لوگو رهپویان شریف

021-66908000

در این مقاله سعی خواهد شد  مطالبی را در مورد آزمون آسکی شرح دهیم

OSCE چیست

OSCE مخفف Objective Structured Clinical Examination یک ابزار ارزیابی بر پایه عینی واستاندارد می باشد که درآن آزمون شوندگان در چرخه ای ازایستگاه ها با زمان ثابت ومحدود گردش میکنند ودریک محیط شبیه سازی شده عملکرد آنان مورد ارزیابی قرارمیگیرد.

: Objective محتویات آزمون و روش های امتیاز دهی به طور استاندارد و توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی تعیین می گردد. هر ایستگاه معاینه با هدف تمرکز بر حوزه ای از مهارت بالینی طراحی شده است.

: Structuredاز تمامی داوطلبان بصورت ساختار یافته آزمون گرفته می شود و سطح مطالب برای تمامی داوطلبان بصورت یکسان می باشد.

: Clinical در هر ایستگاه شرایط واقعی بالینی وجود دارد تا دانش و توانایی های بالینی داوطلبان مورد ارزیابی قرار گیرد. برای مثال: ملاقات با بیمار، معاینه بیمار، دستورالعمل پذیرش یا ترخیص و… صورت میگیرد.

: Examination صلاحیت داوطلبان را با استفاده از دو آزمون کتبی و بالینی مورد ارزیابی قرار می دهد.

تاریخچه آسکی

مفهوم OSCE در اصل در سال 1979 توسط پروفسور رونالد هاردن از دانشگاه داندی اسکاتلند در مقاله ای با عنوان: ارزیابی صلاحیت بالینی با استفاده از یک آزمایش بالینی ساختاریافته عینی (OSCE) مطرح شد  و به تدریج در بیش از 50 نقطه از جهان اجرا می شود.

هدف از آزمون آسکی

اصولا هدف از آزمون آسکی ارزیابی دستیاران (رزیدنت ها) در چند حیطه می باشد: دانش، نگرش و مهارت.

بطور خلاصه دانش یا همان Knowledge میزان دانسته ها می باشد.

Attitude نحوه نگرش شما بعنوان پزشک متخصص به بیمار، مشکلات وی و اینکه چه میزان به مشکلات بیمار گوش می دهید می باشد. مثلا اینکه با بیمار چگونه صحبت می کنید چه روشی برای درمان یا تشخیص بیمار کاهش سطح هوشیاری بر می گزینید یا چیزهایی شبیه به این.

مهارت یا Skill همان توانایی شما در انجام کارهاست. معمولا توانمندی رزیدنت ها در حیطه مهارت با چندین  روش سنجیده می شود. مانند روش داپس DOPS

DOPS چیست

مشاهده مستقيم مهارتهاي عملي (Direct Observation of Procedural Skills)

روشی اختصاصی براي ارزيابی مهارتهاي عملی دستیاران و دادن بازخورد به ايشان است كه با مشاهده مستقيم فراگير در حين انجام يكی از فنون تشخيصی درمانی در محيط واقعی و ارزيابی عملكرد وي به صورت كتبی انجام می گيرد. اين روش ترجيحا براي ارزشيابی مهارتهاي عملی بكار می رود و نه مهارتهاي مشاوره اي. در اين روش، فعاليتهاي يك رزیدنت، توسط ارزياب آموزش ديده مشاهده و ارزيابی می شود.

آسکی نیز همانند داپس یکی از بهترین روشهای ارزیابی مهارت می باشد زیرا همانند داپس با حضور دستیار و استاد اتفاق می افتد. تفاوتهای اصلی آن با داپس این است که سنجش داپس در محیط واقعی است با بیمار واقعی که بطور طبیعی استرسها و مسائل خودش را دارد ولی در آسکی همه چیز از پیش آماده می شود و از بیمار نما یا حتی کسی که یک بیماری را دارد استفاده می شود، در برخی مواقع از مولاژ، مانکن یا حتی کامپیوتر کمک گرفته میشود، هرچند محیط مثل داپس واقعی نیست ولی برای ارزیابی توانایی مهارتی رزیدنت ها ارزش بالایی دارد.

درآزمون آسکی چه چیزی ارزیابی می شود؟

گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی بیمار

شیوه مهارتهای ارتباطی رزیدنت با بیماران و خانواده آنها

توانایی جمع بندی کردن و مستند نمودن یافته ها

توانایی مطرح نمودن تشخیص افتراقی

توانایی برنامه ریزی برای درمان بیمار

توانایی انجام مهارتهای بالینی

 

آزمون آسکی چگونه برگزار می گردد؟

  یک ساعت قبل از برگزاری همه چیز توسط برگزار کنندگان چک می شود.

  دستیاران 15 دقیقه قبل از شروع آزمون به اطاق قرنطینه می روند.

به هریک از دستیاران  شماره ای داده می شود.

مسیر حرکت دستیاران با فلش مشخص می گردد.

زمان یک دقیقه برای جابجایی و خواندن راهنمادر نظر گرفته خواهد شد

 

روش اجراي آزمون  آسکی

: آزمون آسکی شامل حدود 15 تا 20 ایستگاه است هر ایستگاه 5-4 دقیقه زمان می برد. تمام ایستگاه ها را باید بتوان در زمان مشابه اي پاسخ داد. دستیاران در تمام ایستگاه ها می چرخند و هنگامی که به ایشان علامت داده می شود باید به ایستگاه بعدي بروند. از آنجایی که ایستگاه ها به هم مربوط نیستند. دانشجویان می توانند از هرکدام از ایستگاه ها شروع کنند و چرخه را تکمیل نمایند. بنابراین براي 15 ایستگاه هر کدام 4 دقیقه، 15 رزیدنت می توانند طی یک ساعت آزمون را به اتمام برسانند در هر ایستگاه براي ارزیابی، یک جزء از توانایی بالینی طراحی شده است. در برخی ایستگاه ها که ایستگاه مهارتی می باشد از دانشجویان خواسته می شود کارهایی براي بیمار انجام دهند. در تمام ایستگاه ها، ناظرین به همراه چک لیستی، عملکرد دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند. در سایر ایستگاه ها به نام ایستگاه پاسخ، دانشجو باید به سئوالات ذهنی و یافته هاي شخصی خود از ایستگاه هاي مهارت قبلی، پاسخ دهد.

 

راهکار آمادکی آزمون آسکی

تقریبا غیر ممکن است که همه ی متقاضیان بتوانند بر تمام منابع معرفی شده برای آزمون، تسلط کامل داشته باشند و همین مسئله باعث نگرانی داوطلبین آزمون آسکی OSCE شده است. هر ساله تعداد متقاضیان در آزمون آسکی رو به  افزایش است و متاسفانه بسیاری از داوطلبین، با عدم موفقیت های پیاپی در این آزمون، از شرکت در آن برای همیشه محروم می شوند از سویی آینده ی شغلی متخصصین نیز در گروی موفقیت در این آزمون است. بنابراین  برای کسب آمادگی بیشتر، برنامه ریزی دقیقی مورد نیاز می باشد.

یکی از مفیدترین راه ها، بررسی نکات کلیدی، سوالات و سرفصلهای پرتکرار در ادوار گذشته است. البته باید در نظر داشت که این سرفصلها هر از چند گاهی دچار تغییرات عمده ای می شوند که شناسایی سرفصلها را بسیار دشوار می سازد. همچنین با توجه به مشغله های همیشگی جامعه پزشکان، آمادگی برای این آزمون در خلال فعالیتهای روزانه سخت به نظر می رسد پس باید به دنبال راهکاری بود که ضمن کاهش زمان مطالعه، به نتایج مطلوبی دست یافت. یکی از بهترین راهکارها برای این منظور، شرکت در کارگاه های آمادگی آزمون OSCE است.

از ویژگی های دوره های آمادگی آسکی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • استفاده از اساتید برجسته و رتبه برتر سالیان گذشته
 • برگزاری دوره آنلاین آسکی با محوریت PMP&KFP
 • پکیج کامل آسکی آسکی شامل فیلم آموزشی (رهبورد)،فیلم آسکی و کتاب آسکی
 • پوشش کلیه مباحث مورد سوال در همایش آسکی
 • تاکید ویژه بر مباحث سوال خیز و پر تکرار

با شرع پاندمی کرونا در سراسر جهان که لاجرم کشور عزیزمان ایران را نیز در بر گرفته است، سیستم های آموزش پزشکی نیز، دچار کاستی هایی گردیده است.

باید در نظر داشت دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور از امکانات آموزشی تخصصی همسانی برخوردار نمی باشند بنابراین بهترین راهکار بهره گیری از آموزش های آنلاین می باشد. از دیگر مزایای آموزشهای آنلاین می توان به استفاده در تمام ساعات شبانه روز، هزینه های به مراتب پایینتر، امکان مشاهده چندین باره، استفاده در هر نقطه از جهان، ساعات برگزاری کوتاهتر ضمن بیان تمام مطالب کارگاه های حضوری، بهره گیری از زبده ترین اساتید و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

موسسه رهپویان شریف سالیان متمادی است که با برگزاری دوره های آمادگی آزمون آسکی در خدمت شما بزرگواران می باشد

حمایت های گسترده و استقبال بی نظیر شما عزیزان از اولین دوره کارگاه های آنلاین آمادگی آزمون آسکی، موسسه رهپویان شریف را بر آن داشت که امسال نیز دومین دوره کلاس های آمادگی آزمون را به همین شیوه (آنلاین) برگزار نماید.

مزایای کلاس های آنلاین آسکی

 1. 1. همایشی در منزل

با توجه به اینکه شرکت‌‌کنندگان دوره‌های مجازی اغلب از منزل و با استفاده از رایانه شخصی خود در رویداد شرکت می‌کنند، در شرایط راحت‌تری از لحاظ فیزیکی (لباس راحت، شرایط مناب دماو….) و به دور از کرونا قرار دارند ؛ این موضوع می‌تواند بر آموزش و یادگیری آسان‌تر تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

 1. 2. استفاده راحت‌تر از تجهیزات مرتبط با دوره آموزشی

دیگر نیازی به استفاده از لپ تاب برای شرکت در دوره نیست و داوطلب دغدغه ای از لحاظ شارژ و حمل و نقل و …. نخواهد داشت، چرا که همه تجهیزات در منزل آماده هستند و به راحتی می‌توان تنها با یک گوشی موبایل و یا تبلت از شرکت در دوره آموزشی مجازی بهره برد.

 1. 3. یادگیری با تمرکز و تسلط بالاتر

بسیاری از اوقات، شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی حضوری از سر و صداها و یا رفت و آمد سایر شرکت‌کنندگان در حین دوره به محل دوره آموزشی گله‌مند هستند و این شرایط را به عنوان مانعی برای دستیابی به تمرکز و تسلط بالا می‌دانند. با شرکت در دوره‌های آموزشی مجازی، دیگر این مشکلات وجود نخواهد داشت و افراد در اوج تمرکز و تسلط می‌توانند در کلاس درس حضور پیدا کنند و مطالب را به طور کامل فرا بگیرند.

 1. 4. صرفه‌جویی در زمان

با شرکت در دوره‌های آموزشی مجازی، دیگر لازم نیست که شرکت‌کنندگان زمان زیادی را جهت رفت و آمد به محل برگزاری دوره آموزشی، آماده‌سازی شخصی جهت حضور در بیرون از منزل و دیگر موارد صرف نمایند.

 1. 5. صرفه‌جویی در هزینه

با شرکت در دوره های آموزشی مجازی، دیگر لازم نیست هزینه‌ای برای حمل و نقل پرداخت شود. ضمن اینکه شهریه دوره‌های مجازی به علت عدم اجاره مکان برگزاری و آسان‌تر بودن هماهنگی با افراد، به خودی خود، به مراتب پایین‌تر از شهریه دوره‌های آموزشی حضوری است.

 1. 6. بی خطر بودن

شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری، مستلزم خارج شدن از منزل می باشد و این موضوع بخصوص در دوران پاندمی کرونا، می‌تواند خطراتی را برای داوطلب و یا خانواده محترمتشان به همراه داشته باشد؛ در حالی که جهت شرکت در دوره آموزشی مجازی، هیچ خطری فرد شرکت‌کننده را تهدید نخواهد کرد.

 1. 7. دریافت آسان‌تر فایل های آموزشی

با توجه به اینکه این دوره‌های آموزشی در بستر اینترنت برگزار می‌شوند، مدرس دوره آموزشی به راحتی می‌تواند فایل‌های مربوط به آموزش‌های کلاس درس را جهت دانلود شرکت‌کنندگان در همان پلتفرم دوره آموزشی مجازی بارگذاری کند تا شرکت‌کنندگان در حین برگزاری دوره نیز به تمام فایل‌های آموزشی از جمله فایل پاورپوینت ارائه شده استاد و دیگر موارد دسترسی داشته باشند.

 1. 8. مکتوب شدن بسیاری از مستندات

با توجه به اینکه شرکت در دوره آموزشی مجازی نیازمند نوشتن مطالب به جای انجام صحبت‌های شفاهی معمول در دوره‌های آموزشی حضوری است، بسیاری از مستندات مانند پرسش و پاسخ‌ها و یا تمرینات به صورت مکتوب مثلا با استفاده از ایمیل و یا قسمت گفتگوی آنلاین پلتفرم نوشته می‌شوند و بنابراین، برای شرکت‌کنندگان قابل استفاده هستند.

با توجه به جمیع جهات امیدواریم امسال با بهره گیری از تجربه سال گذشته و با همت همه دست اندر کاران، دوره بسیار موفقی را در کنار هم تجربه خواهیم کرد.

  ثبت نام آزمون آسکی شروع شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *