ای کاش به جای کار کشیدن از رزیدنت‌ها، به آموزش آنها بها می‌دادند

مشکلات رزیدنت‌ها

«دکتر حمیدرضا صمدپور» نفر برتر آزمون بورد تخصصی ۱۴۰۰ رشته بیهوشی در گفت‌وگو با طب شریف ضمن اشاره به سختی‌های دوران رزیدنتی، گفت: «دوران رزیدنتی که این روزها بحث آن خیلی مفصل هست و در شبکه‌های اجتماعی هم بازخوردهای زیادی داشته است، واقعا دوران سختی است. از هر لحاظ که بخواهیم حساب کنیم سخت است و تا وارد این مرحله و شرایط نشویم، نمی‌توانیم به سختی آن پی ببریم. درواقع شاید مشکلات آن از بیرون مشخص نباشد. کشیک‌های کاری بسیار بالا، حقوق‌های پایین، فشار کاری، فشار سال بالایی‌ها و فشار دانشگاه، بیمارستان و چرخاندن بیمارستان‌های کشور در حال حاضر روی دوش رزیدنت‌هاست. شاید بهتر بود جنبه آموزشی رزیدنت‌ها را بالا می‌بردند و به جای اینکه بیشتر در بخش درمان از آنها کار بکشند، مقداری به آموزش آنها بها می‌دادند.»

وی ضمن گلایه از اینکه برای رزیدنت‌ها حق بیمه‌ واریز نمی‌شود، تصریح کرد: «این شخص به مدت ۷ سال دوران عمومی را گذرانده و اکثر آنها به مدت دو سال طرح رفته‌اند و حداقل یک سال هم برای ورود به این دوره درس خوانده‌اند. یعنی حداقل ۳۰ تا ۳۲ سال سن دارند و ممکن است تشکیل خانواده داده باشند. رزیدنت‌های ما نه بیمه دارند، نه حقوق کافی و نه امنیت شغلی. جالب است که بدانید همه مسئولیت با خودمان است اما زمانی که بیمه می‌شویم، حق بیمه را بیمارستان پرداخت نمی‌کند و می‌گوید باید خودتان پرداخت کنید.»

دکتر صمدپور ضمن یادآوری تاثیرات بد شیوع کرونا در زندگی و معیشت رزیدنت‌ها، خاطرنشان کرد: «شاید دوران رزیدنتی ما به ۲ قسمت قبل از پاندمی و بعد از آن تقسیم می‌شود. یادم می‌آید که ما اوایل سال سوم رزیدنتی بودیم که کرونا شیوع پیدا کرد و تقریبا بهمن 98 و فروردین 99 بود که در اوج درگیری با کرونا بودیم. تصور کنید رزیدنتی که از کرونا، نحوه انتقال آن و اینکه چگونه می‌تواند از آن پیشگیری کند، اطلاعی ندارد و می‌ٔبیند که همه همکاران و همشهریان او در حال فوت هستند، چه می‌کشد؟ ما در بخش آموزش بودیم و قبل از آن کلی فشار روی ما بود. چرخاندن اتاق عمل، مشاوره بخش‌ها و … به عهده ما بود.»

وی ادامه داد: «در کنار همه اینها به علاوه کارهای روزمره، ناگهان به ما گفتند به بخش‌های کرونا بروید و در آنجا مشغول به ادامه فعالیت باشید. در روزهای بار روانی پاندمی که تمام مردم از ترس و واهمه از منزل بیرون نمی‌‌آمدند، تنها افرادی که مجبور بودند از منزل خارج شوند، کادر درمان و رزیدنت‌ها بودند که البته تجهیزاتی هم نداشتند. تصور کنید به یکباره اپیدمی آمد و کسی نمی‌دانست چطور وارد بدن می‌شود و چطور درمان می‌شود، بچه‌های ما بدون هیچ چشم‌داشتی در صف اول کرونا قرار گرفتند و من به نمایندگی از همه تشکر می‌کنم. وقتی فکرش را می‌کنم می‌بینم که همگی در این مدت زحمت کشیدند.»

دکتر صمدپور اظهار کرد: «همچنین بحث آموزش رزیدنت‌ها در این دوران لطمه زیادی خورد و زمانی باقی نماند که بتوان آن را جبران کرد. شرایط آن‌قدر بد بود که واقعا نمی‌دانستیم قرار است چه اتفاقی بیفتد. در شرایطی که همه کشته و شهید می‌شدند و از بین ما می‌رفتند، درس خواندن چه فایده‌ای می‌توانست داشته باشد؟ آموزش در آن شرایط اولویت بعدی و یا شاید اولویت دوم و سوم ما بود.»

  معاون آموزش وزیر بهداشت در پاسخ به سوال طب شریف: در برخی رشته‌های تخصص، جذابیت‌های مالی ایجاد و آنها را استریت می‌کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *