آسکی قلب | چگونه میتوان در امتحان OSCE قلب به موفقیت رسید؟

آسکی قلب

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

در این مقاله قصد داریم در مورد آسکی قلب مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم که شامل: تعریف آسکی قلب، اهمیت آزمون آسکی، دلایل عدم موفقیت در آزمون OSCE، چگونه میتوان در امتحان آسکی قلب به موفقیت رسید؟ برای آمادگی آزمون باید چه اقداماتی را انجام داد؟ می باشد.

تعریف آسکی قلب

امتحان آسکی قلب یک ابزار قدرتمند برای ارزیابی مهارت های بالینی داوطلبان عزیز رشته قلب می باشد که پس موفقیت در این آزمون دشوار میتوانند مدرک بورد تخصصی را اخذ کنند. همانطور که میدانید برای دریافت جایگاه هیئت علمی نیاز به مدرک بورد تخصصی می باشد از همین رو داوطلبان رشته قلب که میخواهند عضو هیئت علمی شوند باید در آزمون بورد و آسکی قلب موفق شوند تا بتوانند به این جایگاه دست پیدا کنند.

در آزمون آسکی قلب شایستگی هر داوطلب بر اساس مهارت ها و تجربیات بالینی که در ارتباط با بیمار دارد سنجیده می شود. همه ساله این آزمون دقیق و هدفمند برای ارزیابی یکپارچه تعداد زیادی از داوطلبان رشته قلب توسط اساتید مطرح این رشته طراحی می شود و برای اخذ مدرک بورد باید آزمون های متنوعی را پشت بگذارید که شامل موارد زیر می باشد:

آزمون بورد کتبی: شامل 150 سوال چهار گزینه ای که داوطلبان باید به 70 درصد سوالات پاسخ صحیح دهند.

آزمون آسکی قلب: این آزمون دارای دو مرحله مجزا و بسیار مهم می باشد که تاکید روی مهارت های بالینی هر داوطلب دارد و شامل آزمون PMP و آزمون ایستگاهی می شود.

آزمون PMP: یک آزمون چند گزینه ای و دارای سوالات کیس محور است که در ابتدا یک شرح حال از بیمار در اختیار داوطلب قرار می گیرد و سپس با توجه به گزینه های وجود داوطلب باید اقدام به پاسخ دهی و انتخاب گزینه های صحیح کند. در انتخاب گزینه ها دقت داشته باشید که پس از انتخاب امکان تصحیح وجود ندارد و ممکن است طراح سوال در صورت پاسخ اشتباه امتیاز منفی را در نظر گرفته باشد.

آزمون ایستگاهی: امتحان ایستگاهی یا شفاهی آسکی قلب هر ساله دارای ایستگاه های مختلف و تجهیزات متفاوت می باشد در هر ایستگاه یک ناظر جهت امتیاز دهی به عملکرد داوطلبان وجود دارد.

اهمیت آزمون OSCE قلب

در امتحان آسکی قلب داوطلب باید بتواند بیمار را manage کند و زمانی میتواند مدرک بورد را اخذ کند که بتواند پازل های اطلاعاتی بیمار را جمع آوری کند و کنار یکدیگر قرار دهد تا به تشخیص و درمان برسد. داوطلب باید دارای قدرت استنتاج بالینی بسیار بالایی باشد تا بتواند در امتحان آسکی قلب موفق شود. برای بدست آوردن قدرت استنتاج بالینی علاوه بر تفکر و اندیشه باید با بیماران نیز ارتباط زیادی داشت. ممکن است داوطلبی در تست زنی بسیار مهارت داشته باشد اما عملا با بیمار ارتباط زیادی ندارد، این داوطلب نمیتواند امتیاز قابل قبولی را اخذ کند و پزشک توانمندی شود. از اهمیت امتحان OSCE و تمرینات آن میتوان به توانایی manage بیمار و اینکه در مورد یک بیمار چگونه باید فکر کرد و هنگام مقابله با بیمار چه اقداماتی را باید انجام داد اشاره نمود. برای آزمون آسکی قلب هرچقدر بیشتر تمرین داشته باشید علاوه بر اینکه در آزمون موفقیت می شوید توانایی شما در زمان ویزیت بیمار افزایش می یابد.

سوالات آزمون آسکی قلب

دلایل عدم موفقیت در آزمون OSCE

اصلی ترین دلیل عدم موفقیت در آزمون آسکی قلب مهارت بالینی کم می باشد. از طرفی بدلیل اهمیت این آزمون برای اخذ مدرک بورد و عضو هیئت علمی شدن داوطلبان دچار استرس می شوند و در حین آزمون اعتماد بنفس خود را از دست می دهند و درنتیجه نمیتوانند در این آزمون موفق شوند. از دیگر دلایلی که داوطلبان نمیتوانند در آزمون آسکی قلب موفق شوند میتوان به عدم تسلط روی مطالب حساس و کلیدی رفرنس Braunwald، ناتوانی در مدیریت بیمار، آشنا نبودن با روند و سوالات آزمون، داشتن اعتماد بنفس کاذب، عدم آشنایی با سوالات کیس محور PMP، فرصت یک یا دو روزه برای آمادگی آزمون و عدم آشنایی با تجهیزات مورد استفاده در آزمون اشاره نمود. سوالات اینجاست که چگونه میتوان در امتحان آسکی قلب به موفقیت رسید؟ در ادامه پاسخ این سوال را بررسی خواهیم کرد.

چگونه میتوان در امتحان آسکی قلب به موفقیت رسید؟

در ابتدای امر برای موفقیت در آزمون آسکی قلب باید دارای تجربه بالینی بسیار بالایی باشید، سپس باید با روند آزمون، کیس های مختلف و تجهیزات مورد استفاده در امتحان OSCE قلب آشنا شوید و بر روی مطالب مهم و کلیدی رفرنس Braunwald تسلط داشته باشید. همچنین برای موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز باید با نحوه پاسخ دهی به سوالات PMP آشنا باشید تا بتوانید در امتحان آسکی قلب موفق شوید. سوال اینجاست که چگونه میتوان از روند و سوالات آزمون، تجهیزاتی که در آزمون استفاده می شود مطلع شد؟ برای آمادگی آزمون باید چه اقداماتی را باید انجام داد؟ چگونه میتوان در آزمون بورد کتبی موفق شد تا به آزمون آسکی رسید؟ در پاسخ به این دو سوال باید از محصولات آمادگی آزمون OSCE رشته قلب استفاده کنید.

محصولات آمادگی آزمون آسکی قلب

قبل از خرید محصولات آزمون آسکی قلب باید از موسسه ارائه دهنده محصولات اطمینان خاطر حاصل کنید که دارای تجربه بالا و محصولات متنوع باشد و محصولاتی که ارائه می دهد زیر نظر اساتید متبحر در زمینه آسکی قلب باشد. برترین موسسه کشور در زمینه ارائه محصولات متنوع آمادگی آزمون آسکی قلب موسسه رهپویان شریف می باشد که دارای تجربه 12 ساله در ارائه محصولات مختلف زیر نظر اساتید هیئت علمی و رتبه بورد می باشد و دارای سطح کیفی بسیار بالایی است. محصولات این موسسه جهت آمادگی آزمون بورد کتبی و آسکی قلب می باشد شامل موارد ذیل است.

 1. کتاب کیمیا و اکسیر
 2. کلاس یا همایش آسکی
 3. فیلم آسکی
 4. آزمون شبیه ساز PMP
 5. دوره آنلاین آسکی

آمادگی آزمون OSCE cardiology

کتاب کیمیا و اکسیر

برای موفقیت در آزمون کتبی بورد باید بر روی مباحث حساس و کلیدی رفرنس Braunwald تسلط داشته باشید از این رو مطالعه رفرنس اصلی که به زبان انگلیسی و دارای حجم بالایی است بسیار دشوار است. موسسه رهپویان شریف برای آسودگی خاطر داوطلبان اقدام به طراحی و تولید کتاب های کیمیا و اکسیر برای آمادگی آزمون کتبی بورد نموده است. در سری کتاب های کیمیا رشته قلب خلاصه مفهومی از رفرنس Braunwald وجود دارد و در انتهای هر فصل سوالات مربوط به همان فصل بهمراه پاسخ تشریحی ارائه شده است برای اینکه داوطلبان ابتدا با سوالات سال های قبل آشنا شوند و سپس از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی پیدا کنند. سری کتاب های اکسیر قلب شامل سوالات 10 سال اخیر آزمون ارتقا و بورد بهمراه پاسخ تشریحی می باشد که برای آمادگی آزمون بورد کتبی بسیار مناسب می باشد.

کلاس یا همایش آسکی

با سابقه ترین و جامع ترین  برگزار کننده کلاس و همایش های آسکی قلب در کشور که همه ساله بعد از آزمون کتبی بورد کلاس های آسکی را با سطح کیفی بسیار بالا برگزار می کند موسسه رهپویان شریف می باشد، در همایش همه ساله این موسسه اساتید متبحر در زمینه آسکی قلب حضور دارند و تمامی چالش هایی که ممکن است برای داوطلبان بوجود آید را مطرح می کنند.

فیلم آسکی

در گذشته داوطلبان پس از برگزاری همایش OSCE قلب دیگر نمیتوانستند از کلاس بهره مند شوند از این رو موسسه رهپویان شریف برای آمادگی داوطلبان و بهره گیری از کلاس های آسکی در طول سال اقدام به ضبط همایش های آسکی قلب نموده تا داوطلبان بتوانند در هر زمان و مکان از محتوای کلاس ها بهره مند شوند و سطح آمادگی خود را افزایش دهند.

آزمون شبیه ساز PMP

همانطور که بیان شد از دلایل عدم موفقیت در آزمون PMP نحوه پاسخ دهی به سوالات  کیس محور این آزمون دشوار و عدم آشنایی با سوالات است. به همین خاطر موسسه رهپویان شریف اقدام به طراحی آزمون شبیه ساز PMP  نموده تا داوطلبان بتوانند با چالش های که ممکن است در این آزمون رخ دهد آشنایی داشته باشند. جهت استفاده از آزمون شبیه ساز PMP  با شماره 02166908000 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

دوره آنلاین آسکی

دوره آنلاین آسکی قلب را میتوانید در هر مکانی استفاده کنید سطح کیفی این دوره مانند همایش های همه ساله موسسه رهپویان شریف است که در آن مباحث کلیدی و پرتکرار رفرنس Braunwald، روند آزمون، سوالات و تجهیزات بکار رفته در آزمون آموزش داده می شود. در دوره آنلاین آسکی امکان پرسش از اساتید وجود دارد و در هنگام آموزش بصورت آنلاین میتوانید سوالات خود را از استاد بپرسید تا ایشان پاسخ شما را بدهند این امکان در فیلم های آسکی قلب فراهم نمی باشد. تعدادی از داوطلبان اذعان دارند که نیازی به دوره آنلاین نیست و ما همان فیلم آسکی را مشاهده می کنیم. در این باره باید گفت در دوره آنلاین آسکی قلب مباحث طبق آزمون آسکی همان سال بیان می شود و امکان پرسش از اساتید نیز فراهم است اما در فیلم آسکی این امکان وجود ندارد. در ادامه نتایج نظر سنجی از داوطلبان کلاس آنلاین و برنامه دوره آنلاین آسکی سال 99 در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

نمونه سوالات آزمون آسکی

برنامه دوره آنلاین آسکی قلب سال 99

در این دوره سعی شده مباحث مهم و پرتکرار تدریس شود. برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آنلاین آسکی قلب 99 به قسمت تماس با ما مراجعه کنید. مهمترین مباحث تدریس شده در دوره آنلاین آسکی قلب شامل موارد زیر است:

 • Angiography
 • Congenital
 • Echo
 • آموزش جامع تراسه خوانی EPS از basic تا آمادگی بورد

تراسه خوانی eps:

 • انواع تراسه های pacing
 • نحوه تشخیص محل بلوک های قلبی
 • نحوه تشخیص انواع اریتمی قلبی فوق بطنی (AVNRT, AVRT, AT, SNRT,…)
 • نحوه تشخیص اریتمی های بطنی
 • شیوه های فرمولیزه شده خواندن کلاسیک تراسه های EPS

نوار قلب ECG و عکس قفسه سینهCXR  که حدود ۵۰ نمره در آزمون بورد شفاهی قلب و عروق را به خود اختصاص می دهد.

 • مباحث تفسیرنوار قلب (ECG )
 • عکس قفسه سینه (CXR )
 • توضیح نکات کلیدی و مثال های گوناگون و فراوان به سبک بورد شفاهی ارایه می شود

مدت زمان تدریس در این دوره 10 الی 14 ساعت می باشد.

                                                      با آرزوی موفقیت در امتحان OSCE قلب 99 برای داوطلبان عزیز این رشته

کارگاه آنلاین آمادگی آزمون آسکی رشته قلب

[fusion_button link=”https://drsharif.org/product/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d8%b3%da%a9%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%82%d9%84%d8%a8″ text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]کلیک کنید.[/fusion_button]

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *