team based learning

سیستم آموزش TBL چیست؟
سالهاست که در سراسر جهان از سیستم آموزشی (Team Based Learning) TBL خصوصا کشورهایی مانند ژاپن استفاده می شود و هدف از آن، حضور موثر تمام کاربران در فراید یادگیری است. در این سیستم، تکالیف مشخصی به اعضا داده می شود و ایشان سعی می کنند که با انجام تکالیف، نتایج را در اختیار سایر اعضای گروه بگذارند. مهمترین مزایای این روش مطالعاتی شامل: کاهش زمان مطالعه فردی، رفع اشکال دایمی توسط سایر اعضا، تثبیت بهتر مطالب در حافظه، پاسخ به سوالات کاربران توسط یکدیگر و مهمتر از همه نظارت، ارزیابی و منتورینگ توسط اساتید زبده است.

جناب آقای دکتر شریف ریاست موسسه رهپویان شریف

برگزاری TBL دستیاری
موسسه رهپویان شریف بعنوان پرچمدار این حوزه قصد دارد برای اولین بار در تاریخ آموزش پزشکی ایران در سطح رزیدنتی، اقدام به دایر نمودن کارگروه های مجازی آمادگی بورد تخصصی نماید تا خلاء موجود در آموزش دستیاران را رفع نموده و به ایشان کمک کند تا بتوانند راحت تر از گذشته برای یکی از سرنوشتسازترین آزمونهای حوزه پزشکی آماده شوند. این کارگروه ها از ابتدای دیماه 1400 در 18 رشته و به مدت 5 ماه آغاز به کار خواهند کرد و برای هر کارگروه از حضور یکی از اساتید صاحبنام و باتجربه بعنوان منتور بهره برده خواهد شد که ضمن پاسخگویی سوالات در طول ماه، در انتهای هر ماه نیز با برگزاری مجموعه کلاسهای رفع اشکال اقدام به پاسخگویی سوالات دستیاران خواهند نمود. ویدیوی این کلاسها و مجموعه سوالات و پاسخها بهمراه سایر مستندات ضبط و تدوین خواهد شد تا دستیاران گرامی بتوانند آنرا بارها مرور کنند. حضور در کارگروه ها رایگان است و داوطلبین می توانند بدون پرداخت هزینه سوالات خود را از اساتید بپرسند و از مستندات کارگروه ها استفاده کنند لیکن با توجه به اینکه برگزاری کلاسها شامل هزینه های جاری است، مبالغی برای آن درنظر گرفته خواهد شد که البته سعی می شود تا جای ممکن زیاد نباشد.

team based learning

نحوه برگزاری:

  1. جهت سهولت داوطلبان، از پلتفرم عمومی تلگرام برای تشکیل کارگروه ها استفاده خواهد شد تا نیازی به نصب اپلیکیشن خاصی نداشته باشند و به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند.
  2. در ابتدای هر ماه، برخی سرفصلهای رفرنس جهت مطالعه اعلام می شود تا داوطلبین به مطالعه آنها پرداخته و چنانچه سوالی داشتند با ادمین کارگروه مطرح کنند. (این سرفصلها منطبق با کتب کیمیای موسسه رهپویان شریف نیز هست و داوطلبینی که قبلا کتب کیمیا را تهیه کرده اند می توانند آنرا مطالعه نمایند)
  3. هر گروه یک نفر ادمین حضور خواهد داشت که سوالات را از حاضرین در کارگروه جمع آوری کرده و به استاد می دهد تا پس از پاسخگویی توسط استاد، جوابها را در کارگروه قرار دهد.
  4. در پایان هر دوره، آزمونی از همان فصولی که اعلام شده بود (مطابق نظر استاد) اخذ می شود تا دستیاران گرامی بتوانند میزان آمادگی خود را محک زده و نقاط ضعف ود را رفع نمایند. این آزمونها محدودیتی از نظر دفعات شرکت در آن را نداشته و هر بار برای داوطلبین کارنامه مجزا صادر می شود. همچنین پاسخنامه تشریحی-تحلیلی نیز در اختیار داوطلبین قرار خواهد گرفت (این بند شامل تهیه اشتراک است).
  5. در پایان هر ماه، پکیج هایی از سوالاتی که پرسیده شده بهمراه پاسخها تهیه شده و جهت حفظ امنیت، از طریق اپلیکیشن موسسه در اختیار داوطلبین قرار خواهد گرفت. همچنین کلاس رفع اشکال نیز در همین محیط برگزار شده و ضبط خواهد شد و پس از تدوین در اختیار دستیاران قرار می گیرد (این بند شامل تهیه اشتراک است).

سرکار خانم دکتر خامی مدیریت تحقیق و توسعه

خلاصه ی کلام:
یکی از مفیدترین و ثمربخش ترین راهکارها برای فراگیری حجم قابل توجه نکات کلیدی و سرفصلهای رفرنس، بهره گیری از سیستم TBL یا Team based learning است. در این طرح که توسط موسسه رهپویان شریف اجرا شده است، دستیاران هر رشته با عضویت رایگان در گروه های تخصصی اقدام به تقسیم فصول رفرنس در بین اعضا و مطالعه ی گروهی می کنند تا اینگونه در زمان مطالعه ی خود صرفه جویی کرده و بازده به مراتب بهتری را دریافت کنند. یکی از مهمترین نکات در این طرح، نظارت اساتید تراز اول هر رشته بر گروه ها و پاسخ به سوالات دستیاران است و در پایان هر ماه، کلاس رفع اشکال توسط استاد برگزار می گردد.

سرکار خانم بیگلری سرپرست مشاورین فروش

لینک ورود به کارگروه ها:
شما به آسانی می توانید با کلیک بر روی لینکهای زیر وارد کارگروه تلگرام مختص رشته خود شده و در آنها عضو شوید. تمام خدمات معرفی شده در فوق از طریق کانالهای تلگرام که در ذیل اعلام شده اند ارائه خواهد شد. (قبل از کلیک بر روی لینکهای زیر، از روشن بودن فیلترشکن خود اطمینان حاصل فرمایید)

رشته داخلی رشته زنان رشته جراحی
رشته رادیوتراپی رشته زوانپزشکی رشته عفونی
رشته طب فیزیکی رشته پوست رشته گوش و حلق و بینی

رشته قلب رشته اطفال رشته طب اورژانش
رشته ارتوپدی رشته رادیولوژی رشته طب اورولوژی
رشته نورولوژی رشته پاتولوژی رشته بیهوشی