آیا از سال اول دستیاری می‌توان برای آزمون بورد مطالعه کرد؟

مطالعه در سال اول دستیاری

«دکتر آیدین جمشیدبیگی» از نفرات برتر آزمون بورد تخصصی رشته جراحی عمومی سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با طب شریف، گفت: «به نظر من سال اول دستیاری را باید از سال دوم و چهارم کمی تفکیک کرد. چون مشغله کاری رزیدنت زیاد است و تقریبا نیمی از ماه را کشیک و نیمی را پست کشیک بوده و لذا آن توان و انرژی و تمرکز فکری لازم برای اینکه به صورت طبقه بندی شده و کلاسیک با برنامه‌ریزی درست مطالعه کند، عملا مقدور نخواهد بود و همه رشته‌ها خواه ناخواه در سال اول درگیر این مسائل پیچیده و سخت دوران رزیدنتی هستند.»

وی تصریح کرد: «خود من حتی در سال اول، از تایم‌هایی که می‌توانستم و از ‌گپ‌هایی که در کشیک ایجاد می‌شد، استفاده می‌کردم. گاهی آن مطالبی را که قرار بود برای فردا بخوانم، سعی می‌کردم حداقل از طریق موبایل در سایت‌های مختلف یا خود کتابی که درموبایل داشتم، دنبال کنم. چون فرصت مطالعه نداشتیم که بخواهم جایی بنشینم یا به کتابخانه‌ای بروم. لذا سعی می‌کردم حداقل یک دور آن مطالب مهم را ببینم و بخوانم. اگر هم روز پنجشنبه یا جمعه‌ای بود که کشیک نبودم و تایم بیشتری داشتم، سعی می‌کردم با برنامه‌ریزی از قبل به مطالب خیلی مهم که کیس‌های آن را در طول یک سال بیشتر می‌دیدیم، مسلط شوم.»

دکتر جمشیدبیگی افزود: «از سال دوم به بعد برنامه‌ریزی به طور کلی فرق می‌کند، وقت رزیدنت آزادتر می‌شود و می‌تواند با برنامه‌ریزی بهتر و هدفمندی بیشتری درس بخواند و به بخش برود. اگر رشته جراحی است، به اتاق عمل برود یا به زندگی شخصی برسد. من به تدریج از سال دوم با هدفمندی بیشتری شروع کردم و غالب برنامه‌ریزی من بر اساس کتاب‌های رهپویان شریف بود که واقعا برای من مثمر ثمر بود و به من کمک می‌کرد. در کنار آن نیز هیچ‌وقت از کتاب‌های اصلی خودم غافل نمی‌شدم.»

وی خاطرنشان کرد: «به نظر من امتحان بورد مثل یک امتحان عادی بود که قرار بود در سال آخر رزیدنتی در آن شرکت کنم و آن را بگذرانم. اما دوستان نزدیک و حتی همسرم که سال قبل جزء رتبه ۱۰ درصد برتر رشته زنان و زایمان بودند، تاثیرات زیادی روی من گذاشتند و باعث شدند انگیزه من دوبرابر شود و با یک برنامه‌ریزی درست، حتی زندگی شخصی، اجتماعی کار و بیمارستان، همه در یک چهارچوب خاص بود.»

این رتبه برتر آزمون بورد ادامه داد: «اگر کسی بخواهد برای رتبه، چه ۱۰ درصد و چه ۵ درصد تلاش کند و به هدف نهایی خود برسد، کار خیلی سختی در پیش ندارد. مخصوصا اگر در ۲ سال آخر یعنی سال سوم و چهارم بچه‌ها بخواهند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند، حتما به هدفی که در ذهن دارند، می‌رسند. سال چهارم به خاطر نزدیکی به امتحان، برنامه‌ریزی خاص خود را دارد. من خودم اینطور بودم و می‌دانم همه بچه‌هایی که رتبه آوردند، در چند ماه آخر همه فکر و ذکرشان این امتحان بود. دقیقا مثل فضای کنکور سراسری که همه ما در آن شرکت کردیم و می‌دانیم که چه حال و هوایی دارد.»

وی با تاکیدبر اینکه داوطلب باید یک برنامه‌ریزی درست، در یک چارچوب درست و مشاوره‌های خیلی خوب داشته باشد، تصریح کرد: «خوشبختانه در مورد من ۲ نفر از رزیدنت‌های سال بالای خودم که سال قبل و سال قبل‌تر جزء رتبه‌های برتر بودند و همسرم در کنارم بودند و در برنامه‌ریزی کمک زیادی به من کردند. بچه‌ها باید تلاش کنند که مشاوره‌های خوبی داشته باشند. سعی کنند افرادی که می‌خواهند با آنها مشورت کنند افرادی باشند که از نظر فکری و ذهنی، حتی خوابیدن و بیدار شدن و غذا خوردن به آنها خط دهند. خود من همیشه در شرایطی که استرس داشتم، برای آرام شدن خودم سعی می‌کردم از این بچه‌ها استفاده کنم. یعنی می‌پرسیدم شما که در این شرایط قرار می‌گرفتید، چه کارهایی می‌کردید. پاسخ به این سوال واقعا کمک می‌کرد و برای من مثل داروی آرام بخش بود. منظورم این است که سعی کنند در همه جنبه‌ها از افرادی که مشاوره می‌گیرند، افرادی باشند که تاپ لیست آن شرایط باشند. واقعا کاری ندارد و اگر برنامه‌ریزی هدفمند باشد هیچ کاری ندارد.»

  معاون آموزش وزیر بهداشت در پاسخ به سوال طب شریف: در برخی رشته‌های تخصص، جذابیت‌های مالی ایجاد و آنها را استریت می‌کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *