برنامه مطالعاتی خوب برای آزمون بورد، مثل نسخه‌پیچی دارو برای مریض است

برنامه‌ریزی برای آزمون بورد

«یکی از سختی‌های دوران رزیدنتی، حضور مداوم 12 ساعته ما در طب اورژانس برای ویزیت بود، بدون اینکه غذایی بخوریم یا حتی فرصت رفتن به سرویس بهداشتی داشته باشیم.» این را «دکتر آرمان حاکمی برآبادی» رتبه سه آزمون بورد تخصصی ۱۴۰۰ در رشته طب اورژانس به طب شریف می‌گوید: «اگرچه الان به مدد واکسیناسیون اوضاع  خیلی بهتر شده، اما آن زمان از لحاظ روحی شرایط خیلی بدی داشتیم. مخصوصا که تخت‌های افراد فوت شده را در حیاط می‌چیدند.»

از نظر او برنامه مطالعاتی خوب مثل نسخه‌پیچی دارو برای مریض است و نمی‌توان برای هر تبی، استامینوفن تجویز کرد: «ابتدا باید هدف را مشخص کرد که می‌خواهی طبیب باشی، عالم باشی یا به دنبال رتبه؟ کار علمی خوب و مناسب برای ویزیت مریض در یک صورت به‌دست می‌آید که خیلی تلاش کرده باشی. این واژه خیلی که می‌گویم، برای من یک ساعت است و برای دیگری 2 ساعت و این زمان بستگی مستقیم به هدف، توانایی و علاقه دارد. اگر شما علاقه داشته باشید، تایم و زمان برای شما مهم نیست و اگرعلاقه نداشته باشید، حتی یک ساعت مطالعه برای شما زجرآور است. برنامه‌ریزی هم به این شکل است و برای فرد به فرد متغیر است.»

توصیه دکتر حاکمی به دستیاران سال نخست در یک کلمه، خلاصه‌نویسی است: «اگر رزیدنت‌ها برای آزمون بورد درس می‌خوانند، درواقع برای خودشان می‌خوانند و نباید به امید این باشند که این رتبه برای آنها نان و آب شود. داوطلبان باید برای ارضای روحشان درس بخوانند. برای اینکه خدمتی کرده و مریضی را با سواد خود، از جایی بیرون کشیده باشند.»

  «دکتر محمدمعین میرحسینی» رتبه برتر آزمون بورد: اصلی‌ترین دغدغه رزیدنت‌ها مباحث مالی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *