مرحله اول آزمون PMP  است در این آزمون سوالات بصورت چند گزینه ای مطرح می شود و داوطلب باید گزینه صحیح را انتخاب کند تا بتواند امتیاز سوال مورد نظر را اخذ کند. این آزمون بصورت حضوری برگزار می شود از تفاوت های آزمون بورد کتبی و آزمون PMP پوست برگزاری آزمون PMP  بصورت الکترونیکی و سوالات کیس محور است. نحوه پاسخ دهی به سوالات این آزمون بسیار مهم می باشد چراکه ممکن است داوطلبی به دلیل عدم آشنایی با نحوه پاسخ دهی به سوالات امتیاز مناسب را اخذ نکند که در ادامه  نحوه پاسخ دهی به سوالات PMP پوست را توضیح خواهیم داد.

آزمون PMP فضایی را شبیه سازی می کند که شما در حال ویزیت بیمار هستید و باید بدانید که چه کارهای را باید انجام دهید و چه کارهای را نباید انجام دهید. در این آزمون ابتدا باید پشت سیستم های خود باتوجه به شماره داوطلبی بنشینید. قبل از شروع آزمون سیستم خود را چک کنید که اینترنت آن متصل باشد و پس از اعلام ناظر امتحان شروع به پاسخ دهی به سوالات کنید. همانطور که گفته شد سوالات این آزمون کیس محور است و ابتدا یک شرح حال از بیمار در اختیار داوطلب قرار می گیرد سپس باتوجه به گزینه های موجود باید مراحل تشخیص بیماری و درمان را طی کنید.

در این مرحله از آزمون آسکی پوست و قبل از انتخاب گزینه اتمام آزمون به مواردی همچمون: تعداد سوالات، انتخاب صحیح گزینه ها و مشاهده تمامی گزینه ها دقت داشته باشید. در صورت انتخاب هر گزینه امکان تصحیح گزینه مورد نظر وجود ندارد، ممکن است طراح سوال برای انتخاب گزینه غلط امتیاز منفی در نظر گرفته باشد پس در انتخاب گزینه ها دقت داشته باشید. عکس، فیلم، الگوریتم و جدول نیز ممکن است در این آزمون قرار داده شود. برای manage هر کیس یک زمان در نظر گرفته می شود در هنگام پاسخ دهی به سوالات به زمان نیز توجه کنید.

مرحله دوم آزمون آسکی پوست آزمون ایستگاهی یا شفاهی است در این آزمون داوطلبان با کیس های حقیقی مواجه می شوند و باید در هر ایستگاه باتوجه به تجهیزات و مهارت های بالینی خود تشخیص و درمان بیمار را انجام دهند. تعداد هر ایستگاه همه ساله در حال تغییر می باشد. اگر پس از خروج از هر ایستگاه چک لیست اقدامات خود را به اشتباه پر کرده اید نگران نباشید و سعی کنید اضطراب خود را کنترل کنید تا در ایستگاه بعدی بتوانید تمرکز داشته باشید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید. بدلیل اینکه به مجموع عملکرد شما در آزمون ایستگاهی امتیاز داده می شود.

چالش های امتحان آسکی پوست

یکی از مهمترین چالش های امتحان آسکی پوست ناشناخته بودن و تغییرات بسیار هر ساله برای داوطلبان است. از دیگر چالش های این آزمون میتوان به استرس ناشی از آمادگی کم داوطلبان برای آزمون، عدم آشنایی با روند امتحان، ناتوانی در manage بیمار و مدیریت زمان، اعتماد بنفس پایین و یا داشتن اعتماد بنفس کاذب، عدم تسلط روی مباحث مهم، کلیدی، الگوریتم ها و جداول رفرنس Bolognia، عدم آشنایی با تجهیزات مورد استفاده در آزمون ایستگاهی و مهارت بالینی کم اشاره کرد. سوال اینجاست که برای رفع این چالش ها باید چه اقداماتی انجام داد؟

راهکارهای رفع چالش ها و آمادگی برای آزمون

برای رفع چالش های آزمون آسکی پوست باید مهارت های بالینی خود را افزایش دهید برای اینکار باید با بیماران ارتباط بیشتری داشته و لازم است مطالعه دقیق و مستمری را روی مطالب رفرنس Bolognia داشته باشید. برای اطلاع از نحوه پاسخی دهی به سوالات و اطلاع از روند آزمون آسکی پوست و رفع دیگر چالش های موجود در این امتحان مهم و سرنوشت ساز برای آینده شغلی هر پزشک باید از تجربه و مهارت اساتید زبده و متبحر در امر آسکی که دارای مدرک بورد تخصصی پزشکی می باشند استفاده شود. داوطلبان باید از محصولات متنوع، همایش ها و دوره های آمادگی آزمون استفاده کنند.

معرفی محصولات آمادگی آزمون آسکی

قبل از اینکه هر نوع محصول آمادگی آزمون آسکی پوست را خریداری کنید، باید از سطح آموزشی موسسه ارائه دهنده آن محصول اطلاع داشته باشید. علاوه بر این باید محصولات زیر نظر اساتید هیات علمی طراحی و تولید شود. برترین و جامع ترین موسسه ارائه دهنده محصولات متنوع آموزش پزشکی کشوری موسسه رهپویان شریف است.

آمادگی آزمون آسکی پوست

داوطلبان آزمون بورد و آسکی پوست می توانند برای آمادگی و موفقیت در این امتحان دشوار و سرنوشت ساز از محصولات متنوع موسسه رهپویان شریف بهره مند شوند که شامل سری کتب کیمیا و اکسیر برای آمادگی امتحان بورد کتبی و همایش حضوری، دوره آنلاین آسکی و فیلم آسکی جهت آمادگی آزمون آسکی پوست می باشد.

از آنجایی که رشته پوست یا درماتولوژی چه در فضایی حقیقی ویزیت بیمار و چه در زمینه آسکی پوست مبتنی بر تصاویر است پیشنهاد می شود حتما در همایش و دوره های آمادگی آزمون شرکت کنید تا بتوانید سوالات خود را در مورد تصاویر و بیماران از اساتید سوال کنید.

سری کتب کیمیا و اکسیر پوست

همانطور که گفته شد این دو محصول جهت آمادگی آزمون بورد کتبی می باشد، در سری کتب کیمیا خلاصه مفهومی رفرنس و  سوالات آزمون ارتقا و بورد پنج سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی وجود دارد و در سری کتب اکسیر پوست سوالات ارتقا و بورد 10 سال گذشته بهمراه پاسخ تشریحی می باشد که داوطلبان می توانند با مطالعه این دو کتاب علاوه بر مرور رفرنس با سوالات متنوع نیز آشنا شوند و از نقاط ضعف و قدرت خود آگاهی پیدا کنند.

همایش آسکی

موسسه رهپویان شریف همه ساله پس از آزمون بورد کتبی پوست همایش حضوری با اساتید متبحر در زمینه آسکی و هیئت علمی دانشگاهها را برگزار می کند. در این همایش تمامی چالش هایی که ممکن است برای داوطلبان در روز آزمون رخ دهد توسط اساتید راهنمایی می شوند. همچنین مباحثی که احتمال بیشتری دارد که در آزمون آسکی پوست مطرح شود نیز تدریس می شود.

فیلم آسکی

برای بهره مندی تمامی داوطلبان پوست از همایش و دوره های مختلف آمادگی آزمون آسکی موسسه رهپویان شریف اقدام به ضبط دوره ها نموده تا داوطلبانی که حضور فیزیکی ندارند نیز بتوانند از این دوره استفاده کنند و سطح آمادگی خود را افزایش دهند. فیلم های آسکی پوست بصورت DVD در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

دوره آنلاین آسکی

دوره آنلاین آسکی هم سطح همایش حضوری می باشد با این تفاوت که شما میتوانید در هر مکان از این دوره بهره مند شوید و دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست. در دوره آنلاین آسکی پوست مباحث مهم و چالش های پیش روی داوطلبان مطرح می شود و اگر سوالی برای داوطلب پیش آمد میتوانید در کلاس آنلاین آن را مطرح کنید تا اساتید به سوال شما پاسخ دهند. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99 را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

osce dermatology

برنامه دوره آنلاین آسکی پوست در سال 99

در این دوره یک رویکرد سیستماتیک پاسخ به پرسش های آزمون بورد و آسکی مطرح می شود. همچنین سعی می شود سوالات مطرح شده مبتنی بر clue و یافته های مورد تاکید در قالب های پرسشی گوناگون و ادبیات مختلف مطرح شود مورد تحلیل قرار بگیرد. نکته دیگر در دوره آنلاین آسکی پوست 99 باتوجه به رویکرد جدید وزارتخانه مبنی بر تغییر قالب پرسش ها به سمت پرسش های با رویکرد Matching و Puzzle و تحلیل موقعیت با اشاره به این نوع پرسش ها صورت بگیرد تا پوشش کامل تری از فرم های محتمل قابل سوال نیز فراهم آید.

مباحثی که در این دوره مطرح می شود شامل موارد زیر می باشد.

ضایعات: پا، ناخن، صورت، دست، کودکان

ایمنوفلورسانس

سندرم ها

عفونت ها

در موسکوپی

ساعت تدریس در این دوره 10 الی 15 ساعت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *